Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos

Kviečiame pažinti etninę kultūrą kaimo turizmo sodybose!

2019 - 2020 metais Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija bei Žemės ūkio ministerija organizavo Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursą. Konkurso prizines vietas bei nominacijas laimėjusios sodybos įtrauktos į Etninės kultūros globos tarybos rengiamą Lietuvos etnokultūrinių kaimo turizmo sodybų gidą. Kviečiame juo naudotis planuojant įdomią kelionę, ieškant vietos šeimos šventei ar rengiant klasės išvyką.  

Užtikriname, kad šiose sodybose rasite puoselėjamą tradicinę architektūrą, saugomas tradicines augalų ir gyvulių veisles. Daugelyje iš jų turėsite galimybę mokytis tradicinių amatų, dalyvauti etnokultūrinėse šventėse. Kviečiame šiose sodybose ilsėtis ir pažinti Lietuvos etnografinių regionų papročius!

AUKŠTAITIJA

„Pagulbis“ (Molėtų r.)

„Pagulbis“ – tai dvarelis su visais išsaugotais autentiškais pastatais, kurie po šiai dienai rakinami prieš 100 metų nukaltais raktais. Namą supa tradicinių gėlių darželiai ir senas obelų sodas. Prie vartų auga šermukšnis, saugantis nuo blogos akies ir kitų negandų. 

Interjere gausu antikvarinių dvarelio baldų: indaujos, krėslai, pianinas. Tačiau jaukumą kuria ir kiekvienai tradicinei aukštaičio sodybai būdingos vidaus detalės: svetainę puošia sodas, senovinė koklinė krosnis, rankšluostinės, namie austi rankšluosčiai, margaspalvės tradicinės lovatiesės, sienų kilimėliai, nertos staltiesės, langus dengia ne tik užuolaidėles, bet ir tradiciniai karpiniai.

Sodyboje organizuojamos stovyklos, etnokultūriniai renginiai ir tradicinių amatų dirbtuvės: liejamos vaškinės žvakės, lipdoma iš molio, gaminami odiniai papuošalai, veliama vilna, kepami šakočiai. 

Sodyba įsikūrusi Pagulbio kaime, Molėtų rajone. Sodybos paskyra veidaknygėje >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 „Pagulbiui“ skirta II vieta. 2020 metais sodyba tapo I vietos prizininke ir buvo pripažinta  Geriausia etnokultūrine Rytų Aukštaitijos sodyba 2020.

Senosios Gegužinės ūkis (Kaišiadorių r.)

Senosios Gegužinės ūkį savo protėvių žemėje įkūrė entuziastingi senosios Lietuvos kaimo architektūros tyrinėtojai, architektai Neringa ir Rolandas Bortkūnai. Sodyboje preciziškai atkurtos visos tradicinės Aukštaitijos kaimo sodybos detalės. Be to jaukumas sukuriamas pasitelkiant ir šiuolaikines technologijas.

Sodybos šeimininkai yra ne tik tradicinės architektūros, bet ir tradicinio gyvenimo būdo propaguotojai. Sodyboje auginami tradicinių lietuviškų veislių gyvuliai: Lietuvos sunkieji arkliai ir Lietuvos juodagalvės avys. Sodyba yra tapusi aplinkui gyvenančius žmones buriančiu kultūros židiniu.

Sodyba įsikūrusi Beržės g. 4, Gegužinės kaime, Palomenės seniūnijoje, Kaišiadorių rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. Senosios Gegužinės ūkiui skirta nominacija už tradicinės architektūros bei tradicinių gyvulių veislių puoselėjimą ir vietos bendruomenės būrimą.

Senoji Ruslių sodyba (Pakruojo r.)

Pirmieji Senosios Ruslių sodybos šeimininkai į Ruslius gyventi atsikėlė 1938 metais. Nors laikmetis buvo nelengvas, sodyba pamažu plėtėsi: atsirado klėtis, svirnas, kiti svarbūs kasdieniam gyvenimui pastatai. Atlaikiusi sovietinį sodybų naikinimo vajų, didelio šeimininkų užsispyrimo ir tiesiog laimingo likimo dėka sodyba išliko iki šių dienų, ir jos takeliais vaikšto šią sodybą sukūrusios šeimos palikuonys.

Senoji Ruslių sodyba – tai iš naujo atgimusi sodyba, kurioje harmoningai dera aukštaičių tradicijos ir modernios šių dienų detalės. Svečiai gali apsistoti atnaujintame, bet visus Vakarų Aukštaitijos ūkininko tradicinės trobos bruožus išlaikiusiame name arba sodybos klėtyje. Vestuves galima atšvęsti pagal Šiaurės Lietuvos papročius pastatytame moliniame kluone. O kieme dunkso sodybos šeimininkų iš gretimų kaimų sodybų naikinimo metu surinkti dubenuotieji-aukuriniai akmenys. 

Senoji Ruslių sodyba įsikūrusi Ruslių kaime 2, Lygumų seniūnijoje, Pakruojo rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 Senoji Ruslių sodyba pripažinta Geriausia etnokultūrine Vakarų Aukštaitijos sodyba 2020.

„Vėjų fėja“ (Kaišiadorių r.)

Sodyba „Vėjų fėja“ yra įsikūrusi aukštaitiškame ūkyje, kurio amžius siekia 150 metų. Visi pastatai renovuoti, tačiau kiekvienas iš jų tebestovi savo vietoje, kokia jam buvo paskirta laikantis Aukštaitijai būdingų sodybos planavimo tradicijų. Sodybos pastatus supa seni ąžuolai, eglės, beržai ir sodas, kuriame auga tradicinių veislių vaismedžiai. Šalia sodybos – ežerai ir miškai. 

Visą vasarą sodyboje vyksta etnokultūrinės stovyklos, visus metus rengiamos etnokultūrinės edukacijos. Edukacijoje „Baltų raštai“ lankytojai supažindiniami su tradicinėje lietuvių tekstilėje, molio, medžio ir metalo dirbiniuose aptinkamais ženklais. Edukacijoje „Iš pasakų skrynios“ nagrinėjamos senosios pasakos ir žaidimai. Edukacijoje „Gyvybės medis“ dalyviai dainuoja ir mokosi suprasti dainų simbolius. „Rugelio kelio“ edukacijoje susipažįstama su visu duonos gimimo procesu. Sodyboje galima mokytis audimo, vilnos vėlimo, siuvimo, karpinių karpymo, puodų žiedimo; užsimaniusieji gali giliau pažinti ir pirties, maisto gaminimo tradicijas.    

Šeimas, klases ir kitas grupes sodyba kviečia švęsti tradicijomis paremtas Kalėdas, Velykas. Organizuojami tradiciniai mergvakariai.   

„Vėjų fėja“ įsikūrusi Pratkūnų kaime 4, Kruonio seniūnijoje, Kaišiadorių rajone. Sodybos svetainė >>> 

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 sodybai „Vėjų fėja" skirta nominacija už kūrybingas etnokultūrines edukacijas.

DZŪKIJA (DAINAVA)

Sodyba „Po vienu rūmu" (Šalčininkų r.)

Sodybos „Po vienu rūmu“ įdomybė – sena dzūkiška pirkia su išsaugotu autentišku interjeru. Šioje pirkioje kuriamas namų muziejus, kuriame galima apžiūrėti daugybę tradiciniame gyvenime naudotų rakandų. Ši pirkia unikali ir tuo, kad kadaise tai buvo ir gyvenamasis, ir ūkinis pastatas.  Iš čia ir sodybos pavadinimas: būtent taip Dieveniškėse buvo vadinami namai, kuriuose po vienu stogu gyveno ir žmonės, ir gyvuliai.

Naujas namas, kuriame kviečiami apsistoti svečiai, pastatytas laikantis Dzūkijos tradicinės architektūros principų.

Sodyba įsikurūsi Grybiškių kaime, Šalčininkų rajone. Apie sodybą svetainėje „Atostogos kaime">>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 sodybai „Po vienu rūmu“ skirta nominacija už senosios dzūkiškos pirkios išsaugojimą ir turtingą etnografinių daiktų ekspoziciją. 2020 metais sodyba laimėjo II vietą ir buvo pripažinta Geriausia etnokultūrine Dzūkijos (Dainavos) sodyba 2020.

Linos Černiauskienės sodyba (Varėnos r.)

Linos Černiauskienės sodyba – išsaugota tradicinė dzūkiška sodyba, pritaikyta jaukiam šeimos poilsiui. 

Sodybos šeimininkė svečius pasitinka apsirėdžiusi tradiciniais rūbais ir mielai parodo, kaip ruošiamos bulvinės bandos, darycinis, naminė gira, grikinė babka. Ji gali pamokyti lieti žvakes ir pažinti augalus. Advento laiku sodyboje organizuojami etnokultūriniai vakarai.

Sodyba įsikūrusi Kapiniškių kaime, Varėnos rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. Linos Černiauskienės sodyba tapo prizinės III vietos laimėtoja.

Sodyba „Grikucis" (Varėnos r.)

Laimos ir Kosto Mačionių sodyba „Grikucis" gali didžiuotis itin puikiomis etnokultūrinėmis edukacijomis. Būriai vaikų (ir ne tik!) čia sužino viską nuo pradžios iki galo apie grikių auginimą ir panaudojimą: apsilankę rugsėjo arba spalio mėnesį gali pabandyti grikius pjauti pjautuvais, o nuo lapkričio iki balandžio – iškulti juos spragilais ir sumalti senovinėmis girnomis. Sodybos šeimininkai moka sudominti kiekvieną vilnos vėlimu, žvakių liejimu, kiaušinių marginimu. Sodyboje laukia smagūs senoviniai žaidimai, o alkani vaišinami pagal visas dzūkų tradicijas kepamais grikiniais blynais, babkomis ir sausainiais (ne bereikalo parinktas toks sodybos pavadinimas!).

Sodyba įsikūrusi Pamerkių kaime, Varėnos rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. sodybai „Grikucis" skirta nominacija už kūrybingas etnokultūrines edukacijas ir kulinarinio paveldo puoselėjimą.

Sodyba „Šilas" (Varėnos r.)

Sodyba „Šilas"  įkurta 1936 metais. Kiemas aptvertas tradicine dzūkiška eglišakių tvora, kiemo centre stovi gyvenamasis namas, šalia jo svirnas, tvartas, pirtis. Kitoje keliuko pusėje kluono pastate, kur anksčiau buvo laikomi pašarai, dabar įrengtos amatų dirbtuvės edukacijoms, sodyboje yra duonkepė krosnis.

Sodyboje organizuojamose edukacinėse programose, skirtose ir vaikams, ir suaugusiems, galima išmokti: lieti vaškines žvakes, pasigaminti šiaudinį sodą ar žaisliukų Kalėdų eglutei papuošti, velti vilną, tradiciniu dzūkišku būdu marginti velykinius margučius, pasidaryti verbą, karpyti karpinius iš popieriaus, nusipinti kraitelę iš karnų, išsikepti dzūkišką bandą ar grikinę babką duonkepėje krosnyje. Sodybos šeimininkė kvalifikuota gamtos gidė Laima Saviščevienė gali pavedžioti po Dzūkijos Nacionalinį Parką ir Čepkelių valstybinį gamtinį rezervatą.

Sodyba „Šilas" įsikurūsi Maksimonių kaime, Varėnos rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. sodybai „Šilas" skirta nominacija už kūrybingas etnokultūrines edukacijas ir tradicinių amatų puoselėjimą.

Dalgedų sodyba (Trakų r.)

Dalgedų sodyba įdomi kuriamu namų muziejumi. 1928 metais statytame dabartinių šeimininkų senelių name kaupiama tradicinių apyvokos daiktų (medinių statinaičių, rėčių, sviestamušių, indų, melžtuvių, sūrspaudžių, molinių puodų, pintų krepšių, piestų, girnų, duonkubilių, druskinių, žarsteklių, trikojų, ratelių, audimo staklių) kolekcija.

Kita sodybos įdomybė – didelė edukacinių programų pasiūla: „Duonelės kelias", „Piemenavimo tradicijos", „Velykinių kiaušinių marginimas vašku ir raštų reikšmė", „Gandrinių tradicijos", „Kalėdinės dzūkiškos patrovos". Kalėdiniuose užsiėmimuose dalyvauja pats Kalėdų dziedukas.

Jau tradicija tapo Dalgedų sodyboje organizuojama duonos globėjos Šv. Agotos šventė. Pagal senovines tradicijas vedami mergvakariai, kurių metu janamartė mokoma kepti duoną, verpti, austi. Rengiamos tradicinės krikštynos. 

Dalgedų sodyba įsikurūsi Žuklijų kaime, Trakų rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. Dalgedų sodybai skirta nominacija už kūrybingas etnokultūrines edukacijas ir pagarbą giminės istorijai.

MAŽOJI LIETUVA

„Pakalnė" (Šilutės r.)
Sodyba „Pakalnė“ įsikūrusi Rusnės saloje, ant Pakalnės upės kranto. Kaip ir dera senai žvejo sodybai: nuo namo iki upės tik 30 metrų, upe tik 2 kilometrai iki Kuršių marių. Sodyba rekonstruota stengiantis kiek įmanoma išsaugoti šio krašto tradicijas, pritaikant ją šiuolaikinio žmogaus poreikiams. Pagrindinio namo stogas dengtas nendrėmis, jį puošia tradiciniai apvadai. Aplinkui – vaistažolių darželiai, aptverti tradicinėmis tvorelėmis. Sode auga tradiciniai vaismedžiai ir vaiskrūmiai.

Sodybos šeimininkė Živilė Skirkevičienė yra kvalifikuota gidė ir gali supažindinti su apylinkių istorinėmis, etnografinėmis vietomis. Sodyboje vyksta vaistažolių ir arbatų pažinimo seminarai. Svečiams panorėjus, patiekiama tradicinė pamario žuvienė.

„Pakalnė“ įsikūrusi Pakalnės g. 48, Pakalnės kaime, Rusnės seniūnjoje, Šilutės rajone. Virtualioje erdvėje apie sodybą galima paskaityti svetainėje „Atostogos kaime“ >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 „Pakalnė“ iškovojo prizinę III vietą ir buvo pripažinta Geriausia etnokultūrine Mažosios Lietuvos sodyba 2020.

„Ėvė" (Šilutės r.)

Sodyba „Ėvė“ – tai restauruotas 1900 m. statybos didysis pievininkų laukininkų namas (buvusi Minijos kaimo mokykla) su ūkiniais pastatais (staldu, skūnia, rūsiu). Visi pastatai atnaujinti remiantis profesionalių tradicinės architektūros specialistų rekomendacijomis, dekoruoti drožinėtais lėkiais, vėjalentėmis, karnyzinėmis lentomis, langų apvadais ir langinėmis. Tad sodyba – išskirtinis Mažosios Lietuvos tradicinės architektūros pavyzdys. Šeimininkai saugo išlikusius sodybos baldus, buities rakandus, kaupia Mingės kaimo gyventojų dovanotus eksponatus, juos išradingai eksponuoja. Tad čia galima daug sužinoti ne tik apie Mažosios Lietuvos tradicinę architektūrą, bet ir apie žmonių gyvenimą, amatus, užsiėmimus.

Sodyboje galima paragauti tradicinių Mažosios Lietuvos kulinarinio paveldo patiekalų. Gaminami Karaliaučiaus kukuliai „Kionigsberger Klopse“, anuomet buvęs prašmatnus krašto patiekalas – mėsos kukuliai baltame padaže su kaparėliais. Sodybos šeimininkai svečius vaišina žuviene, rūkyta žuvimi, varške, tradicinėmis arbatomis, kava.

Bendradarbiaujama su vietiniais žvejais, laivų savininkais. Svečių laukia kelionės laivu po Nemuno deltos upes, žvejyba. Taip pat kelionės po apylinkes: Aukštumalos pelkę, Kintų miestelį, Ventės ragą ir kt.

Sodyba įsikūrusi Minijos kaime, Kintų seniūnijoje, Šilutės rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 sodybai „Ėvė“ skirta nominacija už Mažosios Lietuvos tradicinės architektūros puoselėjimą. Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 „Ėvei" skirta nominacija už dėmesį  Mažosios Lietuvos kultūriniam paveldui ir tradicijoms.

SUVALKIJA (SŪDUVA)

„Gervių giesmė" (Kazlų Rūdos savivaldybė)

„Gervių giesmė"  –  sodyba, kurioje išsaugoti autentiški, tradiciniai Suvalkijos (Sūduvos) vienkiemiui būdingi trobesiai ir jų aplinka, o taip pat – gamtos artumas ir visa ko natūralumas. Tai ramybės kampelis, supamas Kazlų Rūdos miškų. Prie stubos žaliuoja subtilios estetikos tradicinis gėlių darželis. Interjeras pasižymi gausybe tradicijai būdingų elementų: namo sienos – rąstinės, langai puošti popierinėmis karpytomis užuolaidomis, dauguma baldų – senoviniai, lovos apklotos rankų darbo lovatiesės.

Tuo pačiu sodyboje laukia tradiciniam gyvenimui būdingi užsiėmimai. Galima pabandyti senoviškai skalbti ir lyginti rūbus, verpti, išsikepti čirvinių blynų, pašerti triušius. Galima pasikaitinti lietuviškoje garinėje pirtyje, kūrenamoje pirties tradicijas išmanančio pirtininko. Lankytojų laukia tvenkiniai ir žvejyba, uogavimas, grybavimas ir gervių giesmių klausymas.

Sodyboje galima išmokti ivairių tradicinių amatų. Šeimininkė atskleidžia senąsias audimo paslaptis, o kartu papasakoja audimo istoriją, mokina siuvinėti kryželiu, supažindina su senoviniais aprėdais. Šeimininkas mokina senovinių ugnies skėlimo būdų ir rašymo žąsies plunksna. Dar galima išmokti vyti virves, austi juostas, o taip pat – pasidaryti talismaną su baltiškais raštais. 

Sodyboje įrengtoje rūkykloje ne tik rūkomi vietinių ūkininkų spausti sūriai, bet ir atskleidžiamos visos specifinio suvalkietiško šalto rūkymo paslaptys.

„Gervių giesmė" įsikūrusi Viliūšių kaime, Kazlų Rūdos savivaldybėje. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 metais „Gervių giesmė" iškovojo I vietą. 

„Mockynė" (Šakių r.)

Kaimo turizmo sodyba „Mockynė“ įsikūrusi labai vaizdingoje vietoje – ant aukšto Nemuno kranto, nuo kurio atsiveria vaizdas į upę ir kitame krante matomą Vilkijos miestelį. Čia gyvena jau trečia tos pačios šeimos karta. Šeimininkai pagarbiai saugo tradicinę Suvalkijos (Sūduvos) krašto architektūrą, išmoningai integruodami naujoves.

„Mockynės“ adresas: Mikytų kaimas, Šakių rajonas. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 sodybai „Mockynė“ skirta nominacija už protėvių sodybos išsaugojimą  ir Suvalkijos (Sūduvos) tradicinės architektūros puoselėjimą. 2020 metais „Mockynė" pripažinta Geriausia  etnokultūrine Suvalkijos (Sūduvos) sodyba 2020.

„Kukarskė" (Šakių r.)

Sodyba „Kukarskė“ – tai renovuota XX a. pradžios suvalkiečio sodyba, kurioje pastatai stovi taip, kaip įprasta šiam regionui, o juos supa seni ąžuolai, liepos, senas obelų, vyšnių ir slyvų sodas. 

Sodybos šeiminkai augina gausybę naminių paukščių: vištų, antčių, patarškų, žąsų, kalakutų. Taip pat čia auginami triušiai. Sodybos svečiai gali ne tik pasidžiaugti sodybos augintiniais, bet ir apsirūpinti naminių paukščių kiaušiniais. Šeimininkai svečiams tai ppat siūlo sodyboje užaugintų daržovių, prieskoninių augalų arba kartu su svečiais verda ant laužo obuolienę, kryklių uogienę, kepa čirvinius blynus, gilių kavą, grybų sriubą. Jie gali pasiūlyti edukacijas „Kukarskės paukščiai“ arba „Sodybos žolynai“. O ir patys svečiai gali žoliauti, grybauti, uogauti, žvejoti ar net nuravėti daržą. 

Lankytojai gali atsigaivinsite žolynais kvepiančioje pirtelėje. Gėlėmis apsodinti ir akmenėliais barstyti takeliai veda prie kubilo ir šalia esančio tvenkinio. 

„Kukarskės“ adresas: Nemuno g. 109, Kukarskė, Kidulių seniūnija, Šakių rajonas. Sodybos paskyra feisbuke >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 „Kukarskei" skirta nominacija už kulinarinio paveldo puoselėjimą ir agroturizmo plėtojimą.

ŽEMAITIJA

Sodyba „Prie šaltinio" (Klaipėdos r.)

„Prie šaltinio" – žemaitiška sodyba, kurioje visi pastatai pasižymi šio krašto tradicinei architektūrai būdingais bruožais. Sodyboje dunkso šulinys, kurį 1932 metais surentė dabartinių šeimininkų senelis. Tvoros daugiausia nendrinės, trobas vieną nuo kitos skiria karklų arba eglių tvoros. Visų psatatų stogai skiedriniai arba nendriniai.

Sodyba bendradarbiauja su vietiniais ūkininkais, tad joje galima pasivaišinti kulinarinio paveldo patiekalais, pagamintais iš čia pat užaugintų produktų. Organizuojamos tradicinės šventės (Advento vakarai, Užgavėnės), vyksta amatų pristatymai (vilnos vėlimo, vaško žvakių liejimo), rengiami avikirpio, šienapjūtės dainų vakarai.

Sodyba įsikūrusi Lapiuose, Klaipėdos rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. sodybai „Prie šaltinio" skirta nominacija už protėvių sodybos išsaugojimą ir Žemaitijos tradicinės architektūros  puoselėjimą.

X