Įdomiausi etnorenginiai Lietuvoje

Baltų vienybės ugnies sąšauka

Nuo 2005 m. rugsėjo 22 d. Žemaitijoje pradėta rengti Baltų vienybės ugnies sąšauka tarp Girnikų, Šatrijos ir Sprūdės piliakalnių. Ši graži kultūrinė-pilietinė akcija plečiasi.  2009 m. vienybės ugnis degė ant 65-ių Lietuvos ir Latvijos piliakalnių ir kalnų, o 2016 m.– ant 180. Ši kultūrinė akcija išsiplėtė į lietuvių etnines žemes Lenkijoje, Baltarusijoje, pasiekė kitas užsienio valstybes, kur gyvena lietuvių, latvių bendruomenių nariai, kiti baltiškos kultūros gerbėjai.

Pažymėtina, kad Baltų vienybės dienos paminėjimo pagrindu tapo Saulės mūšio 1236 m. rugsėjo 22 pergalės diena. Tai viena pirmųjų baltų – žemaičių, žemgalių genčių – didžiųjų pergalių, kurios metu  kunigaikščio Vykinto vedama jungtinė kariuomenė sutriuškino Livonijos (Kalavijuočių) ordiną ir parodė ryžtą ginti savo žemes. 2000-aisiais metais Lietuvos ir Latvijos Seimai Saulės mūšio – rugsėjo 22 dieną – paskelbė Baltų vienybės diena (latv. Baltu vienības diena), kuri tapo Lietuvos atmintina diena, o Latvijoje – valstybine švente. Ši diena tapo gera proga broliškų lietuvių ir latvių tautų draugystei, bendriems renginiams.

Kasmet rugsėjo 22 d. 20-21 val. kvieičami burtis ant piliakalnių ir kitose su baltų istorija susijusiose vietose Lietuvoje, Latvijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje bei kitose šalyse, uždegti simbolinę ugnį ir atšvęsti istorinę  Baltų vienybės dieną bei kalendorinę Rudens lygiadienio šventę.

Akcijos iniciatoriai: Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas „Aukuras“. Plačiau apie akciją: http://www.aukuras.lt/sasauka/

X