Įdomiausi etnorenginiai Lietuvoje

VASARA: Senųjų amatų dienos Trakuose

2019 m. rugpjūčio 24–25 d. vyks tradicinė šventė – Senųjų amatų dienos Trakų salos pilyje. Dvi dienas amatininkai ir rekonstruktoriai demonstruos tradicinius amatus, vyks edukaciniai užsiėmimai, kūrybinės dirbtuvės, riterių, muzikos ir šokių kolektyvų, viduramžių iliuzionisto-žonglieriaus pasirodymai. Pernai pirmą kartą šventėje buvo pristatyta medžioklė su plėšriaisiais paukščiais. Įvairūs netikėtumai laukia ir šiemet.

Renginį organizuoja Trakų istorijos muziejus: http://www.trakaimuziejus.lt

Nuotrauka iš Trakų istorijos muziejaus svetainės.

VASARA: Baltų kultūros festivalis „Mėnuo Juodaragis“

Paskutinįjį vasaros savaitgalį etninės kultūros mylėtojus sukviečia didžiausias nepriklausomas savitos muzikos ir šiuolaikinės baltų kultūros festivalis „Mėnuo Juodaragis“. Festivalis ką tik atšventė 20-metį. Tai vienas unikaliausių etnokultūrinių renginių Baltijos regione, ypatingai pamėgtas jaunimo. Net keturias dienas lankytojus džiugina rinktinių Lietuvos ir užsienio kolektyvų koncertai bei itin turtinga kultūrinė šventės programa.

Greta muzikinių koncertų savo gebėjimus rodo geriausi senųjų amatų meistrai, vyksta edukacinės paskaitos, baltų apeigos, kino peržiūros, ekomeno parodos, pažintiniai žygiai, sporto turnyrai, teatro vaidinimai, vakaronės, užsiėmimai vaikams ir įvairios pramogos – čia smagios veiklos sau randa ir didelis, ir mažas. Puiki draugiška aplinka visada garantuoja neužmirštamus potyrius ir nepakartojamą galimybę patekti į savitą magišką pasaulį, tiesiogiai patirti gyvą baltišką savastį.

2019-aisiais skelbiama festivalio pertrauka, kitas "Mėnuo Juodaragis" vyks 2020 metų vasarą.

Festivalį rengia leidykla „Dangus“. Festivalio svetainė: www.mjr.lt

VASARA: Kūrybinio kankliavimo stovykla

Šiemet pirmą kartą organizuojamas unikalus renginys - Kūrybinio kankliavimo stovykla. Ji vyks rugpjūčio 25 - 30 d. Svencelės kaime prie Kuršių marių (Klaipėdos r.). Stovykloje bus mokomasi kankliuoti skirtingose grupėse pagal gebėjimų lygį: pradedantys, pažengę, įgudę. Organizatoriai rašo: Kartu kursime kompozicijas, mokinsimės dainų, patirsime Biržų krašto tradicinį kankliavimą, mokysimės įvairių technikų. Kiekvieną dieną budinsimės su sutartinių mankšta, miklinsime pirštus, grosime marioms ir gaudysime žinias vėjyje.

Kanklių stovyklą organizuoja Agota Zdanavičiūtė, o jai talkina Žemyna Trinkūnaitė ir Indrė Jurgelevičiūtė. Šios žymios kanklininkės ves užsiėmimus.Taip pat stovykloje Jums penkiastygių paslaptis atskleis etnomuzikologė, kanklininkė Aušra Trapulionytė-Butkauskienė; samprotavimais apie kankliavimą kaip dvaisnę praktiką dalinsis kanklininkė Jurgita Petkutė-Marcinkienė. Stovykloje svečiuosis kanklių meistrai iš visos Lietuvos.

Daugiau informacijos: Kūrybinio kankliavimo stovykla>>>

RUDUO: Akcija „Visa Lietuva šoka“

Jau kelinti metai rugsėjo viduryje ši akcija vyksta centrinėse miestų ir miestelių erdvėse. Vienas iš svarbiausių akcijos tikslų – įtraukti į liaudies šokio sūkurį kuo daugiau visuomenės ir pasiekti, kad jis taptų ne tik matomu scenose, bet kiekvienam prieinamu, išbandytu, pamėgtu. Folkloro, tautinių šokių ir kitus kolektyvus, šokių klubų narius, visus mokančius ir mėgstančius lietuvišką šokį kviestume būti karštais šios akcijos dalyviais – ir patiems be jokių išlygų joje dalyvauti, ir pakviesti, paraginti savo bičiulius, šeimas, gimines, o akcijos metu mokyti ir šokdinti visus šokio smagumo dar nepatyrusius žiūrovus, praeivius ar kitus renginio akiratyje atsidūrusius – nuo mažo iki seno, nuo ūkininko, verslininko iki politiko...

Akcijos iniciatorius: Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Apie akciją plačiau: www.lnkc.lt

RUDUO: Rudens Lygė

Rugsėjo 20-22 deinomis, pažymint dienos susilyginimą su naktmi, Lietuvoje nuo seniausių laikų švenčiamas Rudens lygiadienis arba Lygė. Iš žilos senovės žinomi papročiai šiuo metų laiku atnašauti dievybėms už išaugintą, subrandintą derlių. Jais pradedamas Ilgių arba Vėlinių laikotarpis, kuriame žmogus skatinamas atsigręžti į savo vidinį pasaulį, protėvių išmintį, santykį su aukštesnių - gilesnių sferų apraiškomis.

Ši šventė kasmet įspūdingai pažymima Vilniuje. Šventės dalyviai kviečiami gėrėtis įspūdingais žmogaus ir gamtos kuriamais reginiais - Neries krantinėje gyvai kuriamais ugnies raštais, upės nešamomis šviesos skulptūromis.

Šventė sorganizatorius - Vilniaus etninės kultūros centras. Daugiau informacijos: http://www.etno.lt/

RUDUO: Tarptautinis tradicinio ir šiuolaikinio folkloro festivalis „Suklegos“

Svarbus Lietuvos etnokultūrinių renginių metų rato įvykis - rudenį Kaune vykstantis tarptautinis festivalis „Suklegos“. Renginio moto – šiuolaikinis žvilgsnis į folklorą. Šis festivalis – bandymas po viena pastoge sutelkti įvairių muzikinių stilių grupes ir projektus, kuriuos vienija ryšys su etnine kultūra. Įvairiais metais kviečiami dalyvauti muzikantai iš skirtingų šalių. Renginio dalyvių muzika apibūdinama labai įvairiai: intelektualusis folkloras, postfolkloras, folkdžiazas, modernusis folkloras, world music, newage. Dalyvauti festivalyje kviečiami ir jau dirbantys šioje srityje muzikantai, kompozitoriai, ir nauji atlikėjai, jaunimo grupės. Renginys skirtas ypač jaunimui, skatinant jį atsigręžti į savo tautos kultūrą ir iš naujo atrasti folklorą.

20-tosios, jubiliejinės "Suklegos" vyks 2020-taisiais metais. 2019 metais rengėjai skelbia pertrauką.

Festivalio organizatoriai: Kauno etninės veiklos klubas. Festivalio svetainė: www.suklegos.lt

RUDUO: Tarptautinis instrumentinio folkloro festivalis „Griežynė“

Griežyne vadinamas smuikas, vienas iš pagrindinių liaudies muzikos instrumentų. To paties pavadinimo kas antrus metus vykstančio festivalio tikslas yra supažindinti Lietuvos visuomenę su įvairių tautų liaudies muzikantais, jų instrumentais ir tradicine muzika, o svečiams pademonstruoti autentišką mūsų muzikavimo tradiciją. Per 14 metų žiūrovams jau grojo Lietuvos, Latvijos, Estijos, Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, Lenkijos, Suomijos, Anglijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos, Peru, Airijos, Velso, JAV, Italijos, Japonijos, Irano, Turkijos, Kinijos, Vengrijos ir kitų šalių muzikantai. „Griežynė“ – ne tik koncertai, bet ir instrumentų ar muzikantų fotografijų parodos, folkloro dirbtuvės, dalijimasis dokumentine etnografine medžiaga, papročiais, instrumentų gamybos žiniomis, susitikimai su gamintojais ir muzikantais.

Artimiausia "Griežynė" vyks 2020 metais.

Rengėjai – instrumentinio folkloro entuziastai Algirdas Klova ir Arūnas Lunys. Apie festivalį: http://www.lnkc.lt/griezyne

Nuotrauka iš festivalio veidaknygės

RUDUO: Tarptautinis folkloro festivalis "Pokrovskije kolokola"

Šis kasmet Vilniuje vykstantis festivalis, sukviečiantis autentiško folkloro puoselėtojus iš viso pasaulio - per trupmą laiką pelnė pripažinimą tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų ir užėmė garbingą vietą greta garsiausių bei geriausiai įvertintų Lietuvos festivalių.  Renginys, suburiantis apie 700 įvairių tautų dalyvių ir 40000 žiūrovų, ypatingą dėmesį skiria Lietuvos tautinių bendrijų tradicinei kultūrai. Festivalis pristato Lietuvos daugiatautiškumą ir sukuria unikalias galimybes įvairių Lietuvos regionų folkloro ansamblių ir tautinių bendrijų kolektyvų saviraiškai, jų bendradarbiavimui su užsienio šalių etnografinėmis grupėmis, kurio rezultatas – tradicinės kultūros išsaugojimas ir sklaida. Spalvingi festivalio renginiai pristato klausytojams įvairių tautų tradicinės kultūros pavyzdžius, kurie yra patrauklūs įvairių amžiaus ir socialinių grupių atstovams, sudomina ir skatina domėtis liaudies paveldu, savo ir kitų tautų istorija. „Pokrovskije kolokola“ – vienintelis festivalis Baltijos šalyse, kiekvienais metais teikiantis kompozitoriams World music krypties kūrinių užsakymus.

2019 metais festivalis "Pokrovskije kolokola" rengiamas 14-ąjį kartą. Jis vyks lapkričio 6 - 9 deinomis. Festivalį rengia fokloro ansamblis "Arinuška". Daugiau informacijos: www.arinuska.lt

RUDUO: Baltų vienybės ugnies sąšauka

Rugsėjo 22 d., pažymint 1936 metais šią dieną iškovotą baltų genčių pergalę prieš Livonijos (Kalavijuočių) ordiną Saulės mūšyje, Lietuvos ir Latvijos Seimų nutarimu minima Baltų vienybės diena. Šia proga 2005 metais Žemaitijoje ant Girininkų, Šatrijos ir Sprūdės piliakalnių uždegtos ugnys, simbolizuojančios baltų vienybę. Nuo tada kasmet skelbiama Baltų vienybės ugnies sąšaukos akcija - baltų palikuonys ir šių genčių kultūros mylėtojai kviečiami rugsėjo 22 d. 20-21 val. uždegti simbolinę baltų vienybės ugnį, ypač ant piliakalnių ir kitose baltų istorijoje reikšmingose vietose.

Ši graži kultūrinė-pilietinė akcija plečiasi. 2009 m. vienybės ugnis degė ant 65 Lietuvos ir Latvijos piliakalnių ir kalnų, o 2016 m. – ant 180. Akcija išsiplėtė į baltų gyvenamas žemes Lenkijoje, Baltarusijoje, pasiekė valstybes, kur gyvena lietuvių, latvių bendruomenių nariai, kiti baltų kultūros gerbėjai.

Akcijos iniciatoriai: Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas „Aukuras“. Plačiau apie akciją: http://www.aukuras.lt/sasauka/

Ankstesnis 1 2 3 4 Sekantis
X