Etninės kultūros globos taryba

Etnorenginiai

BALTIŠKOS KULTŪROS IR EKSTREMALIOS MUZIKOS FESTIVALIS „KILKIM ŽAIBU"

„Kilkim žaibu" – tai sunkiosios muzikos festivalis, kuriame nemažai dėmesio tenka folklorui, baltų genčių kultūrai ir istorijai. Šio renginio organizatoriai nesutinka, kad  sunkioji muzika su tradicine kultūra neturi nieko bendro. Jų teigimu, alternatyviosios muzikos atstovai kūrybinio įkvėpimo dažnu atveju semiasi iš senovės, apdainuoja istorinius įvykius, mitologiją, legendas, šiuolaikišką muziką riša su folkloriniais motyvais, šalia šiuolaikiškų muzikos instrumentų naudoja senovinius. „Kilkim žaibu" festivalyje šis derinys puikiai atsiskleidžia.

Festivalis „Kilkim žaibu" šiemet vyks jau 23-ąjį kartą. Data: birželio 29 – liepos 1 d. Vieta – Ukmergė. Festivalį organizuoja asociacija „Pikuolis". Daugiau informacijos: https://www.kilkimzaibu.com/lt 

Nuotrauka iš festivalio paskyros veidaknygėje: https://www.facebook.com/kilkimzaibu

PRIGIMTINĖS KULTŪROS SEMINARAS

Prigimtinės kultūros institutas kartu su Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu kasmet pakviečia į jaukų susiėjimą, kuriame akademiškai, o tuo pačiu labai gyvai gilinamasi į tradicinę lietuvių kultūrą, kuri čia įgyja prigimtinės kultūros vardą. Iki šiol vykusių seminarų temos: gebėjimas džiaugtis ir laimė, baimė ir drąsa, keliai, kelionės ir keliautojai, veikimo ir sutarimo galia ir t.t.

21-asis Prigimtinės kultūros seminaro tema – žmogaus ir miško ryšys Lietuvoje. Seminaras vyks 2023 m. birželio 30 – liepos 2 d. „Broniaus sodyboje“ Juodonių kaime Rokiškio rajone. Daugiau informacijos seminaro paskyroje: https://www.facebook.com/events/529075839244183?ref=newsfeed

Ankstesnių metų Prigimtinės kultūros seminarų įrašus galima rasti čia >>>

Paveikslėlyje – XV seminaro „Prigimtinė gamtojauta ir ekologinė sąmonė" plakatas, kuriame – Aušros Niauronytės tapybos darbo „Gimstantys pavasarį" fragmentas

AKCIJA „TAUTIŠKA GIESMĖ APLINK PASAULĮ"

Liepos 6 d. lygiai 21 val. vietos laiku lietuviai visame pasaulyje gieda Tautišką giesmę. Idėja visiems kartu vienu metu giedoti savo šalies himną gimė 2009-aisiais. „Tūkstantmečio odisėjai“ pakvietus, Tautiška giesmė kelioms akimirkoms simboliškai sujungė ir suvienijo po visą pasaulį pabirusius lietuvius. Ši iniciatyva, palaikoma lietuvių ir Lietuvą mylinčių žmonių bei aktyvių bendruomenių, jau tapo mūsų laikų tradicija.

Akcijos svetainė: http://www.tautiskagiesme.lt Nuotraukoje - akcijos „Tautiška giesmė aplink pasaulį" akimirka iš akcijos paskyros veidaknygėje

GYVOSIOS ARCHEOLOGIJOS DIENOS KERNAVĖJE

Pažymint Mindaugo karūnavimo įvykį, senojoje Lietuvos sostinėje Kernavėje kasmet vyksta eksperimentinės archeologijos festivalis „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“. Šis festivalis – puiki proga susipažinti su atkurtais priešistorės, ankstyvųjų viduramžių amatais ir gyvenimo būdu. Festivalio lankytojai gali pamatyti, kaip buvo gaminami įrankiai, lipdomi ir žiedžiami puodai, siuvami rūbai, gaminami papuošalai ir įrengiami būstai. Kasmet vyksta viduramžių kovos, viduramžių juokdarių ir budelių pasirodymai, konkursai ir žaidimai. Koncertuoja senosios muzikos ansambliai. Pastaraisiais metais senovinius amatus demonstruojantys amatininkai festivalio metu apsigyvena rekonstruotuose XIII–XIV a. viduramžių Kernavės amatininkų namuose, dirbtuvėse, ūkiniuose pastatuose ir kiemuose. Rekonstuktoriai susirenka iš Lietuvos, Latvijos, Baltarusijos, Lenkijos, Rusijos, Vokietijos, Vengrijos ir Norvegijos.

Šiemet Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje vyks liepos 6–9 dienomis. 

Rengėjai – Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija: www.kernave.org Daugiau informacijos festivalio paskyroje veidaknygėje: https://www.facebook.com/events/2378148619026377?ref=newsfeed

DZŪKŲ KULTŪROS FESTIVALIS „ČIULBA ULBA"

Dzūkų kultūros festivalio „Čiulba ulba" šiųmetis šaukinys – „Palaimyci ciej, katriej paraina namo". Jo paaišinimas irgi pateikiamas dzūkiškai: Šitų prazį perskaitėm mūs šųmeco pescivalio inkvėpėjo Sigio Gedos ailėraščin „Medzo daina an šaligatvio“. An šaligatvio medziu negera, mislinam, kų ir žmogu an aspalto būc nėr paci mieliausia vieta. Tadgi kecvirtu pescivaliu „Čiulba ulba“ ne cik kviecam gerau pažįc Dzūkijų ir jos žmonių kultūrų, ale ir atsigrįžč in vis tuštėjancus kaimus, pamislįc, kų kožnas galim padaryc, kad ciej kaimai visai neišmirt. Galiausiai kviecam ir palaimyngai ca sugrįžč beigi paciem tapc kurancais nūdzienos dzūkų kultūrų."

2023 metais festivalis „Čiulba ulba" vyks liepos 13–16 dienomis.
 

SUTARTINIŲ ŠVENTĖ „SUTARYSMA"

Sutartinių šventė „Sutarysma” – tai meditatyvus, ramybe ir senosios baltų kultūros dvasia alsuojantis festivalis, kasmet vykstantis ant gražiausių Jonavos krašto piliakalnių. Nors Lietuvoje esama daugiau sutartinių tradicijai dedikuotų renginių, „Sutarysma“ išsiskiria sakralia atmosfera, prasmingų pažintinių veiklų gausa. 

2023 metais fetsivalio „Sutarysma" programa išsitęsė: pavasarį vyko praktiniai užsiėmimai, kurių metu buvo galimybė susipažinti su baltų genčių kostiumais ir pasigaminti atskiras jų detales. Baigiamoji festivalio dalis – šventė ant Mažųjų Žinėnų piliakalnio vyks liepos 14 d.

Organizatorius – Jonavos kultūros centras. Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/events/535581175265474/?ref=newsfeed
Nuotrauka iš Jonavos kultūros centro paskyros veidaknygėje >>>

GYVOSIOS ISTORIJOS FESTIVALIS „GīVA GONDINGA"

Gyvosios istorijos festivalis „GĪVA GONDINGA“ vėl kvies visus ant Gondingos piliakalnio (Plungės r.)! Šiemet atkurtoje archeologinėje stovykloje sulauksime meistrų ne tik iš klubo „Pilsots" bei kitų Lietuvos gyvosios istorijos klubų, bet ir svečių iš užsienio. Pirmą kartą Lietuvoje – anglo-saksų aukštuomenės ir karybos rekonstruktoriai su pačiais detaliausiais valdovų kostiumais ir ginkluote iš Anglijos klubo Wulfheodenas. Taip pat pirmą kartą mūsų krašte – skandinavų vikinginio periodo rekonstruktoriai iš Norvegijos rekonstrukcijos klubo „Trondheim Vikinglag".

Šventė vyks liepos 15 d.

Renginio organizatorius: Žemaičių dailės muziejus. Daugiau informacijos festivalio paskyroje veidaknygėje: https://www.facebook.com/events/973974383717576/?ref=newsfeed

TARPTAUTINIS KOJINIŲ MEZGIMO ČEMPIONATAS

Liepos 16 dieną Radviliškyje vyks XIV Tarptautinis kojinių mezgimo čempionatas „Aukštaičių pynė".

Šiame čempionate mezgimo virtuozai iš visos Lietuvos ir net iš užsienio varžosi dėl kojinių mezgimo čempiono titulo. 3 valandas čempionato dalyviai mezga vieną kojinės dalį. Kompetentinga vertinimo komisija vertina dalyvių darbus atsižvelgdama į tokius kriterijus kaip natūralumas, originalumas, kūrybiškumas, tautodailės simbolių atskleidimas, Aukštaitijos regiono ypatumų atskleidimas ir t.t. Galiausiai išrenkami nominantai atskirose kategorijose, pvz., originaliausias darbas, sudėtingiausias, autentiškiausias ir pan.

Tuo tarpu kiti šventės dalyviai turi progą dalyvauti paskaitose apie mezgimo tradicijas, klausytis folkloro ir t.t. Šiemet šis šiltas ir jaukus renginys skiriamas Aukštaitijos metams. 

Organizatorius – Radviliškio miesto kultūros centras. Daugiau informacijos – Radviliškio miesto kultūros centro svetainėje http://www.radviliskiokc.lt/kojiniu-mezgimo-cempionatas-5/

Nuotrauka iš Radviliškio miesto kultūros centro paskyros veidaknygėje: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.5284669031609568&type=3

SUBATĖLĖS VAKARĖLY

„Subatėlės vakarėly" – tai jau daugiau nei 10 metų gyvuojantis Dzūkijos nacionalinio parko rengiamas folkloro festivalis, sukviečiantis dalyvius iš visos Lietuvos, o kartais ir iš užsienio. Jis vyksta Dzūkijos kaimuose, etnografinėse sodybose, švelnios dzūkiškos gamtos apsuptyje. Šiemet jis skiriamas Dzūkijos metams paminėti.

Festivalis vyks liepos 28 dieną.

Daugiau informacijos bus paskelbta renginiui artėjant: https://www.facebook.com/folkloro.festivalis

FOLKLORO KONKURSAS-FESTIVALIS „SAULĖS ŽIEDAS"

Tarptautinis folkloro konkursasfestivalis „Saulės žiedas" – tai bene vienintelis festivalis Baltijos regione, vykstantis konkurso-varžytuvių forma. Tai vienas svarbiausių etnokultūrinių renginių Šiaurės Lietuvoje, įtrauktas į Tarptautinės liaudies meno organizacijos IOV (prie UNESCO) renginių sąrašą. 

Festivalyje varžomasi 6 kategorijose: tradicinio folkloro šokėjų, instrumentinės muzikos, dainavimo grupių, solo vokalistų, instrumentalistų iki stilizuoto folkloro grupių. Konkurso dalyvius vertinanti autoritetinga komisija, sudaryta iš Lietuvoje ir užsienyje žinomų specialistų, padeda spręsti folkloro raidos, vertės, raiškos klausimus. Tuo pačiu tarptautninis konkursas-festivalis suteikia galimybę tiek grupėms, tiek solistams pristatyti ir įrodyti savo unikalumą bei profesionalumą. Konkurso nugalėtojų laukia solidūs prizai. 

2023 metais konkursas-festivalis „Saulės žiedas" vyks liepos 4–8 dienomis Šiauliuose.

Renginio organizatorius – visuomeninė organizacija "Baltų centras". Daugiau informacijos: https://saulesziedas.lt/

KALVYSTĖS PLENERAS „PLIENINĖ PLAŠTAKĖ"

Kalvystės pleneras „Plieninė plaštakė“ tikriausiai trankiausia ir karščiausia šventė Druskininkuose: dvi dienas Druskininkų pramogų aikštėje garsiai poška kalvių plaktukai ir dega kalviški žaizdrai.

Šio plenero siekis  –  stiprinti Dzūkijos regiono kultūrinį identitetą per tradicinį kalvystės amatą bei puikų kalvių gebėjimą išsaugoti senąją kalvystės tradiciją. Plenero veikloje dalyvauja tikri kalvystės asai – sertifikuoti kalvystės meistrai, meno kūrėjai.  Jie demonstruoja amato subtilybes, rengia edukacijas, kuria ir rengia darbų parodą.

Šiemet „Plieninė plaštakė" vyks rugpjūčio 26 d.. Organizatorius: Druskininkų amatų centras „Menų kalvė“. Daugiau informacijos https://www.druskininkukulturoscentras.lt/renginiai/ Nuotrauka Druskininkų kultūros centro.

DAINAVOS KRAŠTO FOLKLORO ŠVENTĖ

30-oji Dainavos krašto folkloro šventė skirta Dzūkijos (Dainavos) metams paminėti. Balandžio mėnesį įvairiomis šviečiamosiomis-edukacinėmis veiklomis prasidėjusi šventė bus pratęsta rugpjūčio 4–6 dienomis Druskininkuose: tris dienas visas miestas alsuos ypatinga atmosfera, akys raibs nuo spalvingų, rankomis siuvinėtų autentiškų dainininkų rūbų ir prijuosčių, spindinčių karūnų, liesis dainos, muzikos garsai, armonika vers kilotis kojas.

Šventėje bus visokių įdomybių: „Kadriliniai mandravojimai“, „Naktišokiai“ Leipalingio dvare, muzikinė-poetinė kompozicija „Dainava – manasis kraštas“ pagal J. Čečiotos „Giesmeles apie senovės lietuvius iki 1434 metų”, meninis folkperformansas „Kap viena dziena”, muzikiniai pasikalbėjimai “Ūkavimai”, tradiciniai „Susiedų pasdainavimai, patancavojimai“, koncertas „Graisma ir šoksma smagiai“, amatų edukaciniai renginiai „Procavokit sanobiškai“ ir kt.

Organizatorius: Druskininkų kultūros centras. Daugiau informacijos www.druskininkukulturoscentras.lt ir festivalio paskyroje veidaknygėje >>> Nuotrauka Druskininkų kultūros centro svetainės.

X