Įdomiausi etnorenginiai Lietuvoje

VASARA: Tarptautinis eksperimentinės archeologijos festivalis „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“

Minint Mindaugo karūnavimą, liepos 6–8 dienomis senojoje Lietuvos sostinėje Kernavėje kasmet vyksta eksperimentinės archeologijos festivalis „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“.

Šis festivalis – puiki proga susipažinti su atkurtais priešistorės, ankstyvųjų viduramžių amatais ir gyvenimo būdu. Festivalio lankytojai gali pamatyti ir išgirsti, kaip buvo gaminami įrankiai, lipdomi ir žiedžiami puodai, siuvami rūbai, gaminami papuošalai ir įrengiami būstai. Kasmet vyksta viduramžių kovos, viduramžių juokdarių ir budelių pasirodymai, konkursai ir žaidimai. Koncertuoja senosios muzikos ansambliai.

Pastaraisiais metais senovinius amatus demonstruojantys amatininkai festivalio metu apsigyvena rekonstruotuose XIII–XIV a. viduramžių Kernavės amatininkų namuose, dirbtuvėse, ūkiniuose pastatuose ir kiemuose. Rekonstuktoriai susirenka iš Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos, Lenkijos, Rusijos, Vokietijos, Vengrijos ir Norvegijos.

Susitikimas su neolito gyventojais mažiesiems renginio lankytojams irgi nebūna nuobodus. Edukaciniai konkursai, archajiški žaidimai ir atrakcionai vyksta keliose renginio vietose.

Festivalio metu visada yra galimybė stabtelėti ir pažvelgti į didingus piliakalnius ir įspūdingą Pajautos slėnį, pajusti mus supančią tūkstantmetę praeitį. Kernavės archeologinė vietovė, pripažįstant jos išskirtinę pasaulinę vertę, 2004 m. liepos mėn. buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Rengėjai – Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija: www.kernave.org

VASARA: Žemaičių etnomuzikavimo ir tradicinių amatų vasaros kursai

Žemaičių etnomuzikavimo ir tradicinių amatų vasaros kursai pradėti organizuoti 1988 metais. Šiuo metu tai jau tradicija, tapusi unikaliu etnografinio Žemaitijos regiono ir Kelmės krašto etninės kultūros bei nematerialaus kultūros paveldo puoselėjimo reiškiniu, reikšmingu įvairaus amžiaus žmonėms, visiems, besidomintiems etnine kultūra. Lietuvos muzikos akademijos mokslininkų ir Kelmės krašto entuziastų iniciatyva 1988 m. Kelmėje buvo surengti pirmieji kankliavimo kursai. Prisijungus Romuvos stovyklai, šie kursai išaugo į regioninius Žemaičių etnomuzikavimo ir tradicinių amatų vasaros kursus, tapo nuolat atsinaujinančiu tautinės kultūros reiškiniu, populiarinančiu senąją baltų pasaulėjautą, etninį muzikavimą, tradicinius amatus. Paskaitas vasaros kursų metu skaito, savo tiriamuosius mokslo darbus ir leidinius pristato etninės kultūros mokslininkai, praktinius etnomuzikavimo užsiėmimus veda ir tradicinių amatų technologijų moko etnomuzikologai, liaudies muzikantai, Žemaitijos regiono tradicinių amatų meistrai. Vasaros kursų dalyviams programas pristato vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų folkloro ansambliai, rengiamos tautodailės, tradicinių amatų parodos. Daugelis žmonių, įkvėpti šių kursų, įsitraukia į mokslinius etninės kultūros tyrinėjimus, tampa etnokultūros populiarintojais.

2019 metais renginys vyks liepos 9-12 dienomis. Daugiau infromacijos Kelmės kultūros centro interneto svetainėje: http://kelmeskc.lt

VASARA: Tarptautinis folkloro festivalis „Parbėg laivelis“

Liepos antroje pusėje Klaipėdoje kas antrus metus vyksta tarptautinis folkloro festivalis „Parbėg laivelis“. Tai reprezentacinis miesto festivalis, įtrauktas į Lietuvos prioritetinių mėgėjų meno renginių sąrašą bei CIOFF (tarptautinės liaudies meno organizacijos prie UNESCO) festivalių kalendorių. Keturias dienas klaipėdiečius bei miesto svečius džiugina folkloro koncertai, šurmuliuoja jomarkas, vyksta kulinarinio paveldo pristatymai, kūrybinės dirbtuvės, tradicinės pramogos šeimų erdvėje, pasidainavimų ir tradicinių giedojimų vakarai, teminės parodos, o vakarais grindinį drebina naktišokiai. Renginiai vyksta Klaipėdos senamiesčio erdvėse, Danės krantinėse, Klaipėdos universiteto Botanikos sode.

Artimiausiu metu festivalis vyks 2020 metais. Daugiau informacijos www.parbeglaivelis.lt

VASARA: Tarptautinis nematerialaus kultūros paveldo festivalis „Lauksnos“ Klaipėdoje

Didelio įvertinimo susilaukęs Klaipėdoje rengiamas festivalis „Lauksnos“ (prūs. šviečiančiosios, šviesuliai) vyks 2019 m. liepos 11- 14 dienomis. Tai tarptautinis nematerialaus kultūros paveldo festivalis, reprezentuojantis UNESCO saugomus tradicinės kultūros elementus – tradicinės tautų žodinės, muzikinės kultūros, liaudies meno šedevrus. Festivaliui „Lauksnos“ suteiktas Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos patronažas.

Festivalio metu pristatomos tik UNESCO saugomo nematerialaus kultūros paveldo žodinės kūrybos tradicijos, raiškos formos, tradiciniai amatai, tiesiogiai ir netiesiogiai akcentuojamos aktualios kultūros paveldo apsaugos problemos bei galimybės. Žiūrovams pateikiamas platus saugomų ir saugotinų tradicinės kultūros elementų spektras – nuo unikalių lietuvių, latvių, setų, makedoniečių, gruzinų polifonijos formų iki ispanų flamenko, kroatų energingojo muzikavimo ar bulgarų Bistricos apeiginio dainavimo ir šokio. 2017-aisiais greta tradicinių koncertų formų, festivalio svečiai galėjo mėgautis ir tradicinių įvairių tautų amatų, meno rūšių demonstravimu, lėlių teatrų spektakliais, filmų peržiūromis, parodomis, dalyvauti apskritojo stalo diskusijose.

Festivalio rengėjas – Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras. Festivalio svetainė: www.lauksnos.lt

VASARA: Tradicinio dainavimo kursai

Naudotis tradicija kaip įrankiu išlaisvinti savo balsą ir pažinti savo galimybes – į tokią patirtį šiemet pirmą kartą kviečia tarptautiniai Tradicinio dainavimo kursai. Laikas: liepos 21-27 d. Vieta: gamtos apsupta Sadauskų sodyba (Kauno raj.) Išsiskiriantys profesionaliai sudaryta, turininga programa ir aukščiausio lygio specialistais, šie kursai skirti ne tik profesionalams – į juos kviečiami visi, besidomintys etnine kultūra ir autentiškomis muzikinėmis tradicijomis bei turintys muzikinę klausą.

Organizatorius: VšĮ „Naujosios muzikos komunikacijos centras“. Interneto svetainė: https://www.traditionalsingingcourse.com

VASARA: Tarptautinis festivalis "Šiaudo magija"

Šiaudų meno festivalis – tarptautinis renginys, tradiciškai kas dvejus metus organizuojamas vis kitoje šalyje. 2019 metais įvairių šiaudo amatų entuziastai, meistrai ir mėgėjai renkasi Vilniuje. Liepos 22-28 dienomis festivalis "Šiaudo magija" kviečia visus, norinčius pažinti vieną paslaptingiausių senosios tautodailės dirbinių – šiaudinį sodą bei daugelį kitų šiaudo amatų iš viso pasaulio.

Festivalio dalyviai bus supažindinti su lietuvių ir užsienio tautodailininkais, dirbinančiais įvairius šiaudo gaminius: virtuvės reikmenis, aplikacijas, paveikslus, papuošalus, suvenyrus, dėžutes, skrybėles, padėkliukus ir pan. Meistrai ves praktinius seminarus, kurių metu dalyviai išmoks rišti įvairius šiaudinius dirbinius, susipažins ir patys išmėgins įvairius tradicinių sodų rišimo būdus. Bus mokomasi rišti ir sodų puošybos elementus: paukštelius, saulutes, angeliukus ir kt., kurie gali būti traktuojami kaip atskiri dirbiniai. Festivaliui baigiantis bus surengta festivalio darbų paroda, po kurios dalyviai savo kūrinius išsiveš į namus. Išsamesnė informacija, sąlygos ir registracija: http://www.etno.lt/siaudu-meno-festivalis

VASARA: Sutartinių šventė „Sutarjėla“

Jau tapo tradicija vasarą susibėgti visoms Lietuvos sutartinių giedotojoms. Pirmoji sutartinių šventė buvo surengta 2006 m. Kupiškyje. Nuo tada ji įvairiais pavadinimais keliauja po Aukštaitiją: 2007 m. vyko Biržuose, 2008 m. – Rokiškyje, 2009 m. – Kupiškyje, 2010 m. – Pasvalyje, 2011 m. – Zarasuose, 2012 m. – Švenčionyse, 2013 m. – Ukmergėje, 2014 m. – Anykščiuose, 2015 m. – Panevėžyje, 2016 m. – Ignalinoje. Pastaruoju metu įsitvirtino šventės pavadinimas „Sutarjėla“.  Aukštaičių nematerialaus kultūros paveldo perlas tūkstantmetės sutartinės yra itin svarbus prigimtinės kultūros palikimas. Keliaujančio projekto tikslas – puoselėti ir prisidėti prie Aukštaitijos dainuojamųjų, šokamųjų bei instrumentinių sutartinių tradicijos, kuri 2010 m. buvo įrašyta į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus paveldo sąrašą, išsaugojimo. 

Nuotrauka: A. Jakšto. www.alkas.lt

VASARA: Tarptautinė tradicinių šokių vasaros stovykla

Vasarai persiritus į antrąją pusę etnokultūros mylėtojus, ypač mėgstančius šokti, sukviečia tarptautinė tradicinių šokių vasaros stovykla, keliaujanti iš vienos Lietuvos vietos į kitą. Ši stovykla – puiki proga išmokti tradicinių lietuviškų šokių, susipažinti su kitų pasaulio kraštų šokių tradicijomis, pasimokyti muzikuoti ir pabūti bendraminčių būryje.

2019 m. stovykla vyks liepos 31 - rugpjūčio 4 d. prie Pailgio ežero (Švenčionių r.). Šių metų stovyklos tema - Šeimos namai.

Organizatoriai – Lietuvių etninės kultūros draugijos Tradicinių šokių klubas. Platesnė informacija: https://www.facebook.com/events/600783423724554/

Nuotrauka iš Tradicinių šokių klubo archyvo.

VASARA: Kuršių genties vartus pravėrus

Rugpjūčio 2–3 dienomis į tolimą Žemaitijos praeitį vilios didingos kuršių ir žemaičių praeities dvasia atgimstantis Kartenos piliakalnis. Kartenos festivalis – tai atkuriamosios istorijos šventė kiekvienam, besidominčiam istorija, nematerialiuoju kultūriniu paveldu, išskirtine ir autentiška lietuviška muzika! Festivalis yra visiškai nemokamas ir atviras visiems, skirtas visai šeimai.

Šių metų festivalyje dalyvaus įvairūs folkloro kolektyvai ir kapelos iš visos Žemaitijos, alternatyviosios ir populiariosios lietuviškos muzikos grupės ir atlikėjai. Išgirsite virtuoziškąjį Saulių Petreikį su grupe ir programa, skirta tik Kartenos festivalio klausytojams. Paklausysite ir ekstravagantiškojo Sauliaus Prūsaičio. Veiks senųjų amatų ir tautodailės mugė, vyks dviejų dalių karo stovykla: vienoje telksis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenė, kitoje stovyklos dalyje susiburs Vokiečių Ordino riteriai su svečiais iš Vakarų Europos. Festivalyje veiks interaktyvios ginkluotės ir šarvuotės ekspozicijos. Jose kiekvienas lankytojas turės galimybę pasimatuoti viduramžių žemaičių šarvus ar nusifotografuoti su riteriais, išbandyti savo rankos miklumą ir akies taiklumą svaidydamas į taikinį kovos kirvį ar ietį. Bus organizuojamos viduramžių futbolo varžybos, virvės traukimo čempionatas! Ir, žinoma, kviečiame išbandysi savo ištvermę septynių piliakalnių pėsčiųjų žygyje.

Pagrindinis renginio organizatorius – Salantų regioninis parkas. Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/1410972269045720/

VASARA: Senųjų amatų, archajinės muzikos ir karybos festivalis „Apuolė“

Rugpjūčio antrąjį savaitgalį Skuodo rajone, Apuolės kaimo piliakalnyje kasmet vykta jau tradicija tapusi unikali šventė – senųjų amatų, archajinės muzikos ir karybos festivalis „Apuolė“. Festivalio tikslas – Rimberto kronikoje užfiksuotų įvykių, kurių metu IX a. Apuolės gyventojai savo žemes gynė nuo danų ir švedų vikingų – paminėjimas.

Siekiant atvaizduoti tuometinių dienų įvykius, festivalyje vyksta parodomieji kuršių ir vikingų karių susirėmimai, kovų turnyrai. Žiūrovai turi galimybę išmokti senovinių žaidimų, išbandyti savo jėgas ieties metimo, lankininkų rungtyse, pajodinėti žirgais, pasigrožėti baltų genčių kostiumais ir papuošalais, pamatyti IX a. kovų įrankius bei pasiklausyti senovinės muzikos.

2019 metais festivalis vyks rugpjūčio 10-11 d. Renginio organizatorius – Skuodo rajono savivaldybė. Daugiau informacijos: www.skouds.lt

VASARA: Istorinė Šv. Baltramiejaus mugė

Rugpjūčio viduryje Vilniaus Rotušės aikštėje šurmuliuoja Šv. Baltramiejaus mugė – vėlyvųjų viduramžių ir Renesanso epochos miesto amatų, menų ir cechų tradicijų šventė. Nors mugė vilniečiams žinoma nuo XVII amžiaus vidurio, kuomet ji buvo paminėta pirmajame puodžių cecho statute 1664 metais, jos išvakarės siekia 1495 m. rugpjūčio 24-ąją. Tuomet Šv. Baltramiejaus dienos išvakarėse, didysis kunigaikštis Aleksandras patvirtino pirmojo LDK cecho statutą ir Vilniaus auksakalių cechui buvo suteikta valdovo privilegija.

2009 m. VšĮ "Amatų gildija" atgaivino senąją Vilniaus miesto tradiciją – šventine amatų muge paminėti Šv. Baltramiejaus dieną. Dvi dienas vykstanti Šv. Baltramiejaus mugė prasideda iškilminga visų dalyvių amatininkų eisena, kurioje nešamos istorinės cechų vėliavos nuo Aušros vartų iki Rotušės aikštės. Renginio metu vilniečiai ir miesto svečiai gali susipažinti su atgaivintais miestiečių amatais, patys pabandyti žiesti puodynę, verpti siūlus, austi audinį, nusikalti monetą ir pan., taip pat pasigrožėti vėlyvųjų viduramžių ir Renesanso laikotarpių kostiumais, pamatyti, kaip atrodė ir kovojo XVII a. kariai, laisvalaikį praleisti pagal rekonstruojamos epochos tradicijas sukurtus teatro spektaklius, Lietuvos ir užsienio grupių šokius, muziką bei kitas pramogas, klausyti paskaitų apie Šv. Baltramiejaus mugę Lietuvoje ir užsienyje bei amatų istoriją, įsigyti profesionalių amatininkų gamybos rekonstruotus XV-XVII a. dirbinius. Istorinė Šv. Baltramiejaus mugė – sertifikuota Lietuvos tautinio paveldo dalis, atgaivinamų amatų, miesto kultūros tradicijų puoselėtoja. Ši atgaivinta šventė yra nematerialaus kultūrinio paveldo vertybė, reikšmingai stiprinanti Vilniaus istorinio miesto centro – UNESCO Pasaulio paveldo vietovės kultūrinį turinį ir svarbą.

2019 metais šv. Baltramiejaus mugė vyks rugpjūčio 23 d. Pagrindinis renginio organizatorius – Vilniaus dailiųjų amatų asociacija. Organizatoriai: VšĮ „Amatų gildija“, VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra, Amatininkų klubas „Dvaro meistrai“. Plačiau: Veidaknygės festivalio paskyroje >>>

VASARA: Gyvosios archeologijos šventė „Senųjų amatų dienos Neringoje“

Kasmet rugpjūčio mėnesį pajūrio gyventojus ir svečius džiugina gyvosios archeologijos šventė „Senųjų amatų dienos Neringoje“. Tai gyvas muziejus po atviru dangumi, su veikiančiomis amatininkų dirbtuvėmis, darbo įrankiais, kūrybiniu procesu, edukacine aplinka. Nidos prieplaukos aikštėje įkurtuose Keturių vėjų kaimeliuose dvi dienas iš eilės senuosius amatus demonstruoja įgudę meistrai, muziejininkai ir entuziastai, į Nidą atvykę iš visos Lietuvos. 2019 metais fetsivalis vyks rugpjūčio 15-16 dienomis. 

Platesnė informacija:  www.neringosmuziejai.lt

Nuotrauka iš Neringos savivaldybės archyvo.

X