Etninės kultūros globos taryba

Naujienos

Dešimtajame Tarybos posėdyje svarstyta

Dešimtasis Etninės kultūros globos tarybos posėdis įvyko 2019 m. gruodžio 10 d. Dalyvavo 12 Tarybos narių. Posėdyje aptartas 2020 m. Tarybos veiklos plano projektas. Jame šalia tęstinių darbų, kuriuos Taryba vykdo kiekvienais metais, numatyta keletas naujų: Tautodailės ir E. Šimkūnaitės atmintinų metų minėjimo priemonių įgyvendinimas; etnokultūrinių tradicijų tęstinumo bendruomenėse ir šeimose tyrimas bei rekomendacijų parengimas; siūlymų dėl Lietuvos tautinių mažumų kultūrinės tapatybės ugdymo ir Lietuvos etninės kultūros pažinimo užtikrinimo rengimas bei siūlymų dėl imigrantų integravimo į Lietuvos gyvenimą supažindinant su lietuvių etnine kultūra rengimas.

Posėdyje taip pat nutarta tęsti Lietuvos vietovardžių išsaugojimo gairių projekto tobulinimą, kviečiant į šį darbą kitas atsakingas institucijas: Vidaus reikalų ministeriją, Kultūros ministeriją, Susisiekimo ministeriją, Registrų centrą, GIS centrą, Aplinkos apsaugos agentūrą, Lietuvos savivaldybių asociaciją, Nacionalinę žemės tarnybą bei visuomenės atstovus. Numatyta Gairių projektą pateikti Seimo kultūros komitetui iki 2020 m. kovo 1 dienos.

Aptartas nematerialaus kultūros paveldo archyvų teisinės apsaugos klausimas. Pabrėžta, kad Lietuvos mokslo, studijų ir kultūros įstaigose sukaupti nematerialaus kultūros paveldo archyvai vis dar neturi įteisinto statuso. Tačiau kyla klausimas, kokius padarinius turėtų aptariamų archyvų statuso įteisinimas, jei jie būtų pavesti Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos globai. Ar neiškiltų aptariamų archyvų darbo formalizavimo, neatsižvelgiant į jų specifiką, grėsmė? Kartu atkreiptas dėmesys, kad neaišku, kaip elgtis su nematerialiojo kultūros paveldo archyvuose saugomais pateikėjų duomenimis, įsigaliojus naujoms asmens duomenų apsaugos taisyklėms. Siekiant įsigilinti į šiuos klausimus nutarta surengti diskusiją, pakviesti į ją nematerialaus kultūros paveldo rinkėjus, archyvarus ir teisininkus.

Tęsta diskusija dėl etninės kultūros specialistų poreikio savivaldybėse. Atkreiptas dėmesys, kad etninės kultūros specialisto profesijos nėra profesijų klasifikatoriuje. Nutarta aiškintis šios problemos sprendimo galimybes, o etninės kultūros specialistų poreikio temą įtraukti į Etninės kultūros tęstinumo ir kaitos tyrimų programos prioritetinių temų sąrašą.

Diskutuota dėl etninę kultūrą puoselėjančių maitinimo įstaigų konkurso surengimo. Numatytas konkurso pavadinimas: „Kulinarinis paveldas tradicinėje aplinkoje“. Nutarta ieškoti konkurso partnerių – su kulinariniu paveldu dirbančių organizacijų. Taip pat numatyta prieš skelbiant konkursą parengti ir išplatinti rekomendacijas, kaip sukurti kulinarinį paveldą puoselėjančios maitinimo įstaigos įvaizdį, atkreipiant dėmesį ne tik į maistą, bet ir į interjerą, muziką, personalo aprangą ir t. t.

Aptartas Lietuvos Respublikos Vyriausiosios rinkimų komisijos parengtas rinkiminių apygardų pavadinimų keitimo projektas, pagal kurį atsirastų senųjų baltų genčių pavadinimais pavadintos rinkimų apygardos. Daugumos Tarybos narių nuomone, Lietuvos rinkimines apygardas pavadinti istorinių žemių pavadinimais yra sveikintina idėja. Tačiau VRK pateiktame projekte siūlomi rinkiminių apygardų pavadinimai dažnu atveju yra suformuluoti iškraipant istorinę tiesą – kai kurios rinkiminės apygardos vadinamos vardais istorinių žemių, kurių toje vietoje niekada nebuvo. Tai parodo Tarybai atsiųstos LII istoriko dr. Tomo Baranausko pastabos ir siūlymai koreguoti kai kurių rinkiminių apygardų VRK pasiūlytus pavadinimus. Nutarta pritarti VRK iniciatyvai Lietuvos rinkimines apygardas pavadinti istorinių žemių pavadinimais, tačiau nepritarti skubotiems sprendimams, kurie iškraipytų istorinę tiesą. Nutarta pasiūlyti VRK atsižvelgti į istorikų nuomonę, kaip pavyzdį pateikti istoriko T. Baranausko nuomonę.

EKGT informacija

X