Etninės kultūros globos taryba

Naujienos

Kviečiame mokyklas pažymėti Žirgo metus

Lietuvos Respublikos Seimas 2023-iuosius paskelbė Žirgo metais. Taip siekiama akcentuoti išskirtinę žirgo reikšmę Lietuvos istorijoje ir kultūroje nuo seniausių laikų, norima atkreipti dėmesį į žirgo svarbą lietuvių pasaulėjautoje, kūryboje, Lietuvos heraldikoje. Taip pat siekiama suaktyvinti domėjimąsi nacionalinėmis žirgų veislėmis bei paskatinti žirgininkystės plėtrą šiuolaikinėje Lietuvoje.

Žirgo metų proga Etninės kultūros globos taryba kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kreipiasi į Lietuvos mokyklas ir kviečia šiais metais žirgams skirti išskirtinį dėmesį.

Spaudos konferencija „Kodėl etninė kultūra išstumiama iš Tūkstantmečio mokyklų programos?“

Prieš metus Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) patvirtino „Tūkstantmečio mokyklų“ (TŪM) programą, kurios pirmajam etapui iki 2026 m. vidurio skiriama net iki 255,1 mln. Eur iš ES lėšų ir Lietuvos biudžeto. Šią programą jau pradeda įgyvendinti atrinktos mokyklos ir savivaldybės, rengdamos konkrečius priemonių planus.

Tačiau kai kuriose savivaldybėse dirbantys mokytojai sunerimo, kad į TŪM programos įgyvendinimą neleidžiama įtraukti etninės kultūros ugdymo plėtrai skirtų priemonių. Štai Rokiškio rajono savivaldybės atstovai atmetė į TŪM programą įtrauktos mokyklos siūlymą joje įkurti Folkloro studiją-klasę, nupirkti tradicinių muzikos instrumentų ir vaikams pasiūdinti komplektą aukštaitiškų tautinių drabužių, sukurti vaiką veikiančią aplinką, kuri padėtų geriausiai įgyvendinti etninės kultūros ugdymo pagrindinius siekius ir turinį taikant pažangius ugdymo metodus. Savivaldybės atstovai tvirtina, kad folkloras ir apskritai etninė kultūra netinka TŪM Kultūrinio ugdymo programai, kurioje turėtų būti tik šiuolaikinė kultūra.

Aptarta Šyvio šokdinimo tradicija

Vasario 27 dieną Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė Dalia Urbanavičienė dalyvavo Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus ir Gražiškių bendruomenės surengtoje popietėje, kurioje aptarta Gražiščkių krašte puoselėjama Šyvio šokdinimo tradicija. Popietėje taip pat dalyvavo Lietuvos nacionalinio kultūros centro, UNESCO Lietuvos nacionalinės komisijos ir kt. institucijų atstovai. Aptartos Šyvio šokdinimo tradicijos įtraukimo į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo sąvadą aktualijos. 

Renginio transliacija >>>

Renginio nuotraukos >>>

EKGT informacija
K. Inkratos nuotrauka

Nesustokime remti Ukrainos!

Vasario 24-oji krauju įrašyta į Ukrainos ir viso pasaulio istoriją. Lygiai prieš metus šią dieną Ukrainą užpuolė šalis agresorė.

Bet Ukraina išlieka stipri ir mūšio lauke, ir dvasioje. Ją saugo visų kartu dainuojamos senosios dainos, marškinius puošiantys etniniai raštai ir visi kiti vienijantys, stiprinantys tradicinės kultūros ženklai. 

Nesustokime remti Ukrainos! Radarom!

Etninės kultūros globos taryba
Nuotraukoje – ukrainietiškais raštais siuvinėti marškiniai iš Jurbarko krašto muziejuje 2022 metais Vyšyvankos dienos (gegužės 19 ) proga vykusios parodos

Kviečiame dalyvauti iškilmėse Aukštaitijoje!

Vasario 24 d., 13 val., Švenčionių miesto kultūros centre (Vilniaus g. 2) vyks Aukštaitijos atmintinų metų atidarymo ir 2022-ųjų metų Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos laureato Jono Vaiškūno pagerbimo iškilmės.

 

X