Įdomiausi etnorenginiai Lietuvoje

Įdomiausi etnorenginiai Lietuvoje

Lietuvoje kasmet vyksta daug renginių, kuriuose galima pajusti etninės kultūros dvasią. Į šį gidą atrinkome įspūdingiausius, turinčius giliausias tradicijas, sukeliančius didžiausias emocijas, suburiančius skaitlingiausią bendruomenę arba patraukiančius dėmesį nauju požiūriu į etninę kultūrą. Šis sąrašas ne galutinis. Kviečiame siųsti informaciją apie renginius, kurie, Jūsų manymu, turėtų pakliūti į šį sąrašą. Dalinkimės žiniomis apie geriausius etnokultūrinius renginius!

ŽIEMA: Konkursas-parodų ciklas „Aukso vainikas“

Sausio 6-ąją, Trijų karalių dieną, kasmet paskelbiami ir simboliniais aukso vainikais karūnuojami geriausi metų liaudies menininkai. Konkursas-parodų ciklas „Aukso vainikas“ sumanytas siekiant išsaugoti vertingiausius tradicinės lietuvių liaudies dailės bruožus šiandienos kultūroje, paskatinti visų dailės šakų kūrėjus dažniau ieškoti įkvėpimo senosiose tradicijose, drąsiai, savaip jas interpretuoti ir kurti. „Aukso vainiko“ parodose kasmet savo kūrinių kolekcijas visuomenei pristato apie 500 tautodailininkų.

Savo svarba „Aukso vainikui“ nenusileidžia kitas Lietuvos nacionalinio kultūros centro organizuojamas įvykis – Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkursas „Sidabro vainikėlis“.

Platesnė informacija – www.lnkc.lt

ŽIEMA: Užgavėnės

Užgavėnės – tradicinė kalendorinė šventė, kurią, varydama žiemą iš kiemo, švenčia visa Lietuva: ir mieste, ir kaime kaukėti persirengėliai lanko kaimynus, degina žiemos vargus simbolizuojančią Morę, valgo blynus. Tačiau keliose Lietuvos vietovėse Užgavėnės švenčiamos ypatingai. Ypač  turtingos žemaitiškos šventės tradicijos yra išlaikytos Plateliuose. Nepaprastai dideli Užgavėnių dalyvių būriai suguža į Rumšiškes. Iš Mažosios Lietuvos žiema itin trankiai išvaroma Klaipėdoje.

Pagrindinis Užgavėnių rengėjas Plateliuose – Žemaitijos nacionalinis parkas: http://zemaitijosnp.lt, Rumšiškėse – Lietuvos liaudies buities muziejus: http://www.llbm.lt, Klaipėdoje – Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras www.etnocentras.lt

PAVASARIS: Prigimtinės kultūros seminarai

Prigimtinės kultūros institutas bei Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas kartą metuose pakviečia į susiėjimą, kuriame akademiškai, o tuo pačiu labai gyvai gilinamasi į tradicinę lietuvių kultūrą, kuri čia įgyja prigimtinės kultūros vardą. 2020-aisiais Prigimtinės kultūros seminaras vyks vasario 29 d. - kovo 1 d. Užutrakio dvaro sodyboje. Jo pavadinimas ir tema: "BIJOTI IR DRĮSTI: BAIMĖS PRIGIMTIS, RAIŠKA IR ĮVEIKA".  Platesnė informacija: http://www.prigimtine.lt

 

PAVASARIS: Vilniaus Kaziuko mugė

Vilnius galsėja šimtametes tradicijas turinčia pavasasio švente – Kaziuko muge. Ji kilusi iš šventojo Kazimiero pagerbimo procesijų, rengiamų nuo 1604 metų. Dabar tai visos Lietuvos amatų meistrų suvažiavimas. Kiekvienais metais kovo pirmomis dienomis jie užpildo Vilniaus gatves, džiugindami tradiciniais dirbiniais ir kūrybiškomis naujovėmis. Įspūdį daranti unikaliomis vilnietiškomis verbomis, mugė yra tapusi Vilniaus simboliu ir svarbiu įvykiu visos Lietuvos etnokultūriniame gyvenime.

Platesnė informacija: www.kaziukomuge.lt

PAVASARIS: Pavasario lygiadienis

Kovo 20-21 d. visame Žemės rutulyje dienos ir nakties trukmė tampa vienoda. Tačiau šiaurinio pusrutulio gyventojams tai yra ypatingas momentas, nes nuo šios dienos naktis pasidaro trumpesnė už dieną: nuo Pavasario lygės tamsa  tirpsta lyg sniegas, užleisdama vietą šviesai. Pavasario lygė - senosiose mūsų kraštų tradicijose buvo laikoma Naujų metų pradžia.

Pavasario lygiadienis itin įspūdingai minimas Vilniuje. Nuo 2008 m. Šventaragio slėnyje uždegamos Pavasario lygiadienio ugnys: moksleiviai atsineša savo gamybos šviečiančių paukštelių, kuriais papuošia medžius Šventaragio slėnyje, iš žvakučių sukomponuoja įvairius baltiškuosius ornamentus. Šie ženklai palei medžių šaknis šviečia per visą naktį.

Plačiau apie renginį - Vilniaus etninės kultūros centro svetainėje: www.etno.lt

PAVASARIS: Lietuvos vaikų ir moksleivių – liaudies kūrybos atlikėjų – konkursas „Tramtatulis“

„Tramtatulis" - tai konkursas, padedantis atrasti neeilinių gabumų dainuojančius, grojančius, tarmiškai pasakojančius vaikus ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir atokiausiuose Lietuvos miesteliuose bei kaimuose. „Tramtatulis“ rengiamas trimis ratais: vietiniu, regioniniu ir visos šalies. Pavyzdžiui, 2017 metais vietiniuose „Tramtatulio“ ratuose dalyvavo per 1000 vaikų, regioniniuose – 639, į respublikinį turą atrinkti 242 vaikai.

Daugiau informacijos – www.lnkc.lt. Nuotrauka – Joniškio kultūros centro.

PAVASARIS: Šaktarpis Rusnėje ir Žiobrinės Neringoje

Į įdomius pavasario renginius vilioja Mažoji Lietuva. Pavasario potvynio metu Rusnė kviečia į Šaktarpio šventę. Joje pristatoma potvynių ir žvejybos istorija, žvejai iš valčių pardavinėja šviežią žuvį, vyksta venterinių valčių varžybos. Paragauti žuvienės, keptos ir rūkytos žuvies bei pasidairyti po šventės metu veikiantį blusturgį suguža galybė žmonių, norinčių aplankyti salą unikaliu metu – per potvynį. Daugiau informacijos: http://salarusne.lt

Žiobriams plaukiant iš Baltijos jūros neršti upėmis aukštyn, Nida kviečia į Žiobrines. Tai neeilinis renginys, užburiantis savo dvasia ir puikiu žuvies skoniu! Jo vinis – žiobrių kepimas specifiniu, Kuršių nerijos žvejams būdingu būdu. Šventės programoje  – mokomieji kūrybiniai užsiėmimai, autentiški žuvies kepimo receptai, tradiciniai žaidimai visai šeimai, žygis po Nidą. Organizatoriai: Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“, plačiau: www.visitneringa.com. Nuotrauka iš internetinės erdvės www.alkas.lt

PAVASARIS: Aukso paukštė

1999 m. Lietuvos liaudies kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondas įsteigė metų nominacijas „Aukso paukštė“ geriausiems mėgėjų meno kolektyvams ir jų vadovams, tarp jų - geriausiems kaimo ir miesto folkloro ansambliams, liaudies teatrams bei jų vadovams.

Gauti "Aukso paukštės" nominaciją - didelė garbė kiekvienam kolektyvui, tad šie kiekvieną pavasarį vykstantys apdovanojimai - didelis įvykis Lietuvos etnokultūrininkų bendruomenės gyvenime.

Plačiau apie "Aukso paukštę" - Lietuvos nacionalinio kultūros centro svetainėje www.lnkc.lt

PAVASARIS: Moksleivių folklorinių šokių varžytuvės "Patrepsynė"

Šios varžytuvės, propaguojančios lietuvių folklorinius šokius tarp jaunimo, kasmet pritraukia vis daugiau šokėjų. Pirmas "Patrepsynės" turas įprastai vyksta mokyklose, antrasis turas - miestuose ir rajonuose. Galiausiai šokėjai, demonstruodami meistriškumą ir kūrybiškumą, varžosi finaliniame renginyje.

"Patrepsynę" organizuoja Šiaulių kultūros centras. Informacija apie "Patrepsynę 2020" rasite čia: www.siauliukc.lt

PAVASARIS: Skamba skamba kankliai

Šis festivalis Vilniuje vyksta jau nuo 1973 metų ir yra vienas iš nedaugelio Europoje autentiškos tautinės muzikos festivalių.

Festivalis tradiciškai vyksta paskutinį gegužės savaitgalį. Festivalio programoje: sutartinių vakarai, vaikų folkloro diena, pasidainavimų vakarai, naktišokiai, kaimo giesmininkų valanda, sekmadienio koncertai Vilniaus senamiesčio kiemuose, grojimo tradiciniais instrumentais bei giedojimo dirbtuvės, nakties muzikos koncertų ciklai ir kt.
Būdamas seniausias folkloro festivalis Lietuvoje, jis turėjo ir turi ženklų poveikį visam lietuvių folkloro judėjimui, buvo ir yra svarbi mūsų etninės kultūros sklaidos bei plėtros dalis. Sovietmečiu Lietuvos folkloro ansamblių (tuo metu jų buvo per 800) judėjimas buvo viena iš pasipriešinimo nutautinimui bei sovietinei ideologijai formų, be šio etninės kultūros sąjūdžio nebūtų buvę ir Dainuojančios revoliucijos.

Skamba skamba kankliai 2020 vyks gegužės 26-31 d. Festivalį rengia Vilniaus etninės kultūros centras. Festivalio svetainė: www.ssk.lt

VASARA: Atataria lamzdžiai

Nuskambėjus „Skamba skamba kankliams“, rengiamas tarptautinis folkloro festivalis „Atataria lamzdžiai“ Kaune. 2020 m. šis festivalis vyks birželio 5 - 7 d.  Kauno tautinės kultūros centre, kitose Kauno miesto uždarose ir atvirose erdvėse.

Platesnė informacija - Kauno tautinės kultūros centro svetainėje: www.ktkc.lt.

Ankstesnis 1 2 3 4 Sekantis
X