Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2020

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2020

2020 metais Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija bei Žemės ūkio ministerija jau antrą kartą pakvietė Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse. Konkursui buvo pateiktos 9 paraiškos: 4 iš Aukštaitijos, 1 iš Dzūkijos (Dainavos), 2 iš Mažosios Lietuvos ir 2 iš Suvalkijos (Sūduvos). Net 5 sodybos pasiryžo Konkurse dalyvauti antrą kartą.

Kviečiame susipažinti su Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurso 2020 nugalėtojais:

Sodyba „Pagulbis“

„Pagulbis“ – tai išsaugotas aukštaitiškas dvarelis su visais autentiškais pastatais, kurie po šiai dienai rakinami prieš 100 metų kalvio nukaltais raktais. Namą supa tradicinių gėlių darželiai ir šimtametis obelų sodas. Vartus saugo šermukšnis, saugantis nuo blogos akies ir kitų negandų. 

Interjere gausu antikvarinių, dvareliui būdingų baldų: indaujos, krėslai, pianinas. Tačiau gausu ir kiekvienai aukštaičio sodybai būdingų interjero detalių: svetainę puošia sodas, senovinė koklinė krosnis, rankšluostinės, senoviniai rankšluosčiai, margaspalvės tradicinės lovatiesės, sienų kilimėliai, nertos staltiesės, langus puošia ne tik užuolaidėles, bet ir tradiciniai karpiniai. Dauguma audinių austi šeimos moterų rankomis.

Sodyboje organizuojamos stovyklos, etnokultūriniai renginiai ir tradicinių amatų dirbtuvės: liejamos vaškinės žvakės, lipdoma iš molio, gaminami odiniai papuošalai, veliama vilna, kepami šakočiai. 

Sodyba įsikūrusi Pagulbio kaime, Molėtų rajone. Sodybos paskyra veidaknygėje >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 „Pagulbiui“ buvo skirta II vieta. 

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 „Pagulbiui“ skirta I vieta. Ši sodyba taip pat pripažinta Geriausia etnokultūrine Rytų Aukštaitijos sodyba 2020.

Sodyba „Po vienu rūmu“

Sodybos „Po vienu rūmu“ įdomybė – sena dzūkiška pirkia su išsaugotu autentišku interjeru. Šioje pirkioje kuriamas namų muziejus, kuriame galima apžiūrėti daugybę tradiciniame gyvenime naudotų rakandų. Ši pirkia unikali ir tuo, kad kadaise tai buvo ir gyvenamasis, ir ūkinis pastatas.  Iš čia ir sodybos pavadinimas: būtent taip Dieveniškėse buvo vadinami namai, kuriuose gyveno ir žmonės, ir gyvuliai.

Naujas namas, kuriame kviečiami apsistoti svečiai, pastatytas laikantis Dzūkijos tradicinės architektūros principų.

Sodyba įsikurūsi Grybiškių kaime, Šalčininkų rajone. Apie sodybą svetainėje „Atostogos kaime">>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 sodybai „Po vienu rūmu“ skirta nominacija už senosios dzūkiškos pirkios išsaugojimą ir turtingą etnografinių daiktų ekspoziciją.

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 sodybai „Po vienu rūmu“ skirta II vieta. Ši sodyba tai pat pripažinta Geriausia etnokultūrine Dzūkijos (Dainavos) sodyba 2020.

Sodyba „Pakalnė“

Sodyba „Pakalnė“ įsikūrusi Rusnės saloje, ant Pakalnės upės kranto. Kaip ir dera senai žvejo sodybai: nuo namo iki upės tik 30 metrų, upe tik 2 kilometrai iki Kuršių marių. Sodyba rekonstruota stengiantis kiek įmanoma išsaugoti šio krašto tradicijas, pritaikant ją šiuolaikinio žmogaus poreikiams. Pagrindinio namo stogas dengtas nendrėmis, jį puošia tradiciniai apvadai. Aplinkui – vaistažolių darželiai, aptverti tradicinėmis tvorelėmis. Sode auga tradiciniai vaismedžiai ir vaiskrūmiai.
 
Sodybos šeimininkė turi gidės licenciją ir gali supažindinti su apylinkių istorinėmis, etnografinėmis vietomis. Sodyboje vyksta vaistažolių ir arbatų pažinimo seminarai. Svečiams panorėjus, patiekiama tradicinė pamario žuvienė.
 
„Pakalnė“ įsikūrusi Pakalnės g. 48, Pakalnės kaime, Rusnės seniūnjoje, Šilutės rajone. Virtualioje erdvėje apie sodybą galima paskaityti svetainėje „Atostogos kaime“ >>>
 
Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 „Pakalnei“ skirta III vieta. Ši sodyba taip pat paskelbta Geriausia etnokultūrine Mažosios Lietuvos sodyba 2020.

Senoji Ruslių sodyba

Pirmieji Senosios Ruslių sodybos šeimininkai į Ruslius gyventi atsikėlė 1938 metais. Nors laikmetis buvo nelengvas, sodyba pamažu plėtėsi: atsirado klėtis, svirnas, kiti svarbūs kasdieniam gyvenimui pastatai. Atlaikiusi sovietinį sodybų naikinimo vajų, didelio šeimininkų užsispyrimo ir tiesiog laimingo likimo dėka sodyba išliko iki šių dienų, ir jos takeliais vaikšto šią sodybą sukūrusios šeimos palikuonys.

Senoji Ruslių sodyba – tai iš naujo atgimusi sodyba, kurioje harmoningai dera aukštaičių tradicijos ir modernios šių dienų detalės. Svečiai gali apsistoti atnaujintame, bet visus Vakarų Aukštaitijos ūkininko tradicinės trobos bruožus išlaikiusiame name arba sodybos klėtyje. Vestuves galima atšvęsti pagal Šiaurės Lietuvos papročius pastatytame moliniame kluone. O kieme dunkso sodybos šeimininkų iš gretimų kaimų sodybų naikinimo metu surinkti dubenuotieji-aukuriniai akmenys. 

Senoji Ruslių sodyba įsikūrusi Ruslių kaime 2, Lygumų seniūnijoje, Pakruojo rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 Senoji Ruslių sodyba pripažinta Geriausia etnokultūrine Vakarų Aukštaitijos sodyba 2020.

Sodyba „Vėjų fėja“

Kaimo turizmo sodyba „Vėjų fėja“ įsikūrusi aukštaitiškame ūkyje, kurio amžius siekia 150 metų. Visi pastatai renovuoti, tačiau kiekvienas iš jų tebestovi savo vietoje, kokia jam buvo paskirta laikantis Aukštaitijai būdingų sodybos planavimo tradicijų. Sodybos pastatus supa seni ąžuolai, eglės, beržai ir sodas, kuriame auga tradicinių veislių vaismedžiai. Šalia sodybos – ežerai ir miškai. 

Visą vasarą sodyboje vyksta etnokultūrinės stovyklos, visus metus rengiamos etnokultūrinės edukacijos. Edukacijoje „Baltų, raštai“ lankytojai supažindiniami su tradicinėje lietuvių tekstilėje, molio, medžio ir metalo dirbiniuose aptinkamais ženklais. Edukacijoje „Iš pasakų skrynios“ nagrinėjamos senosios pasakos ir žaidimai. Edukacijoje „Gyvybės medis“ dalyviai dainuoja ir mokosi suprasti dainų simbolius. „Rugelio kelio“ edukacijoje susipažįstama su visu duonos gimimo procesu. Sodyboje galima susipažinti su audimo, vilnos vėlimo, siuvimo, karpinių karpymo, keramikos amatais; užsimaniusieji gali giliau pažinti ir pirties, maisto gaminimo tradicijas.    

Šeimas, klases ir kitas grupes sodyba kviečia remiantis visomis tradicijomis švęsti Kalėdas, Velykas. Organizuojami tradiciniai mergvakariai.   

„Vėjų fėja“ įsikūrusi Pratkūnų kaime 4, Kruonio sen., Kaišiadorių r. Sodybos svetainė >>> 

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 sodybai „Vėjų fėja" skirta nominacija už kūrybingas etnokultūrines edukacijas.

Sodyba „Mockynė“

Kaimo turizmo sodyba „Mockynė“ įsikūrusi labai vaizdingoje vietoje – ant aukšto Nemuno kranto, nuo kurio atsiveria vaizdas į upę ir kitame krante matomą Vilkijos miestelį. Čia gyvena jau trečia tos pačios šeimos karta. Šeimininkai pagarbiai saugo tradicinę Suvalkijos (Sūduvos) krašto architektūrą, išmoningai integruodami šiuolaikines naujoves.

„Mockynės“ adresas: Mikytų kaimas, Šakių rajonas. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 sodybai „Mockynė“ skirta nominacija už protėvių sodybos išsaugojimą  ir Suvalkijos (Sūduvos) tradicinės architektūros puoselėjimą.

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 „Mockynė" pripažinta Geriausia 2020 m. etnokultūrine Suvalkijos (Sūduvos) sodyba.

Sodyba „Kukarskė“

Kaimo turizmo sodyba „Kukarskė“ – tai renovuota XX a. pradžios suvalkiečio sodyba, kurioje pastatai stovi taip, kaip įprasta šiam regionui, o juos supa seni ąžuolai, liepos, senas obelų, vyšnių ir slyvų sodas. 

Sodyboje gyvena įvairių veislių vištos, antys, patarškos, žąsys, kalakutai, triušiai, du draugiški šunys. Šeimininkai svečiams gali pasiūlyti sodyboje auginamų paukščių kiaušinių. Jie taip pat siūlo sodyboje užaugintų daržovių, prieskoninių augalų arba kartu su svečiais verda ant laužo obuolienę, kryklių uogienę, kepa čirvinius blynus, gilių kavą, grybų sriubą. Jie gali pasiūlyti edukacijas „Kukarskės paukščiai“ arba „Sodybos žolynai“. O ir patys svečiai gali žoliauti, grybauti, uogauti, žvejoti ar net nuravėti daržą. 

Lankytojai gali atsigaivinsite žolynais kvepiančioje pirtelėje. Gėlėmis apsodinti ir akmenėliais barstyti takeliai veda prie kubilo ir šalia esančio tvenkinio. 

„Kukarskės“ adresas: Nemuno g. 109, Kukarskė, Kidulių seniūnija, Šakių rajonas. Sodybos paskyra feisbuke >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 „Kukarskei" skirta nominacija už kulinarinio paveldo puoselėjimą ir agroturizmo plėtojimą.

Sodyba „Ėvė“

Sodyba „Ėvė“ – tai restauruotas 1900 m. statybos didysis pievininkų laukininkų namas (buvusi Minijos kaimo mokykla) su ūkiniais pastatais (staldu, skūnia, rūsiu). Visi pastatai atnaujinti remiantis profesionalių tradicinės architektūros specialistų rekomendacijomis, dekoruoti drožinėtais lėkiais, vėjalentėmis, karnyzinėmis lentomis, langų apvadais ir langinėmis. Tad sodyba – išskirtinis Mažosios Lietuvos tradicinės architektūros pavyzdys. Šeimininkai saugo išlikusius sodybos baldus, buities rakandus, kaupia Mingės kaimo gyventojų dovanotus eksponatus, juos išradingai eksponuoja. Tad čia galima daug sužinoti ne tik apie Mažosios Lietuvos tradicinę architektūrą, bet ir apie žmonių gyvenimą, amatus, užsiėmimus.

Sodyboje galima paragauti tradicinių Mažosios Lietuvos kulinarinio paveldo patiekalų. Gaminami Karaliaučiaus kukuliai „Kionigsberger Klopse“, anuomet buvęs prašmatnus krašto patiekalas – mėsos kukuliai baltame padaže su kaparėliais. Sodybos šeimininkai svečius vaišina žuviene, rūkyta žuvimi, varške, tradicinėmis arbatomis, kava.

Bendradarbiaujama su vietiniais žvejais, laivų savininkais. Svečių laukia kelionės laivu po Nemuno deltos upes, žvejyba. Taip pat kelionės po apylinkes: Aukštumalos pelkę, Kintų miestelį, Ventės ragą ir kt.

Sodyba įsikūrusi Minijos kaime, Kintų seniūnijoje, Šilutės rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 sodybai „Ėvė“ skirta nominacija už Mažosios Lietuvos tradicinės architektūros puoselėjimą.

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 „Ėvei" skirta nominacija už dėmesį  Mažosios Lietuvos kultūriniam paveldui ir tradicijoms.

***

Čia rasite Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurso 2019 nugalėtojus>>>

X