Įdomiausi etnorenginiai Lietuvoje

VASARA: Akcija „Tautiška giesmė aplink pasaulį“

Liepos 6 d., lygiai 21 val. vietos laiku, lietuviai visame pasaulyje gieda Tautišką giesmę. Idėja visiems kartu vienu metu giedoti savo šalies himną gimė 2009-aisiais. „Tūkstantmečio odisėjai“ pakvietus, Tautiška giesmė kelioms akimirkoms simboliškai sujungė ir suvienijo po visą pasaulį pabirusius lietuvius. Ši iniciatyva, palaikoma lietuvių ir Lietuvą mylinčių žmonių bei aktyvių bendruomenių, jau tapo mūsų laikų tradicija.

Akcijos svetainė: http://www.tautiskagiesme.lt

Nuotraukoje: Lietuvos himno giedojimas su lietuvių bendruomene Baltimorės prieplaukoje. L. Graužinienės asmeninė nuotrauka iš naujienų portalo www.alkas.lt

VASARA: Tarptautinis eksperimentinės archeologijos festivalis „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“

Minint Mindaugo karūnavimą, liepos 6–8 dienomis senojoje Lietuvos sostinėje Kernavėje kasmet vyksta eksperimentinės archeologijos festivalis „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“.

Šis festivalis – puiki proga susipažinti su atkurtais priešistorės, ankstyvųjų viduramžių amatais ir gyvenimo būdu. Festivalio lankytojai gali pamatyti ir išgirsti, kaip buvo gaminami įrankiai, lipdomi ir žiedžiami puodai, siuvami rūbai, gaminami papuošalai ir įrengiami būstai. Kasmet vyksta viduramžių kovos, viduramžių juokdarių ir budelių pasirodymai, konkursai ir žaidimai. Koncertuoja senosios muzikos ansambliai.

Pastaraisiais metais senovinius amatus demonstruojantys amatininkai festivalio metu apsigyvena rekonstruotuose XIII–XIV a. viduramžių Kernavės amatininkų namuose, dirbtuvėse, ūkiniuose pastatuose ir kiemuose. Rekonstuktoriai susirenka iš Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos, Lenkijos, Rusijos, Vokietijos, Vengrijos ir Norvegijos.

Susitikimas su neolito gyventojais mažiesiems renginio lankytojams irgi nebūna nuobodus. Edukaciniai konkursai, archajiški žaidimai ir atrakcionai vyksta keliose renginio vietose.

Festivalio metu visada yra galimybė stabtelėti ir pažvelgti į didingus piliakalnius ir įspūdingą Pajautos slėnį, pajusti mus supančią tūkstantmetę praeitį. Kernavės archeologinė vietovė, pripažįstant jos išskirtinę pasaulinę vertę, 2004 m. liepos mėn. buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Deja, dėl Corona viruso epidemijos, šiemet festivalis nebus rengiamas. Tačiau jį keičia kiekvieno vasaros mėnesio paskutinįjį savaitgalį vykstantys gyvosios archeologijos renginiai „Senoji Kernavė atgyja" >>>

Rengėjai – Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija: www.kernave.org

VASARA: Viduramžių šventė Trakų salo pilyje

2020 m. liepos 11-12 d. Trakų salos pilyje numatoma Viduramžių šventė. Skambės viduramžių muzika ir šokiai, kausis riteriai, pokštus krės rūmų juodarys, bus galima pasimokyti senovinių amatų ir susipažinti su Trakų salos pilies istorija.

Renginio organizatorius – Trakų istorijos muziejus. Daugiau informacijos: http://www.trakaimuziejus.lt
Nuotrauka iš Trakų istorijos muziejaus archyvo.

VASARA: Žemaičių etnomuzikavimo ir tradicinių amatų vasaros kursai

Žemaičių etnomuzikavimo ir tradicinių amatų vasaros kursai pradėti organizuoti 1988 metais. Lietuvos muzikos akademijos mokslininkų ir Kelmės krašto entuziastų iniciatyva tais metais Kelmėje buvo surengti pirmieji kankliavimo kursai. Prisijungus Romuvos stovyklai, šie kursai išaugo į Žemaičių etnomuzikavimo ir tradicinių amatų vasaros kursus, tapo nuolat atsinaujinančiu reiškiniu, populiarinančiu senąją baltų pasaulėjautą, tradicinį muzikavimą bei amatus. Paskaitas vasaros kursų metu skaito, savo tiriamuosius mokslo darbus ir leidinius pristato etninę kultūrą tiriantys mokslininkai, praktinius muzikavimo užsiėmimus veda etnomuzikologai ir liaudies muzikantai, tradicinių amatų technologijų moko Žemaitijos regiono tradicinių amatų meistrai.

Dėl Corona viruso grėsmės kursai šiemet nevyks.

Daugiau infromacijos Kelmės kultūros centro interneto svetainėje: http://kelmeskc.lt

VASARA: Tarptautinis folkloro festivalis „Parbėg laivelis“

Liepos antroje pusėje Klaipėdoje kas antrus metus vyksta tarptautinis folkloro festivalis „Parbėg laivelis“. Tai reprezentacinis miesto festivalis, įtrauktas į Lietuvos prioritetinių mėgėjų meno renginių sąrašą bei CIOFF (tarptautinės liaudies meno organizacijos prie UNESCO) festivalių kalendorių. Keturias dienas klaipėdiečius bei miesto svečius džiugina folkloro koncertai, šurmuliuoja jomarkas, vyksta kulinarinio paveldo pristatymai, kūrybinės dirbtuvės, tradicinės pramogos šeimų erdvėje, pasidainavimų ir tradicinių giedojimų vakarai, teminės parodos, o vakarais grindinį drebina naktišokiai. Renginiai vyksta Klaipėdos senamiesčio erdvėse, Danės krantinėse, Klaipėdos universiteto Botanikos sode.

Daugiau informacijos www.parbeglaivelis.lt

VASARA: Tarptautinis nematerialaus kultūros paveldo festivalis „Lauksnos“ Klaipėdoje

Ganėtinia neseniai Klaipėdoje pradėtas rengti festivalis „Lauksnos“ (prūs. šviečiančiosios, šviesuliai) susilaukia didelio įvertinimo.  Tai tarptautinis nematerialaus kultūros paveldo festivalis, reprezentuojantis UNESCO saugomus tradicinės kultūros elementus – tradicinės tautų žodinės, muzikinės kultūros, liaudies meno šedevrus. Festivaliui „Lauksnos“ suteiktas Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos patronažas.

Festivalio metu pristatomos tik UNESCO saugomo nematerialaus kultūros paveldo žodinės kūrybos tradicijos, raiškos formos, tradiciniai amatai, tiesiogiai ir netiesiogiai akcentuojamos aktualios kultūros paveldo apsaugos problemos bei galimybės. Žiūrovams pateikiamas platus saugomų ir saugotinų tradicinės kultūros elementų spektras – nuo unikalių lietuvių, latvių, setų, makedoniečių, gruzinų polifonijos formų iki ispanų flamenko, kroatų energingojo muzikavimo ar bulgarų Bistricos apeiginio dainavimo ir šokio. Greta tradicinių koncertų formų, festivalio svečiai gali mėgautis ir įvairių tautų tradicinių amatų, meno rūšių demonstravimu, lėlių teatrų spektakliais, filmų peržiūromis, parodomis, dalyvauti apskritojo stalo diskusijose.

Festivalio rengėjas – Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras. Festivalio svetainė: www.lauksnos.lt

VASARA: Tradicinio dainavimo kursai

Patirti tradiciją, išlaisvinti balsą ir atrasti unikalius dainavimo stilius liepos pabaigoje pakvies Tarptautiniai tradicinio dainavimo kursai. Antrą kartą renginys sukvies besidominčiuosius dainavimu susiburti ir kartu ieškoti išskirtinių dainavimo manierų, pažinti platų žanrinį dainų spektrą, ieškoti dainavimo ir jo tradicinių kontekstų sąsajų. Ryškiausias kursų akcentas – autentiškos tradicijos pažinimas, jos perėmimas ir pritaikymas. Liepos 26 – rugpjūčio 1 dienomis nuskambėsiančiuose kursuose dėstys lietuvių, žydų, ukrainiečių ir lietuviškų sutartinių tradicinio dainavimo specialistai, be to, kursų programoje numatytos paskaitos, amatų užsiėmimai, ekskursijos, vakaronės.

Intensyvių mokymų metu dalyviai dirbs pasirinktos dainavimo tradicijos grupėje, o taip pat turės galimybę pažinti ir kitas tradicijas, užsiimti sodų rišimu ir muilo drožyba, rytine joga. Ypatingas dėmesys bus teikiamas šių metų kursų temai – kosmosui. Etnokosmologinis aspektas kursų dalyvius lydės paskaitų, vakaro programų ir dainavimo užsiėmimų metu – bus aptariamas visatos reiškinių ir tradicijų ryšys, tradicinis kosmoso pasaulėvaizdis, liaudies dainų ir kosmologinių reiškinių sąsajos.

Vakarinių programų metu dalyviams koncertuos pasaulyje pripažinti kursų lektoriai – muzikos akustikas, fizikas ir etnomuzikologas, folkloro atlikėjas Rytis Ambrazevičius, etnomuzikologė, žymiausia sutartinių tyrinėtoja ir atlikėja Daiva Vyčinienė, ukrainiečių tradicinio dainavimo specialistė, folkloro atlikėja ir kompozitorė Susanna Karpenko, viena žymiausių žydų tradicinio dainavimo atlikėja ir mokytoja Sasha Lurje. Taip pat laukia ekskursija į unikalų A. ir A. Juškų etninės kultūros muzijejų, filmų, tradicinių šokių vakarai ir kosminiai pasidainavimai po žvaigždėmis. Kursus užbaigs jaukus dalyvių koncertas, pristatantis per savaitę įsisavintas dainavimo tradicijas.

Šiemet kursai rengiami liepos 26 - rugpjūčio 1 dienomis. Kursų tema - kosmosas.

Organizatorius: VšĮ "Aktualios muzikos projektai". Interneto svetainė: https://www.traditionalsingingcourse.com

VASARA: Sutartinių šventė „Sutarjėla“

Jau tapo tradicija vasarą susibėgti visoms Lietuvos sutartinių giedotojoms. Pirmoji sutartinių šventė buvo surengta 2006 m. Kupiškyje. Nuo tada ji įvairiais pavadinimais keliauja po Aukštaitiją: 2007 m. vyko Biržuose, 2008 m. – Rokiškyje, 2009 m. – Kupiškyje, 2010 m. – Pasvalyje, 2011 m. – Zarasuose, 2012 m. – Švenčionyse, 2013 m. – Ukmergėje, 2014 m. – Anykščiuose, 2015 m. – Panevėžyje, 2016 m. – Ignalinoje. Pastaruoju metu įsitvirtino šventės pavadinimas „Sutarjėla“.  Aukštaičių nematerialaus kultūros paveldo perlas tūkstantmetės sutartinės yra itin svarbus prigimtinės kultūros palikimas. Keliaujančio projekto tikslas – puoselėti ir prisidėti prie Aukštaitijos dainuojamųjų, šokamųjų bei instrumentinių sutartinių tradicijos, kuri 2010 m. buvo įrašyta į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus paveldo sąrašą, išsaugojimo. 

2020 metais „Sutarjėlą" organizuoja Pasvalio kultūros centras. Birželio mėnesį Pasvalyje numatyti sutartinių mokymai. Baigiamasis renginys vyks birželio 27 d. Pasvalio rajone, ant Ąžuolpamušės piliakalnio.

Nuotrauka: A. Jakšto. www.alkas.lt

VASARA: Tarptautinė tradicinių šokių vasaros stovykla

Vasarai persiritus į antrąją pusę etnokultūros mylėtojus sukviečia tarptautinė tradicinių šokių vasaros stovykla, keliaujanti iš vienos Lietuvos vietos į kitą. Ši stovykla – puiki proga išmokti tradicinių lietuviškų šokių, susipažinti su kitų pasaulio kraštų šokių tradicijomis, pasimokyti muzikuoti ir pabūti bendraminčių būryje.

XVII tradicinių šokių stovykla vyks 2020 m. rugpjūčio 7–9 d. kaimo turizmo sodyboje "Vytauto kaimas", Nevaršonių k., Aukštadvario r. 

Organizatoriai – Tradicinių šokių klubas. Platesnė informacija: https://www.facebook.com/events/169506034317440/

Nuotrauka iš Tradicinių šokių klubo archyvo.

VASARA: Kuršių genties vartus pravėrus

Vasarai įsibėgėjus į tolimą Žemaitijos praeitį vilioja didingos kuršių ir žemaičių praeities dvasia alsuojantis Kartenos piliakalnis. Kartenos festivalis – tai atkuriamosios istorijos šventė kiekvienam, besidominčiam nematerialiuoju kultūriniu paveldu. Festivalis yra nemokamas ir atviras visiems, skirtas visai šeimai.

Kartenos festivalis "Kuršių genties vartus pravėrus 2020" vyks rugpjūčio 8 d. Kaip ir kasmet - festivalio programoje septynių piliakalnių žygis. Šiemet taip pat laukia dar niekur pasaulyje nematytas ir negirdėtas interaktyvus šou, kurio metu Kartenos piliakalnis virs jūra. Reginį bus galima stebėti ir internetu Salantų regioninio parko direkcijos veidaknygėje >>> bei LRT portale.

Pagrindinis renginio organizatorius – Salantų regioninis parkas. Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/268486547597756/

Nuotrauka iš Salantų regioninio parko veidaknygės

VASARA: „Gīva Gondinga"


2020 m. rugpjūčio 15 d. atgis vienas didžiausių Kuršių (Ceklio žemės) centrų - Gondingos piliakalnis. Či vyks gyvosios istorijos, eksperimentinės archeologijos, rekonstrukcijos diena-festivalis „Gīva Gondinga". Reginio programoje: pažintinis žygis nuo Varkalių iki Gondingos piliakalnių, kuršių genties istorijos pristatymas, jodinėjimas žemaitukų veislės žirgais, senųjų amatų demonstravimas, grupės „Ugniavijas" dainos. 

Renginio organizatorius: Žemaičių dailės muziejus. Daugiau informacijos: renginio veidaknygėje >>> 

VASARA: Senųjų amatų, archajinės muzikos ir karybos festivalis „Apuolė“

Rugpjūčio antrąjį savaitgalį Skuodo rajone, Apuolės kaimo piliakalnyje vykta jau tradicija tapusi šventė – senųjų amatų, archajinės muzikos ir karybos festivalis „Apuolė“. Festivalio tikslas – Rimberto kronikoje užfiksuotų įvykių, kurių metu IX a. Apuolės gyventojai savo žemes gynė nuo danų ir švedų vikingų – paminėjimas.

Siekiant atvaizduoti tuometinių dienų įvykius, festivalyje vyksta parodomieji kuršių ir vikingų karių susirėmimai, kovų turnyrai. Žiūrovai turi galimybę išmokti senovinių žaidimų, išbandyti savo jėgas ieties metimo, lankininkų rungtyse, pajodinėti žirgais, pasigrožėti baltų genčių kostiumais ir papuošalais, pamatyti IX a. kovų įrankius bei pasiklausyti senovinės muzikos.

2020 metais Apuolės festivalis nevyks.

Renginio organizatorius – Skuodo rajono savivaldybė. Daugiau informacijos: www.skouds.lt

X