Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2019

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2019

2019 metais Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija bei Žemės ūkio ministerija pirmą kartą pakvietė Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse. Konkursui buvo pateikta 14 paraiškų. Paraiškas pateikusias sodybas aplankė Konkurso komisijos. Jos įvertino sodybas pagal šiuos kriterijus: 1. sodybos architektūra ir aplinka. 2. interjero ypatybės, 3. teikiamos paslaugos ir etnokultūrinė veikla sodyboje. Konkurso taryba, atsižvelgdama į tokius prioritetus kaip atitiktis tradicijai, etnografinio regiono ypatybių puoselėjimas, gyvybingas etninės kultūros pateikimas vengiant muziejiškumo, išrinko tris konurso laimėtojus, o kitiems dalyviams skyrė specialiąsias nominacijas arba padėkas. Pristatome Jums visas sodybas, dalyvavusias Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 >>>

Sodyba „Gervių giesmė"

„Gervių giesmė"  -  sodyba, kurioje išsaugoti autentiški, tradiciniai Suvalkijos (Sūduvos) vienkiemiui būdingi trobesiai ir jų aplinka, o taip pat - gamtos artumas ir visa ko natūralumas. Tai ramybės kupinas kampelis, saugomas Kazlų Rūdos miškų. Prie stubos žaliuoja subtilios estetikos tradicinis gėlių darželis. Interjeras pasižymi gausybe tradicijai būdingų elementų: namo sienos - rąstinės, langai puošti popierinėmis karpytomis užuolaidomis, dauguma baldų - senoviniai, lovos apklotos rankų darbo lovatiesės.

Tuo pačiu sodyboje  laukia gausybė tradiciniam gyvenimui būdingų užsiėmimų. Galima pabandyti senoviškai skalbti ir lyginti rūbus, verpti, išsikepti čirvinių blynų, pašerti triušius. Galima pasikaitinti lietuviškoje garinėje pirtyje, pasimokant pirties tradicijų iš jas išmanančių pirtininkų. Lankytojų laukia tvenkiniai ir žvejyba, uogavimas, grybavimas ir gervių giesmių klausymas.

Sodyboje galima išmokti ivairių tradicinių amatų. Šeimininkė atskleidžia senąsias audimo paslaptis, o kartu papasakoja audimo istoriją, mokina siuvinėti kryželiu, supažindina su senoviniais aprėdais. Šeimininkas mokina senovinių ugnies skėlimo būdų ir rašymo žąsies plunksna. Dar galima išmokti vyti virves, austi juostas, o taip pat - pasidaryti talismaną su baltiškais raštais. 

Sodyboje įrengtoje rūkykloje ne tik rūkomi vietinių ūkininkų spausti sūriai, bet ir atskleidžiamos visos suvalkietiškos šalto rūkymo paslaptys.

"Gervių giesmė" įsikūrusi Viliūšių kaime, Kazlų Rūdos savivaldybėje. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse šiemet „Gervių giesmei" skirta I vieta. 

Sodyba „Pagulbis"

„Pagulbis" - tai išsaugotas aukštaitiškas dvarelis su visais autentiškais pastatais, kurie po šiai dienai rakinami prieš 100 metų kalvio nukaltais raktais. Namą supa tradicinių gėlių darželiai ir šimtametis obelų sodas. Vartus saugo šermukšnis, saugantis nuo blogos akies ir kitų negandų. 

Interjere gausu antikvarinių, dvareliui būdingų baldų: indaujos, krėslai, pianinas. Tačiau gausu ir kiekvienai aukštaičio sodybai būdingų interjero detalių: svetainę puošia sodas, senovinė koklinė krosnis, rankšluostinės, senoviniai rankšluosčiai, margaspalvės tradicinės lovatiesės, sienų kilimėliai, nertos staltiesės, langus puošia ne tik užuolaidėles, bet ir tradiciniai karpiniai. Dauguma audinių - austi šeimos moterų rankomis.

Sodyboje organizuojamos stovyklos, etnokultūriniai renginiai ir tradicinių amatų dirbtuvės: liejamos vaškinės žvakės, lipdoma iš molio, gaminami odiniai papuošalai, veliama vilna, kepami šakočiai. 

Sodyba įsikūrus Pagulbio kaime, Molėtų rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. „Pagulbiui" skirta II vieta. 

Linos Černiauskienės sodyba

Linos Černiauskienės sodyba - išsaugota autentiška, tradicinė dzūkiška sodyba, pritaikyta jaukiam šeimos poilsiui. 

Sodybos šeimininkė svečius pasitinka apsirėdžiusi tradiciniais rūbais ir mielai parodo, kaip ruošiamos bulvinės bandos, darycinis, naminė gira, grikinė babka. Ji gali pamokyti lieti žvakes ir pažinti augalus. Advento laiku sodyboje organizuojami etnokultūriniai vakarai.

Sodyba įsikūrusi Kapiniškių kaime, Varėnos r. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. Linos Černiauskienės sodyba laimėjo III vietą.

Senosios Gegužinės ūkis

Senosios Gegužinės ūkį savo protėvių žemėje įkūrė entuziastingi senosios Lietuvos kaimo architektūros tyrinėtojai, architektai Neringa ir Rolandas Bortkūnai. Sodyboje išmoningai derinami seni ir nauji statiniai, senosios tradicinės architektūros bruožai ir naujos šiuolaikinės technologijos, sukuriant ypatingia jaukią aplinką.

Sodybos šeimininkai yra ne tik tradicinės architektūros, bet ir tradicinio gyvenimo būdo propaguotojai. Sodyboje auginami tradicinių lietuviškų veislių gyvuliai: Lietuvos sunkieji arkliai ir Lietuvos juodagalvės avys. Sodyba yra tapusi aplinkui gyvenančius žmones buriančiu kultūros židiniu.

Sodyba įsikūrusi Gegužinės kaime, Kaišiadorių r. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. Senosios Gegužinės ūkiui skirta nominacija už tradicinės architektūros bei tradicinių gyvulių veislių puoselėjimą ir vietos bendruomenės būrimą.

Sodyba „Prie šaltinio"

„Prie šaltinio" - žemaitiška sodyba, kurioje visi pastatai pasižymi visais šio krašto tradicinei architektūrai būdingais bruožais. Sodyboje dunkso šulinys, kurį 1932 metais surentė dabartinių šeimininkų senelis. Tvoros daugiausia nendrinės, trobas vieną nuo kitos skiria karklų arba eglių tvoros. Visų psatatų stogai skiedriniai arba nendriniai.

Sodyba bendradarbiauja su vietiniais ūkininkais, tad joje galima pasivaišinti kulinarinio paveldo patiekalais, pagamintais iš čia pat užaugintų produktų. Organizuojamos tradicinės šventės (Advento vakarai, Užgavėnės), vyksta amatų pristatymai (vilnos vėlimo, vaško žvakių liejimo popietės), avikirpio, šienapjūtės dainų vakarai.

Sodyba įsikūrusi Lapiuose, Klaipėdos r. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. sodybai „Prie šaltinio" skirta nominacija už protėvių sodybos išsaugojimą ir Žemaitijos tradicinės architektūros  puoselėjimą.

Sodyba „Grikucis"

Laimos ir Kosto Mačionių sodyba „Grikucis" gali didžiuotis itin puikiomis etnokultūrinėmis edukacijomis. Būriai vaikų (ir ne tik!) čia sužino viską nuo pradžios iki galo apie grikių auginimą ir panaudojimą: apsilankę rugsėjo arba spalio mėnesį gali pabandyti grikius pjauti pjautuvais, o nuo lapkričio iki balandžio - iškulti juos spragilais ir sumalti senovinėmis girnomis. Sodybos šeimininkai moka sudominti kiekvieną vilnos vėlimu, žvakių liejimu, kiaušinių marginimu. Sodyboje laukia smagūs senoviniai žaidimai, o alkani vaišinami pagal visas dzūkų tradicijas kepamais grikiniais blynais, bapkomis ir sausainiais (ne bereikalo parinktas toks sodybos pavadinimas!).

Sodyba įsikūrusi Pamerkių k., Varėnos r. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. sodybai „Grikucis" skirta nominacija už kūrybingas etnokultūrines edukacijas ir kulinarinio paveldo puoselėjimą.

Sodyba „Ėvė"

Sodyba „Ėvė" - tai restauruotas 1900 m. statybos didysis pievininkų laukininkų namas (buvusi Minijos kaimo mokykla) su ūkiniais pastatais (staldu, skūnia, rūsiu).  Visi pastatai atnaujinti remiantis profesionalių tradicinės architektūros specialistų rekomendacijomis, dekoruoti drožinėtais lėkiais, vėjalentėmis, karnyzinėmis lentomis, langų apvadais ir langinėmis. Tad sodyba - išskirtinis Mažosios Lietuvos tradicinės architektūros pavyzdys. Šeimininkai saugo išlikusius sodybos baldus, buities rakandus, kaupia Mingės kaimo gyventojų dovanotus eksponatus, juos išradingai eksponuoja. Tad čia galima daug sužinoti ne tik apie Mažosios Lietuvos tradicinę architektūrą, bet ir apie žmonių gyvenimą, amatus, užsiėmimus.

Sodyboje galima paragauti tradicinių Mažosios Lietuvos kulinarinio paveldo patiekalų.  Gaminami Karaliaučiaus kukuliai „Kionigsberger Klopse“, anuomet buvęs prašmatnus krašto patiekalas - mėsos kukuliai baltame padaže su kaparėliais. Sodybos šeimininkai svečius vaišina žuviene, rūkyta žuvimi, varške, tradicinėmis arbatomis, kava.

Bendradarbiaujama su vietiniais žvejais, laivų savininkais. Svečių laukia kelionės laivu po Nemuno deltos upes, žvejyba. Taip pat - kelionės po apylinkes: Aukštumalos pelkę, Kintų miestelį, Ventės ragą ir kt.

Sodyba įsikūrusi Minijos kaime, Kintų seniūnijoje, Šilutės r. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. sodybai „Ėvė" skirta nominacija už Mažosios Lietuvos tradicinės architektūros puoselėjimą.

Sodyba „Mockynė"

Sodyba įsikūrusi labai vaizdingoje vietoje - ant aukšto Nemuno kranto, nuo kurio atsiveria vaizdas į upę ir kitame krante matomą Vilkijos miestelį. Čia gyvena jau trečia tos pačios šeimos karta. Šeimininkai pagarbiai saugo tradicinę Suvalkijos (Sūduvos) krašto tradicinę architektūrą, išmoningai integruodami šiuolaikines naujoves.

„Mockynė" įsikurūsi Mikytų kaime, Šakių rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. sodybai „Mockynė" skirta nominacija už protėvių sodybos išsaugojimą  ir Suvalkijos (Sūduvos) tradicinės architektūros puoselėjimą.

Sodyba „Po vienu rūmu"

Sodybos „Po vienu rūmu" įdomybė - sena dzūkiška pirkia su išsaugotu autentišku interjeru.  Šioje pirkioje kuriamas namų muziejus, kuriame galima apžiūrėti daugybę tradiciniame gyvenime naudotų rakandų. Ši pirkia unikali ir tuo, kad kadaise tai buvo ir gyvenamasis, ir ūkinis pastatas.  Iš čia ir sodybos pavadinimas: būtent taip Dieveniškėse buvo vadinami namai, kuriuose gyveno ir žmonės, ir gyvuliai.

Naujas namas, kuriame kviečiami apsistoti svečiai - pastatytas laikantis Dzūkijos tradicinės architektūros principų.

Sodyba įsikurūsi Grybiškių kaime, Šalčininkų rajone. Apie sodybą svetainėje „Atostogos kaime">>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. sodybai „Po vienu rūmu" skirta nominacija už senosios dzūkiškos pirkios išsaugojimą ir turtingą etnografinių daiktų ekspoziciją.

Sodyba „Šilas"

Sodyba įkurta 1936 metais. Po šiai dienai kiemas aptvertas tradicine dzūkiška eglišakių tvora, centre stovi gyvenamasis namas, šalia jo svirnas, tvartas, pirtis. Kitoje keliuko pusėje kluono pastate, kur anksčiau buvo laikomi pašarai, dabar įrengtos amatų dirbtuvės edukacijoms, sodyboje yra duonkepė krosnis.

Sodyboje organizuojamose edukacinėse programose, skirtose ir vaikams, ir suaugusiems, galima išmokti: lieti vaškines žvakes, pasigaminti šiaudinį sodą ar žaisliukų Kalėdų eglutei papuošti, velti vilną, tradiciniu dzūkišku būdu marginti velykinius margučius, pasidaryti verbą, karpyti karpinius iš popieriaus, nusipinti kraitelę iš karnų, išsikepti dzūkišką bandą ar grikinę babką duonkepėje krosnyje. Sodybos šeimininkė - kvalifikuota gamtos gidė Laima Saviščevienė - gali pavedžioti po Dzūkijos Nacionalinį Parką ir Čepkelių valstybinį gamtinį rezervatą.

Sodyba „Šilas" įsikurūsi Maksimonių kaime, Varėnos rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. sodybai „Šilas" skirta nominacija už kūrybingas etnokultūrines edukacijas ir tradicinių amatų puoselėjimą.

Dalgedų sodyba

Dalgedų sodyba taip pat įdomi kuriamu namų muziejumi. 1928 metais statytame dabartinių šeimininkų senelių name kaupiama tradicinių apyvokos daiktų (medinių statinaičių, rėčių, sviestamušių, indų, melžtuvių, sūrspaudžių, molinių puodų, pintų krepšių, piestų, girnų, , duonkubilių, druskinių, žarsteklių, trikojų, ratelių, audimo staklių) kolekcija.

Kita sodybos įdomybė - didelė edukacinių programų pasiūla: „Duonelės kelias", „Piemenavimo tradicijos", „Velykinių kiaušinių marginimas vašku ir raštų reikšmė", „Gandrinių tradicijos", „ Kalėdinės dzūkiškos patrovos". Kalėdiniuose užsiėmimuose dalyvauja pats Kalėdų dziedukas.

Jau tradicija tapo Dalgedų sodyboje organizuojama Šv.Agotos, duonos globėjos, šventė. Pagal senovines tradicijas vedami mergvakariai, kurių metu janamartė mokoma kepti duoną, verpti, austi. Rengiamos tradicinės krikštynos. 

Dalgedų sodyba įsikurūsi Žuklijų kaime, Trakų rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. Dalgedų sodybai skirta nominacija už kūrybingas etnokultūrines edukacijas ir pagarbą giminės istorijai.

Ankstesnis 1 2 Sekantis
X