Etninės kultūros globos taryba

Naujienos

EKGT posėdyje nutarta

Etninės kultūros globos tarybos posėdis įvyko 2022 m. spalio 11 d.

Viena iš svarbiausių posėdyje aptartų temų – Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos priimta rezoliucija „Dėl tautinės tapatybės išsaugojimo“. Rezoliucijoje kreipiamasi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją ir prašoma stiprinti etnokultūrinį ugdymą Lietuvos švietimo sistemoje. Tuo tikslu siūloma įvesti etninės kultūros mokymą kaip bendrojo ugdymo mokyklų programų integruotą privalomąjį dalyką pradinėse klasėse, papildyti Priešmokyklinio ugdymo bendrąją programą etninės kultūros sritimi, tobulinti kultūros ir kitų specialistų (įskaitant pedagogus) kompetencijų tobulinimo etninės kultūros srityje sistemą, numatyti valstybės finansuojamas Etninės kultūros specialybės studijas aukštosiose mokyklose ir t. t. Taryba nutarė prisidėti prie LRS ir PLB komisijos rezoliucijos siūlymų, juos pateikiant Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai atskira rezoliucija Tarybos vardu.

Kitas svarbus Tarybos posėdyje aptartas klausimas – rekomendacijų dėl etninės kultūros objektų įtraukimo į Kultūros kelius Lietuvoje rengimas. Posėdyje dalyvavusi kultūros kelio „Baltų kelias“ steigėja, Šiaulių turizmo informacijos centro direktorė Rūta Stankuvienė pastebėjo, kad būtent etninė kultūra daugelyje Lietuvoje sukurtų kultūros kelių, pvz., Vėtrungių kelyje, Jotvingių kelyje, Baltų kelyje, yra svarbiausias elementas. Rekomendacijos būtų reikalingos kaip pagalbinė priemonė, padedanti spręsti kai kurias bendras problemas, su kuriomis susiduria daugelis kultūros kelių kūrėjų. Nutarta klausimą išanalizuoti atskirame susitikime, pakviečiant įsitraukti daugiau su Kultūros kelių steigimu susijusių organizacijų.

Posėdyje taip pat analizuotas klausimas dėl etnografinių regionų įtraukimo į regioninę politiką. Šį klausimą Taryba gvildena jau daugelį metų. Tarybos pirmininkė Dalia Urbanavičienė pastebėjo, kad šiuo metu skirtinguose regioninę politiką reglamentuojančiuose dokumentuose dėl etnografinių regionų laikomasi skirtingų pozicijų. Vienuose etnografiniai regionai visiškai ignoruojami, kituose, pvz., Lietuvos Respublikos teritorijos bendrajame plane, etnografiniams regionams skiriama gana daug dėmesio. Tarybos narė Vilma Griškevičienė atkreipė dėmesį, kad nėra strateginio dokumento, reglamentuojančio etnografinių regionų kultūros vystymą ir t. t. Nutarta šiuo klausimu surengti atskirą pasitarimą. 

Aptarti siūlymai dėl šiuo metu rengiamo Dainų ir šokių švenčių įstatymo tobulinimo. Pritarta siūlymui Tarybos atstovą įtraukti į Lietuvos dainų švenčių tarybą.

Aptartas Nematerialaus kultūros paveldo vertybių, įrašytų į UNESCO reprezentatyvų žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą (nuo 2001 m.) ir į Nematerialaus kultūros vertybių sąvadą (nuo 2017 m.), fundamentinių ir taikomųjų tyrimų (atliktų 2001–2021 m.) sąrašo sudarymas. Šį darbą Taryba yra įsipareigojusi atlikti kartu su Lietuvos nacionaliniu kultūros centru pagal Kultūros paveldo planą. 

Posėdyje taip pat pasitarta dėl siūlymų atmintinų Aukštaitijos, Dzūkijos (Dainavos), Žirgo metų įgyvendinimo planams. Šiuos planus rengiančiai Kultūros ministerijai bus perduoti visi EKGT regioninių tarybų pateikti siūlymai; reikalui esant bus paprašyta pratęsti siūlymų teikimo terminą. 

Patvirtinta atnaujinta Dzūkijos (Dainavos) regioninės etninės kultūros globos tarybos sudėtis, įtraukiant naują narę – Lazdijų rajono savivaldybės atstovę Liną Žaliauskienę. 

EKGT informacija
Nuotraukoje – skrynios fragmentas iš Lietuvos nacionalinio muziejaus etnografijos saugyklos

X