Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos

SUVALKIJA (SŪDUVA)

„Gervių giesmė" (Kazlų Rūdos savivaldybė)

„Gervių giesmė"  –  sodyba, kurioje išsaugoti autentiški, tradiciniai Suvalkijos (Sūduvos) vienkiemiui būdingi trobesiai ir jų aplinka, o taip pat – gamtos artumas ir visa ko natūralumas. Tai ramybės kampelis, supamas Kazlų Rūdos miškų. Prie stubos žaliuoja subtilios estetikos tradicinis gėlių darželis. Interjeras pasižymi gausybe tradicijai būdingų elementų: namo sienos – rąstinės, langai puošti popierinėmis karpytomis užuolaidomis, dauguma baldų – senoviniai, lovos apklotos rankų darbo lovatiesės.

Tuo pačiu sodyboje laukia tradiciniam gyvenimui būdingi užsiėmimai. Galima pabandyti senoviškai skalbti ir lyginti rūbus, verpti, išsikepti čirvinių blynų, pašerti triušius. Galima pasikaitinti lietuviškoje garinėje pirtyje, kūrenamoje pirties tradicijas išmanančio pirtininko. Lankytojų laukia tvenkiniai ir žvejyba, uogavimas, grybavimas ir gervių giesmių klausymas.

Sodyboje galima išmokti ivairių tradicinių amatų. Šeimininkė atskleidžia senąsias audimo paslaptis, o kartu papasakoja audimo istoriją, mokina siuvinėti kryželiu, supažindina su senoviniais aprėdais. Šeimininkas mokina senovinių ugnies skėlimo būdų ir rašymo žąsies plunksna. Dar galima išmokti vyti virves, austi juostas, o taip pat – pasidaryti talismaną su baltiškais raštais. 

Sodyboje įrengtoje rūkykloje ne tik rūkomi vietinių ūkininkų spausti sūriai, bet ir atskleidžiamos visos specifinio suvalkietiško šalto rūkymo paslaptys.

„Gervių giesmė" įsikūrusi Viliūšių kaime, Kazlų Rūdos savivaldybėje. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 metais „Gervių giesmė" iškovojo I vietą. 

„Mockynė" (Šakių r.)

Kaimo turizmo sodyba „Mockynė“ įsikūrusi labai vaizdingoje vietoje – ant aukšto Nemuno kranto, nuo kurio atsiveria vaizdas į upę ir kitame krante matomą Vilkijos miestelį. Čia gyvena jau trečia tos pačios šeimos karta. Šeimininkai pagarbiai saugo tradicinę Suvalkijos (Sūduvos) krašto architektūrą, išmoningai integruodami naujoves.

„Mockynės“ adresas: Mikytų kaimas, Šakių rajonas. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 sodybai „Mockynė“ skirta nominacija už protėvių sodybos išsaugojimą  ir Suvalkijos (Sūduvos) tradicinės architektūros puoselėjimą. 2020 metais „Mockynė" pripažinta Geriausia  etnokultūrine Suvalkijos (Sūduvos) sodyba 2020.

„Kukarskė" (Šakių r.)

Sodyba „Kukarskė“ – tai renovuota XX a. pradžios suvalkiečio sodyba, kurioje pastatai stovi taip, kaip įprasta šiam regionui, o juos supa seni ąžuolai, liepos, senas obelų, vyšnių ir slyvų sodas. 

Sodybos šeiminkai augina gausybę naminių paukščių: vištų, ančių, patarškų, žąsų, kalakutų. Taip pat čia auginami triušiai. Sodybos svečiai gali ne tik pasidžiaugti sodybos augintiniais, bet ir apsirūpinti naminių paukščių kiaušiniais. Šeimininkai svečiams siūlo sodyboje užaugintų daržovių, prieskoninių augalų arba kartu su svečiais verda ant laužo obuolienę, kryklių uogienę, kepa čirvinius blynus, gilių kavą, grybų sriubą. Jie gali pasiūlyti edukacijas „Kukarskės paukščiai“ arba „Sodybos žolynai“. O ir patys svečiai gali žoliauti, grybauti, uogauti, žvejoti ar net nuravėti daržą. 

Lankytojai gali atsigaivinsite žolynais kvepiančioje pirtelėje. Gėlėmis apsodinti ir akmenėliais barstyti takeliai veda prie kubilo ir šalia esančio tvenkinio. 

„Kukarskės“ adresas: Nemuno g. 109, Kukarskė, Kidulių seniūnija, Šakių rajonas. Sodybos paskyra feisbuke >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 „Kukarskei" skirta nominacija už kulinarinio paveldo puoselėjimą ir agroturizmo plėtojimą.

X