Etninės kultūros globos taryba

Naujienos

LKT parama etninės kultūros projektams – ir vėl „Prokrusto lova“...

Doc. dr. Dalia Urbanavičienė
Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė

Šiemet galiausiai po kelerių metų įtikinėjimų Lietuvos kultūros tarybos (LKT) finansuojamoje programoje „Etninė kultūra ir nematerialus kultūros paveldas“ nebeliko projektų vertinimo prioriteto „Įsilieti į kitus kultūros sektorius ir (ar) inovacijas“. Tačiau atsirado daug blogesnis dalykas: pakeistas išaiškinimas, kaip suprasti nuo seno šioje programoje buvusį projektų vertinimo kriterijų „Projekto meninės ir kultūrinės veiklos kokybė“ – įvesta prievolė, kad į projekto veiklas būtų „kviečiami profesionalaus meno ir (ar) kultūros kūrėjai, kitų sričių atitinkamas kvalifikacijas turintys specialistai“. Taip vietoj vienos „Prokrusto lovos“ atsirado nauja – dar baisesnė, o etninės kultūros projektų rengėjai turi spręsti, ar verta toliau rengti finansavimo nuolat negaunančius projektus, ar visgi pasukti galvą, kaip tarsi toje pasakoje apie Eglę vėl bandyti sunešioti geležines kurpaites...

EKGT informacinis leidinys „Etninė kultūra“ – internete

Šiuo metu visa aktuali Etninės kultūros globos tarybos informacija viešinama EKGT svetainėje. Tuo tarpu 2001–2017 metais EKGT veiklos aktualijos, EKGT ekspertų idėjos, atliekami tyrimai ir kt. buvo pateikiami spausdintame EKGT informaciniame leidinyje „Etninė kultūra“. 

2001–2017 m. išleistus žurnalo „Etninė kultūra“ numerius nuo šiol galite rasti EKGT svetainėje: https://ekgt.lt/veiklos-sritys/leidiniai/ekgt-informacinis-leidinys-etnine-kultura.html Žurnale skelbiama informacija pravers ne tik besidomintiems etninės kultūros politikos istorija. Kai kurie jame publikuoti tyrimai, ekspertų išvados ir rekomendacijos išlieka aktualūs ir šiandien. 

EKGT informacija

Valstybės dieną kviečiame puoštis tautiniu kostiumu!

Liepos 6-ąją švęsime Valstybės dieną. Etninės kultūros globos taryba šią dieną visus kviečia puoštis tautiniu kostiumu! Tai gražiausias aprėdas Valstybės dienos vakarui, kuomet giedosime visiems mums brangią Tautišką giesmę.  

Tautinis kostiumas – vienas iš svarbiausių tautos ir valstybės simbolių. Gerbkime jį ir branginkime! 

Tautinių drabužių neturintiems ir norintiems jį įsigyti siūlome pagalbą – Tautinių drabužių ekspertų sąrašą >>>. Šie žmonės paaiškins tautinių drabužių siuvimo, komplektavimo taisykles, parekomduos tautinių drabužių gamintojus.

Norintieji įsigyti archeologinį kostiumą, kuris taip pat yra tapęs svarbiu meilę Lietuvai išreiškiančiu simboliu, gali kreiptis į Archeologinio drabužio konsultantus >>>. Jie pasidalins žiniomis apie archeologinio kostiumo rekonstravimo galimybes.

Etninės kultūros globos tarybos informacija 
Nuotraukoje – Marijampolės kultūros centro folkloro ansamblio „Žolynukai“ dainininkai

 

 

Rasų (Joninių) dainų rinkinėlis

Artinasi viena gražiausių ir svarbiausių metų švenčių – Rasos (Joninės). Šios šventės proga – mažytis paparčio žiedas Jums – virtualus dainų rinkinėlis, kuriame – šiai šventei tinkančių dainų žodžiai kartu su garso įrašais. Rinkinėlyje rasite po vieną dvi dainas kiekvienai šventės daliai, kurios pagal XX a. antrojoje pusėje susiklosčiusią Rasų šventimo tradiciją įprastai būna tokios:

  • Žengimas pro vartus
  • Dainos, rateliai ir burtai prie kupolės
  • Kupoliavimas
  • Saulės palydėjimas
  • Apeiga prie aukuro
  • Vaišės
  • Javų ir medžių lankymas
  • Vainikų plukdymas
  • Saulės sutikimas

Linkime Jums paslaptis atskleidžiančio kupoliavimo žydinčiose vasaros pievose, smagaus šokinėjimo per kaitrius šventės laužus, gaivinančių maudynių stebuklinguose saulėgrįžos vandenyse ir skambių dainų per visą Rasų naktį iki pat saulės patekėjimo!  

Rinkinėlis parengtas, remiantis etnomuzikologo Ryčio Ambrazevičiaus straipsniu „Dainos Rasos šventėje pdf

Vytauto Daraškevičiaus nuotraukos

Etnokultūrinės vasaros stovyklos 2023

Šią vasarą, kaip ir kasmet, Lietuvoje vyks nemažai etnokultūrinių stovyklų, skirtų vaikams, jaunimui, o kai kurios – ir suaugusiesiems. Jose susitiks tie, kurie jaučia ypatingą meilę folklorui, trokšta tobulėti etnomuzikos srityje, domisi Lietuvos istorija ir baltų mitologija, nori sužinoti tradicinių amatų paslaptis, mėgsta žygius ir laužus.

Siekdami palengvinti etnokultūrinių stovyklų paiešką, parengėme jų sąrašą. Kviečiame juo naudotis ruošiantis džiaugsmingoms ir prasmingoms atostogoms. Etnokultūrinių stovyklų organizatorius kviečiame atsiųsti informaciją apie stovyklas, kurių į sąrašą dar neįtraukėme – būtinai paskelbsime.

Sarašas čia >>>

X