Siūlymas sertifikuoti Kaziuko mugės dalį, suteikiant jai tradicinės mugės statusą, buvo iškeltas 2018-04-09 Etninės kultūros globos tarybos (toliau – Taryba) Žemės ūkio ministerijai ir Vilniaus miesto savivaldybei rašytame rašte.
Jame teigiama, kad Kaziuko mugė, pasižyminti keturių šimtmečių tradicija, išsaugota bei atgaivinta etninės kultūros puoselėtojų, mokslininkų, menininkų ir vadybininkų pastangomis, šiandien yra sektinas pavyzdys daugeliui Lietuvos vietovių. Tai viena iš daugiausiai lankytojų bei tradicinius gaminius gaminančių amatininkų sutraukiančių mugių visame Baltijos regione. Tačiau pastebima, kad ne visi mugės prekeiviai pateikia tradicinius gaminius, todėl ne visai mugei gali būti suteiktas tradicinės mugės vardas.
Rašte keliama mintis tradicinės mugės statusą suteikti vienai mugės daliai. Tai padėtų sutelkti į vieną vietą visus sertifikuotų tautinio paveldo produktų gamintojus, tokiu būdu koncentruotai pristatyti autentiškus Lietuvos amatus bei sudaryti sąlygas lankytojams pajusti mugės dvasią, kokia ji buvo prieš keletą šimtmečių. Ši mugės dalis, kurioje taip pat vyktų istorines tradicijas atspindintys kultūriniai renginiai (teatralizuotos eitynės, vaidinimai, folkloro ansamblių pasirodymai, humoro ar literatūrinės kūrybos vakarai), taptų tradicinės mugės pavyzdžiu, svarbiu ir įdomiu ne tik mūsų šaliai, bet ir pasauliui. Tai padėtų formuoti patrauklų miesto ir šalies įvaizdį.
Tarpinstituciniame pasitarime pritarta idėjai siekti, kad viena Kaziuko mugės dalis būtų sertifikuota kaip tradicinė mugė. Nutarta 2019 metais Gedimino prospekte organizuoti sertifikuotos mugės reikalavimus atitinkančią mugę ir rengti dokumentus šios mugės dalies sertifikavimui.
EKGT informacija