Įdomiausi etnorenginiai Lietuvoje

Įdomiausi etnorenginiai Lietuvoje

Lietuvoje kasmet vyksta daug renginių, kuriuose galima pajusti etninės kultūros dvasią. Į šį gidą atrinkome įspūdingiausius, turinčius giliausias tradicijas, sukeliančius didžiausias emocijas, suburiančius skaitlingiausią bendruomenę arba patraukiančius dėmesį nauju požiūriu į etninę kultūrą. Šis sąrašas ne galutinis. Kviečiame siųsti informaciją apie renginius, kurie, Jūsų manymu, turėtų pakliūti į šį sąrašą. Dalinkimės žiniomis apie geriausius etnorenginius!

ŽIEMA: Konkursas-parodų ciklas „Aukso vainikas“

Sausio 6-ąją, Trijų karalių dieną, kasmet paskelbiami ir simboliniais aukso vainikais karūnuojami geriausi metų liaudies menininkai. Konkursas-parodų ciklas „Aukso vainikas“ sumanytas siekiant išsaugoti vertingiausius tradicinės lietuvių liaudies dailės bruožus šiandienos kultūroje, paskatinti visų dailės šakų kūrėjus dažniau ieškoti įkvėpimo senosiose tradicijose, drąsiai, savaip jas interpretuoti ir kurti. „Aukso vainiko“ parodose kasmet savo kūrinių kolekcijas visuomenei pristato apie 500 tautodailininkų.

Savo svarba „Aukso vainikui“ nenusileidžia kitas Lietuvos nacionalinio kultūros centro organizuojamas įvykis – Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkursas „Sidabro vainikėlis“.

Platesnė informacija – www.lnkc.lt

ŽIEMA: Užgavėnės

Užgavėnės – tradicinė kalendorinė šventė, kurią, varydama žiemą iš kiemo, švenčia visa Lietuva: ir mieste, ir kaime kaukėti persirengėliai lanko kaimynus, degina žiemos vargus simbolizuojančią Morę, valgo blynus. Tačiau keliose Lietuvos vietovėse Užgavėnės švenčiamos ypatingai. Ypač  turtingos žemaitiškos šventės tradicijos yra išlaikytos Plateliuose. Nepaprastai dideli Užgavėnių dalyvių būriai suguža į Rumšiškes. Iš Mažosios Lietuvos žiema itin trankiai išvaroma Klaipėdoje.

Pagrindinis Užgavėnių rengėjas Plateliuose – Žemaitijos nacionalinis parkas: http://zemaitijosnp.lt, Rumšiškėse – Lietuvos liaudies buities muziejus: http://www.llbm.lt, Klaipėdoje – Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras www.etnocentras.lt

PAVASARIS: Vilniaus Kaziuko mugė

Iš sostinėje vykstančių tradicinių švenčių bene ryškiausia – Kaziuko mugė. Ji kilusi iš šventojo Kazimiero pagerbimo procesijų, rengiamų nuo 1604 metų. Dabar tai visos Lietuvos amatų meistrų suvažiavimas. Kiekvienais metais kovo pirmomis dienomis jie užpildo Vilniaus gatves, džiugindami tradiciniais dirbiniais ir kūrybiškomis naujovėmis. Tęsdama šimtmečių tradicijas, džiugindama unikaliomis vilnietiškomis verbomis, mugė yra tapusi Vilniaus simboliu ir svarbiu įvykiu visos Lietuvos etnokultūriniame gyvenime.

Platesnė informacija: http://www.etno.lt/kaziuko-muge

PAVASARIS: Šaktarpis Rusnėje ir Žiobrinės Neringoje

Į įdomius pavasario renginius vilioja Mažoji Lietuva. Pavasario potvynio metu Rusnė kviečia į Šaktarpio šventę. Joje pristatoma potvynių ir žvejybos istorija, žvejai iš valčių pardavinėja šviežią žuvį, vyksta venterinių valčių varžybos. Paragauti žuvienės, keptos ir rūkytos žuvies bei pasidairyti po šventės metu veikiantį blusturgį suguža galybė žmonių, norinčių aplankyti salą unikaliu metu – per potvynį. Daugiau informacijos: http://salarusne.lt

Žiobriams plaukiant iš Baltijos jūros neršti upėmis aukštyn, Nida kviečia į Žiobrines. Tai neeilinis renginys, užburiantis savo dvasia ir puikiu žuvies skoniu! Jo vinis – žiobrių kepimas specifiniu, Kuršių nerijos žvejams būdingu būdu. Šventės programoje  – mokomieji kūrybiniai užsiėmimai, autentiški žuvies kepimo receptai, tradiciniai žaidimai visai šeimai, žygis po Nidą. Organizatoriai: Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“, plačiau: www.visitneringa.com. Nuotrauka iš internetinės erdvės www.alkas.lt

PAVASARIS: Atvelykis

Atvelykis – tradicinė vaikų ir jaunimo šventė, rengiama pirmąjį sekmadienį po Velykų. Ji visada linksmai švenčiama Klaipėdos senamiesčio erdvėse. Šeimos su vaikais dalyvauja amatų mokyklėlėse, jomarkėlyje, žaidžia velykinius, tradicinius sportinius žaidimus, rungiasi margučių ridenimo varžytuvėse. Šventę organizuoja Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras: www.etnocentras.lt

PAVASARIS: Skamba skamba kankliai

Šis festivalis Vilniuje vyksta jau nuo 1973 metų ir yra vienas iš nedaugelio Europoje autentiškos tautinės muzikos festivalių.

Festivalis vyksta tradiciškai paskutinį gegužės savaitgalį. Festivalio programoje šalia jau žiūrovų pamėgtų tradicinių renginių – sutartinių vakaro, vaikų folkloro dienos, pasidainavimų vakaro, naktišokių, kaimo giesmininkų valandos, sekmadienio koncertų Vilniaus senamiesčio kiemuose – atsiranda ir naujų tradicijų – grojimo tradiciniais instrumentais, dainavimo, giedojimo dirbtuvės, nakties muzikos koncertų ciklas ir kt.
Būdamas seniausias folkloro festivalis Lietuvoje, jis turėjo ir turi ženklų poveikį visam lietuvių folkloro judėjimui, buvo ir yra svarbi mūsų etninės kultūros sklaidos bei plėtros dabarties ir istorijos dalis. Sovietmečiu Lietuvos folkloro ansamblių (tuo metu jų buvo per 800) judėjimas buvo ir viena iš pasipriešinimo nutautinimui bei sovietinei ideologijai formų. Be šio etninės kultūros sąjūdžio nebūtų buvę ir Dainuojančios revoliucijos... 

Festivalį rengia Vilniaus etninės kultūros centras. Festivalio svetainė: www.ssk.lt

PAVASARIS: Medininkų pilies apgultis

Gegužės gale etninės kultūros mylėtojus sukviečia gyvosios istorijos festivalis Medininkuose. Šiemet gegužės 26 d. jau septintą kartą Medininkų pilyje vyks gyvosios istorijos renginys „Medininkų pilies apgultis“. Nuo vidurdienio iki 18 valandos senoji pilis atgis –  žvangės riterių kalavijai, smagiame šokio sūkuryje suksis ir dalyviai, ir svečiai, darbuosis nagingi amatininkai.

Renginį organizuoja Trakų istorijos muziejaus Medininkų pilies skyrius. Daugiau informacijos: http://www.trakaimuziejus.lt

VASARA: Atataria lamzdžiai

Nuskambėjus „Skamba skamba kankliams“, birželio pradžioje rengiamas tarptautinis folkloro festivalis „Atataria lamzdžiai“ Kaune. Rengėjas – Kauno tautinės kultūros centras. Platesnė informacija: www.ktkc.lt.

VASARA: Viduramžių šventė Trakų pusiasalio pilyje

2018 m. birželio 16 d. vėl įsiliepsnos viduramžių laužai ir linksmybės Trakuose: Trakų pusiasalio pilyje švęsime Viduramžių šventę. Skambės viduramžių muzika ir šokiai, kausis riteriai, pokštus krės rūmų juodarys, bus galima pasimokyti senovinių amatų ir susipažinti su Trakų pusiasalio pilies istorija.

Renginio organizatorius – Trakų istorijos muziejus. Daugiau informacijos: Viduramžių šventė (facebook)   http://www.trakaimuziejus.lt,
Nuotrauka iš Trakų istorijos muziejaus archyvo.

VASARA: Tarptautinis folkloro festivalis „Baltica“

Tarptautinis folkloro festivalis „Baltica“ nuo 1987 m. Lietuvos iniciatyva tarpvalstybiniu susitarimu pamečiui organizuojamas trijose Baltijos šalyse – Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. „Baltica“ rengiama remiantis UNESCO rekomendacijomis „Kaip išsaugoti tradicinę kultūrą ir folklorą“, Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvencija ir priklauso UNESCO globojamai CIOFF (Tarptautinei folkloro festivalių organizavimo tarybai).

Festivalis skiriamas pasaulio tautų tradicijų įvairovei pažinti ir pristato autentišką folklorą, natūraliai besitęsiančias arba rekonstruotas istorines skirtingų tautų kultūros tradicijas – dainas, šokius, instrumentinę muziką, taip pat papročius, amatus, nacionalinę virtuvę.

Festivalyje dalyvauja didžiulis būrys folkloro atlikėjų iš viso pasaulio. Šis renginys – unikali proga susipažinti su viso pasaulio autentiškais folkloro kūriniais.

Festivalio rengėjas Lietuvoje – Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Festivalio svetainė: http://baltica.lnkc.lt

VASARA: Lietuvos vaikų ir moksleivių – liaudies kūrybos atlikėjų – konkursas „Tramtatulis“

Tai vienas svarbiausių jauniausius Lietuvos etnokultūrininkus suburiančių įvykių. Šis konkursas padeda atrasti neeilinių gabumų dainuojančius, grojančius, tarmiškai pasakojančius vaikus ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir atokiausiuose Lietuvos miesteliuose bei kaimuose. „Tramtatulis“ rengiamas trimis ratais: vietiniu, regioniniu ir visos šalies. Pavyzdžiui, 2017 metais vietiniuose „Tramtatulio“ ratuose dalyvavo per 1000 vaikų, regioniniuose – 639, į respublikinį turą atrinkti 242 vaikai.

Daugiau informacijos – www.lnkc.lt. Nuotrauka – Joniškio kultūros centro.

Ankstesnis 1 2 3 Sekantis
X