Įdomiausi etnorenginiai Lietuvoje

Įdomiausi etnorenginiai Lietuvoje

Lietuvoje kasmet vyksta daug renginių, kuriuose galima pajusti etninės kultūros dvasią. Į šį gidą atrinkome įspūdingiausius, turinčius giliausias tradicijas, sukeliančius didžiausias emocijas, suburiančius skaitlingiausią bendruomenę arba patraukiančius dėmesį nauju požiūriu į etninę kultūrą. Šis sąrašas ne galutinis. Kviečiame siųsti informaciją apie renginius, kurie, Jūsų manymu, turėtų pakliūti į šį sąrašą. Dalinkimės žiniomis apie geriausius etnokultūrinius renginius!

ŽIEMA: Konkursas-parodų ciklas „Aukso vainikas“

Sausio 6-ąją, Trijų karalių dieną, kasmet paskelbiami ir simboliniais aukso vainikais karūnuojami geriausi metų liaudies menininkai. Konkursas-parodų ciklas „Aukso vainikas“ sumanytas siekiant išsaugoti vertingiausius tradicinės lietuvių liaudies dailės bruožus šiandienos kultūroje, paskatinti visų dailės šakų kūrėjus dažniau ieškoti įkvėpimo senosiose tradicijose, drąsiai, savaip jas interpretuoti ir kurti. „Aukso vainiko“ parodose kasmet savo kūrinių kolekcijas visuomenei pristato apie 500 tautodailininkų.

Savo svarba „Aukso vainikui“ nenusileidžia kitas Lietuvos nacionalinio kultūros centro organizuojamas įvykis – Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkursas „Sidabro vainikėlis“.

Platesnė informacija – www.lnkc.lt

ŽIEMA: Užgavėnės

Užgavėnės – tradicinė kalendorinė šventė, kurią, varydama žiemą iš kiemo, švenčia visa Lietuva: ir mieste, ir kaime kaukėti persirengėliai lanko kaimynus, degina žiemos vargus simbolizuojančią Morę, valgo blynus. Tačiau keliose Lietuvos vietovėse Užgavėnės švenčiamos ypatingai. Ypač  turtingos žemaitiškos šventės tradicijos yra išlaikytos Plateliuose. Nepaprastai dideli Užgavėnių dalyvių būriai suguža į Rumšiškes. Iš Mažosios Lietuvos žiema itin trankiai išvaroma Klaipėdoje.

Pagrindinis Užgavėnių rengėjas Plateliuose – Žemaitijos nacionalinis parkas: http://zemaitijosnp.lt, Rumšiškėse – Lietuvos liaudies buities muziejus: http://www.llbm.lt, Klaipėdoje – Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras www.etnocentras.lt

PAVASARIS: Prigimtinės kultūros seminarai

Prigimtinės kultūros institutas bei Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas kartą metuose pakviečia į susiėjimą, kuriame akademiškai, o tuo pačiu labai gyvai gilinamasi į tradicinę lietuvių kultūrą, kuri čia įgyja prigimtinės kultūros vardą. 2020-aisiais Prigimtinės kultūros seminaras vyks vasario 29 d. - kovo 1 d. Užutrakio dvaro sodyboje. Jo pavadinimas ir tema: "BIJOTI IR DRĮSTI: BAIMĖS PRIGIMTIS, RAIŠKA IR ĮVEIKA".  Platesnė informacija: http://www.prigimtine.lt

 

PAVASARIS: Vilniaus Kaziuko mugė

Vilnius galsėja šimtametes tradicijas turinčia pavasasio švente – Kaziuko muge. Ji kilusi iš šventojo Kazimiero pagerbimo procesijų, rengiamų nuo 1604 metų. Dabar tai visos Lietuvos amatų meistrų suvažiavimas. Kiekvienais metais kovo pirmomis dienomis jie užpildo Vilniaus gatves, džiugindami tradiciniais dirbiniais ir kūrybiškomis naujovėmis. Įspūdį daranti unikaliomis vilnietiškomis verbomis, mugė yra tapusi Vilniaus simboliu ir svarbiu įvykiu visos Lietuvos etnokultūriniame gyvenime.

Platesnė informacija: www.kaziukomuge.lt

PAVASARIS: Pavasario lygiadienis

Kovo 20-21 d. visame Žemės rutulyje dienos ir nakties trukmė tampa vienoda. Tačiau šiaurinio pusrutulio gyventojams tai yra ypatingas momentas, nes nuo šios dienos naktis pasidaro trumpesnė už dieną: nuo Pavasario lygės tamsa  tirpsta lyg sniegas, užleisdama vietą šviesai. Pavasario lygė - senosiose mūsų kraštų tradicijose buvo laikoma Naujų metų pradžia.

Pavasario lygiadienis itin įspūdingai minimas Vilniuje. Nuo 2008 m. Šventaragio slėnyje uždegamos Pavasario lygiadienio ugnys: moksleiviai atsineša savo gamybos šviečiančių paukštelių, kuriais papuošia medžius Šventaragio slėnyje, iš žvakučių sukomponuoja įvairius baltiškuosius ornamentus. Šie ženklai palei medžių šaknis šviečia per visą naktį.

Plačiau apie renginį - Vilniaus etninės kultūros centro svetainėje: www.etno.lt

PAVASARIS: Gandrinės

Gandrinės, dar vadinamos Blovieščiais, Gandrine, Sviestavone – tradicinė gandrų sugrįžimo šventė, švenčiama kovo 25 dieną. Gandrinės sutampa su bažnytine Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai švente.

Ši šventė kasmet linksmai švenčiama Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse. Šventės dalyviai kepa gandro bandeles, ieško gandro lauktuvių, visi kartu lanko pasėlius, apžiūrinėja biteles aviliuose, tekina sulą, tikrina, ar gandralizdyje jau yra šventės kaltininkų. Norėdami nusipelnyti pavakarių, vaikai verčiasi kūliais, o per gryčios stogą skrieja aulinis batas – kad javai nesupūtų.

Plačiau apie šventę: http://www.llbm.lt

Rimgaudo Žaltausko nuotrauka

PAVASARIS: Lietuvos vaikų ir moksleivių – liaudies kūrybos atlikėjų – konkursas „Tramtatulis“

„Tramtatulis" - tai konkursas, padedantis atrasti neeilinių gabumų dainuojančius, grojančius, tarmiškai pasakojančius vaikus ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir atokiausiuose Lietuvos miesteliuose bei kaimuose. „Tramtatulis“ rengiamas trimis ratais: vietiniu, regioniniu ir visos šalies. Pavyzdžiui, 2017 metais vietiniuose „Tramtatulio“ ratuose dalyvavo per 1000 vaikų, regioniniuose – 639, į respublikinį turą atrinkti 242 vaikai.

Daugiau informacijos – www.lnkc.lt. Nuotrauka – Joniškio kultūros centro.

PAVASARIS: Šaktarpis Rusnėje ir Žiobrinės Neringoje

Į įdomius pavasario renginius vilioja Mažoji Lietuva. Pavasario potvynio metu Rusnė kviečia į Šaktarpio šventę. Joje pristatoma potvynių ir žvejybos istorija, žvejai iš valčių pardavinėja šviežią žuvį, vyksta venterinių valčių varžybos. Paragauti žuvienės, keptos ir rūkytos žuvies bei pasidairyti po šventės metu veikiantį blusturgį suguža galybė žmonių, norinčių aplankyti salą unikaliu metu – per potvynį. Daugiau informacijos: http://salarusne.lt

Žiobriams plaukiant iš Baltijos jūros neršti upėmis aukštyn, Nida kviečia į Žiobrines. Tai neeilinis renginys, užburiantis savo dvasia ir puikiu žuvies skoniu! Jo vinis – žiobrių kepimas specifiniu, Kuršių nerijos žvejams būdingu būdu. Šventės programoje  – mokomieji kūrybiniai užsiėmimai, autentiški žuvies kepimo receptai, tradiciniai žaidimai visai šeimai, žygis po Nidą. Organizatoriai: Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“, plačiau: www.visitneringa.com. Nuotrauka iš internetinės erdvės www.alkas.lt

PAVASARIS: Kuršininkų kalbos ir etninės kultūros kursai „Kails!"

Kuršininkų kalbos ir etninės kultūros kursai, kuriuos veda humanitarinių mokslų dr. Dalia Kiseliūnaitė, vyksta Liudviko Rėzos kultūros centre (L. Rėzos g. 8 B, Juodkrantė) 2020 metų vasario 2 d., kovo 3 d. ir 24 d., balandžio 21 d. Kitas semestras (5 pamokos) bus pradėtas po vasaros - spalio, lapkričio, gruodžio mėn. (http://lrezoskc.lt/node/12792)

Tai viena iš projekto ,,Kails!: Prūsų (Mažosios) Lietuvos kultūra ir istorija" veiklų. Projektas vyks visame 2020-ųjų laikotarpyje: Juodkrantėje ir kitose Kuršių nerijos vietose bus rodomi Mažosios Lietuvos etninę kultūrą pristatantys filmai, vedamos istorinės paskaitos, ekskursijos, edukacijos, kūrybiniai seminarai, kulinarinio paveldo pristatymai, vyks parodos.

Organizatorius – Liudviko Rėzos kultūros centras. Platesnė informacija: http://lrezoskc.lt;

PAVASARIS: Aukso paukštė

1999 m. Lietuvos liaudies kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondas įsteigė metų nominacijas „Aukso paukštė“ geriausiems mėgėjų meno kolektyvams ir jų vadovams, tarp jų - geriausiems kaimo ir miesto folkloro ansambliams, liaudies teatrams bei jų vadovams.

Gauti "Aukso paukštės" nominaciją - didelė garbė kiekvienam kolektyvui, tad šie kiekvieną pavasarį vykstantys apdovanojimai - didelis įvykis Lietuvos etnokultūrininkų bendruomenės gyvenime.

Plačiau apie "Aukso paukštę" - Lietuvos nacionalinio kultūros centro svetainėje www.lnkc.lt

PAVASARIS: Moksleivių folklorinių šokių varžytuvės "Patrepsynė"

Šios varžytuvės, propaguojančios lietuvių folklorinius šokius tarp jaunimo, kasmet pritraukia vis daugiau šokėjų. Pirmas "Patrepsynės" turas įprastai vyksta mokyklose, antrasis turas - miestuose ir rajonuose. Galiausiai šokėjai, demonstruodami meistriškumą ir kūrybiškumą, varžosi finaliniame renginyje.

"Patrepsynę" organizuoja Šiaulių kultūros centras. Informacija apie "Patrepsynę 2020" rasite čia: www.siauliukc.lt

Ankstesnis 1 2 3 4 Sekantis
X