Įdomiausi etnorenginiai Lietuvoje

VASARA: Tarptautinė tradicinių šokių vasaros stovykla

Vasarai persiritus į antrąją pusę etnokultūros mylėtojus sukviečia tarptautinė tradicinių šokių vasaros stovykla, keliaujanti iš vienos Lietuvos vietos į kitą. Ši stovykla – puiki proga išmokti tradicinių lietuviškų šokių, susipažinti su kitų pasaulio kraštų šokių tradicijomis, pasimokyti muzikuoti ir pabūti bendraminčių būryje.

XVII tradicinių šokių stovykla vyks 2020 m. rugpjūčio 7–9 d. kaimo turizmo sodyboje "Vytauto kaimas", Nevaršonių k., Aukštadvario r. 

Organizatoriai – Tradicinių šokių klubas. Platesnė informacija: https://www.facebook.com/events/169506034317440/

Nuotrauka iš Tradicinių šokių klubo archyvo.

VASARA: Kuršių genties vartus pravėrus

Vasarai įsibėgėjus į tolimą Žemaitijos praeitį vilioja didingos kuršių ir žemaičių praeities dvasia alsuojantis Kartenos piliakalnis. Kartenos festivalis – tai atkuriamosios istorijos šventė kiekvienam, besidominčiam nematerialiuoju kultūriniu paveldu. Festivalis yra nemokamas ir atviras visiems, skirtas visai šeimai.

Kartenos festivalis "Kuršių genties vartus pravėrus 2020" vyks rugpjūčio 8 d. Kaip ir kasmet - festivalio programoje septynių piliakalnių žygis. Šiemet taip pat laukia dar niekur pasaulyje nematytas ir negirdėtas interaktyvus šou, kurio metu Kartenos piliakalnis virs jūra. Reginį bus galima stebėti ir internetu Salantų regioninio parko direkcijos veidaknygėje >>> bei LRT portale.

Pagrindinis renginio organizatorius – Salantų regioninis parkas. Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/268486547597756/

Nuotrauka iš Salantų regioninio parko veidaknygės

VASARA: „Gīva Gondinga"


2020 m. rugpjūčio 15 d. atgis vienas didžiausių Kuršių (Ceklio žemės) centrų - Gondingos piliakalnis. Či vyks gyvosios istorijos, eksperimentinės archeologijos, rekonstrukcijos diena-festivalis „Gīva Gondinga". Reginio programoje: pažintinis žygis nuo Varkalių iki Gondingos piliakalnių, kuršių genties istorijos pristatymas, jodinėjimas žemaitukų veislės žirgais, senųjų amatų demonstravimas, grupės „Ugniavijas" dainos. 

Renginio organizatorius: Žemaičių dailės muziejus. Daugiau informacijos: renginio veidaknygėje >>> 

VASARA: Senųjų amatų, archajinės muzikos ir karybos festivalis „Apuolė“

Rugpjūčio antrąjį savaitgalį Skuodo rajone, Apuolės kaimo piliakalnyje vykta jau tradicija tapusi šventė – senųjų amatų, archajinės muzikos ir karybos festivalis „Apuolė“. Festivalio tikslas – Rimberto kronikoje užfiksuotų įvykių, kurių metu IX a. Apuolės gyventojai savo žemes gynė nuo danų ir švedų vikingų – paminėjimas.

Siekiant atvaizduoti tuometinių dienų įvykius, festivalyje vyksta parodomieji kuršių ir vikingų karių susirėmimai, kovų turnyrai. Žiūrovai turi galimybę išmokti senovinių žaidimų, išbandyti savo jėgas ieties metimo, lankininkų rungtyse, pajodinėti žirgais, pasigrožėti baltų genčių kostiumais ir papuošalais, pamatyti IX a. kovų įrankius bei pasiklausyti senovinės muzikos.

2020 metais Apuolės festivalis nevyks.

Renginio organizatorius – Skuodo rajono savivaldybė. Daugiau informacijos: www.skouds.lt

VASARA: Istorinė Šv. Baltramiejaus mugė

Rugpjūčio viduryje Vilniaus Rotušės aikštėje šurmuliuoja Šv. Baltramiejaus mugė – vėlyvųjų viduramžių ir Renesanso epochos miesto amatų, menų ir cechų tradicijų šventė. Nors mugė vilniečiams žinoma nuo XVII amžiaus vidurio, kuomet ji buvo paminėta pirmajame puodžių cecho statute 1664 metais, jos išvakarės siekia 1495 m. rugpjūčio 24-ąją. Tuomet Šv. Baltramiejaus dienos išvakarėse, didysis kunigaikštis Aleksandras patvirtino pirmojo LDK cecho statutą ir Vilniaus auksakalių cechui buvo suteikta valdovo privilegija.

2009 m. VšĮ "Amatų gildija" atgaivino senąją Vilniaus miesto tradiciją – šventine amatų muge paminėti Šv. Baltramiejaus dieną. Dvi dienas vykstanti Šv. Baltramiejaus mugė prasideda iškilminga visų dalyvių amatininkų eisena, kurioje nešamos istorinės cechų vėliavos nuo Aušros vartų iki Rotušės aikštės. Renginio metu vilniečiai ir miesto svečiai gali susipažinti su atgaivintais miestiečių amatais, patys pabandyti žiesti puodynę, verpti siūlus, austi audinį, nusikalti monetą ir pan., taip pat pasigrožėti vėlyvųjų viduramžių ir Renesanso laikotarpių kostiumais, pamatyti, kaip atrodė ir kovojo XVII a. kariai, laisvalaikį praleisti pagal rekonstruojamos epochos tradicijas sukurtus teatro spektaklius, Lietuvos ir užsienio grupių šokius, muziką bei kitas pramogas, klausyti paskaitų apie Šv. Baltramiejaus mugę Lietuvoje ir užsienyje bei amatų istoriją, įsigyti profesionalių amatininkų gamybos rekonstruotus XV-XVII a. dirbinius. Istorinė Šv. Baltramiejaus mugė – sertifikuota Lietuvos tautinio paveldo dalis, atgaivinamų amatų, miesto kultūros tradicijų puoselėtoja. Ši atgaivinta šventė yra nematerialaus kultūrinio paveldo vertybė, reikšmingai stiprinanti Vilniaus istorinio miesto centro – UNESCO Pasaulio paveldo vietovės kultūrinį turinį ir svarbą.

Šiemet mugė vyks rugpjūčio 21-22 dienomis. 

Pagrindinis renginio organizatorius – Vilniaus dailiųjų amatų asociacija. Organizatoriai: VšĮ „Amatų gildija“, VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra, Amatininkų klubas „Dvaro meistrai“. Platesnė informacija - Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos svetainėje: http://vdaa.lt/. Praėjusių metų festivalio paskyra veidaknygėje >>>

VASARA: Gyvosios archeologijos šventė „Senųjų amatų dienos Neringoje“

Kasmet rugpjūčio mėnesį pajūrio gyventojus ir svečius džiugina gyvosios archeologijos šventė „Senųjų amatų dienos Neringoje“. Tai gyvas muziejus po atviru dangumi, su veikiančiomis amatininkų dirbtuvėmis, darbo įrankiais, kūrybiniu procesu, edukacine aplinka. Nidos prieplaukos aikštėje įkurtuose Keturių vėjų kaimeliuose dvi dienas iš eilės senuosius amatus demonstruoja įgudę meistrai, muziejininkai ir entuziastai, į Nidą atvykę iš visos Lietuvos.

Platesnė informacija:  www.neringosmuziejai.lt

Nuotrauka iš Neringos savivaldybės archyvo.

VASARA: Senųjų amatų dienos Trakų salos pilyje

2020 m. rugpjūčio 29–30 d. vyks tradicinė šventė – Senųjų amatų dienos Trakų salos pilyje. Dvi dienas amatininkai ir rekonstruktoriai demonstruos tradicinius amatus, vyks edukaciniai užsiėmimai, kūrybinės dirbtuvės, riterių, muzikos ir šokių kolektyvų, viduramžių iliuzionisto-žonglieriaus pasirodymai. Pernai pirmą kartą šventėje buvo pristatyta medžioklė su plėšriaisiais paukščiais. Įvairūs netikėtumai laukia ir šiemet.

Renginį organizuoja Trakų istorijos muziejus: https://trakaimuziejus.lt

Nuotrauka iš Trakų istorijos muziejaus svetainės.

VASARA: Baltų kultūros festivalis „Mėnuo Juodaragis“

Paskutinįjį vasaros savaitgalį etninės kultūros mylėtojus sukviečia didžiausias nepriklausomas savitos muzikos ir šiuolaikinės baltų kultūros festivalis „Mėnuo Juodaragis“. Tai vienas unikaliausių etnokultūrinių renginių Baltijos regione, ypatingai pamėgtas jaunimo. Net keturias dienas lankytojus džiugina rinktinių Lietuvos ir užsienio kolektyvų koncertai bei itin turtinga kultūrinė šventės programa.

Greta muzikinių koncertų savo gebėjimus rodo geriausi senųjų amatų meistrai, vyksta edukacinės paskaitos, baltų apeigos, kino peržiūros, ekomeno parodos, pažintiniai žygiai, sporto turnyrai, teatro vaidinimai, vakaronės, užsiėmimai vaikams ir įvairios pramogos – čia smagios veiklos sau randa ir didelis, ir mažas. Puiki draugiška aplinka visada garantuoja neužmirštamus potyrius ir nepakartojamą galimybę patekti į savitai perduodamą baltišką savastį.

„Mėnuo Juodaragis XXII" vyks 2020 m. rugpjūčio 27 - 30 d., tačiau dėl Coronos padarinių tai nebus įprastas festivalis. Festivalio rengėjai skelbia: „Mėnuo Juodaragis šiemet vyks, bet tai nebus festivalis. Šiais metais paskutinį vasaros savaitgalį Dūburio saloje vietoj planuoto MJR XXII festivalio bus surengtas ypatingas renginys – MJR KAUKYNĖS XXI½". Daugiau informacijos Festivalio FB paskyroje >>>:

Festivalį rengia leidykla „Dangus“. Festivalio svetainė: www.mjr.lt

VASARA: Kūrybinio kankliavimo stovykla

Pernai pirmą kartą organizuotas unikalus renginys - kūrybinio kankliavimo stovykla. Šiemet tradicinio kankliavimo meistrės Agota Zdanavičiūtė, Žemyna Trinkūnaitė ir Indrė Jurgelevičiūtė kviečia susibėgti Aukštaitijoje. Stovykloje bus mokomasi kankliuoti skirtingose grupėse pagal gebėjimų lygį: pradedantys, pažengę, įgudę. Dalyviai kurs kompozicijas, patirs Biržų krašto tradicinį kankliavimą, mokysis įvairių kankliavimo technikų.

2020 metais stovykla vyks rugpjūčio 21-27 d. Antazavėje.

Daugiau informacijos: Kūrybinio kankliavimo stovykla>>>

RUDUO: Akcija „Visa Lietuva šoka“

Jau kelinti metai rugsėjo viduryje ši akcija vyksta centrinėse miestų ir miestelių erdvėse. Vienas iš svarbiausių akcijos tikslų – įtraukti į liaudies šokio sūkurį kuo daugiau visuomenės ir pasiekti, kad jis taptų ne tik matomu scenose, bet kiekvienam prieinamu, išbandytu, pamėgtu. Folkloro, tautinių šokių ir kitus kolektyvus, šokių klubų narius, visus mokančius ir mėgstančius lietuvišką šokį kviestume būti karštais šios akcijos dalyviais – ir patiems be jokių išlygų joje dalyvauti, ir pakviesti, paraginti savo bičiulius, šeimas, gimines, o akcijos metu mokyti ir šokdinti visus šokio smagumo dar nepatyrusius žiūrovus, praeivius ar kitus renginio akiratyje atsidūrusius – nuo mažo iki seno, nuo ūkininko, verslininko iki politiko...

Akcijos iniciatorius: Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Apie akciją plačiau: www.lnkc.lt

RUDUO: Rudens Lygė

Rugsėjo 20-22 deinomis, pažymint dienos susilyginimą su naktmi, Lietuvoje nuo seniausių laikų švenčiamas Rudens lygiadienis arba Lygė. Iš žilos senovės žinomi papročiai šiuo metų laiku atnašauti dievybėms už išaugintą, subrandintą derlių. Jais pradedamas Ilgių arba Vėlinių laikotarpis, kuriame žmogus skatinamas atsigręžti į savo vidinį pasaulį, protėvių išmintį, santykį su aukštesniosios sferos apraiškomis.

Ši šventė kasmet įspūdingai pažymima Vilniuje. Šventės dalyviai kviečiami gėrėtis įspūdingais žmogaus ir gamtos kuriamais reginiais - Neries krantinėje gyvai kuriamais ugnies raštais, upės nešamomis šviesos skulptūromis.

Šventės organizatorius - Vilniaus etninės kultūros centras. Daugiau informacijos: http://www.etno.lt/

RUDUO: Tarptautinis tradicinio ir šiuolaikinio folkloro festivalis „Suklegos“

Svarbus Lietuvos etnokultūrinių renginių metų rato įvykis - rudenį Kaune vykstantis tarptautinis festivalis „Suklegos“. Renginio moto – šiuolaikinis žvilgsnis į folklorą. Šis festivalis – bandymas po viena pastoge sutelkti įvairių muzikinių stilių grupes ir projektus, kuriuos vienija ryšys su etnine kultūra. Įvairiais metais kviečiami dalyvauti muzikantai iš skirtingų šalių. Renginio dalyvių muzika apibūdinama labai įvairiai: intelektualusis folkloras, postfolkloras, folkdžiazas, modernusis folkloras, world music, newage. Dalyvauti festivalyje kviečiami ir jau dirbantys šioje srityje muzikantai, kompozitoriai, ir nauji atlikėjai, jaunimo grupės. Renginys skirtas ypač jaunimui, skatinant jį atsigręžti į savo tautos kultūrą ir iš naujo atrasti folklorą.

Jubiliejinės dvidešimtosios „Suklegos" vyks 2020 metais rugsėjo 24 - 26 d. Kaune. Festivalio organizatoriai: Kauno etninės veiklos klubas. Festivalio svetainė: www.suklegos.lt

X