Sutartinių tradiciją Biržų krašte puoselėjanti Aušra Butkauskienė papasakojo, kad Biržuose sutartinės gana sėkmingai naudojamos turizmo sferoje – jos pristatomos turistams kaip viena iš svarbiausių krašto kultūros paveldo vertybių. Biržų krašto muziejuje „Sėla“ yra sutartinėms skirta ekspozicija, čia galima dalyvauti sutartinių edukacijose. Biržiečiai yra užmezgę ryšius su suomiais, kuriančiais Paveldinio giedojimo kelią, kuris turėtų tęstis nuo Suomijos iki Vilniaus. Šis turistinis kultūrinis kelias pristatytų muzikavimo ir kitas, pvz., alaus darymo, tradicijas. A. Butkauskienės nuomone, tikrai verta galvoti ir apie atskirą Sutartinių kelią. Tuo tikslu būtų prasminga sukurti Sutartinių puoselėtojų asociaciją.
Kupiškio krašto sutartinių puoselėtojų vadovė Alma Pustovaitienė pasidžiaugė, kad Kupiškyje sutartinių giedojimo tradicija niekada nebuvo nutrūkusi. Dabar šio krašto sutartines gieda sutartinių giedotojų grupė „Kupkėmis“. Jaunoji karta tradiciją perima Jaunimo ramuvoje, kuri veikia Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijoje ir Kupiškio kultūros centre. Ansamblis „Kupkėmis“ per projektus yra įsigijęs puikius kostiumus, yra paruošęs daug koncertinių programų, parengta vaizdo medžiaga. Koncertuojant užsienyje, sutartinės sulaukia ypatingo susidomėjimo. A. Pustovaitienės nuomone, sutartinės tikrai gali būti naudojamos turizmo srityje. Kupiškyje svarstyta idėja sukurti Kupiškio dvasinio paveldo muziejų, kambarį ar ką nors panašaus. Jame sutartinėms būtų skiriamas svarbiausias vaidmuo. A. Pustovaitienė labai pasidžiaugė Sutartinių kelio idėja.
Ignalinos krašto sutartinių puoselėtoja Sigutė Mudinienė papasakojo, kad Ignalinoje sutartinių tradicija gyvuoja palaikant Aukštaitijos nacionalinio parko direkcijai. Čia vedamos edukacijos mokinukams: jose neapsiribojama dainuojamosiomis sutartinėmis, pasitelkiamas ir skudučiavimas. Edukacijos yra parengtos kūrybiškai, pavyzdžiui, vienos iš jų tema – paukščiai ir jų balsai. Vedamos sutartinių edukacijos ir suaugusiesiems, jose taikoma speciali sutartinių mokymo metodika, tinkama net ir užsieniečiams mokyti. Ignalinos sutartinių repertuaras sudarytas iš Ignalinos, Švenčionių krašto sutartinių siekiant išsaugoti specifinę šios vietovės sutartinių tradiciją. Tačiau S. Mudinienės nuomone, tai tik labai maža dalelė, ką būtų galima padaryti su sutartinėmis. Norėtųsi, kad atsirastų daugiau vietines sutartinių tradicijas puoselėjančių kolektyvų ar klubų. Labai gaila, kad tuo beveik visai neužsiima daugelis Aukštaitijos kultūros centrų.
Sutartinių entuziastė Lina Vilienė pasidžiaugė, kad Panevėžyje taip pat vyksta mokymai. Čia jie vadinami romantiškai – „Sutartinių magija“. Į juos ateina ir sutartines jau pamilę žmonės, ir niekada anksčiau jų negiedoję. L. Vilienės nuomone, siekiant atskleisti įvairių Aukštaitijos vietovių sutartinių giedojimo tradicijos skirtumus tikrai verta padėti steigtis naujiems sutartinių centrams, o kad sutartinių tradicija būtų labiau naudojama turizmo sferoje, tikrai verta pagalvoti apie Sutartinių kelio kūrimą. Čia svarbiausia apgalvoti finansines ir kitokias tokių centrų kūrimosi bei gyvavimo prielaidas.
Folklorininkas Andrius Morkūnas akcentavo, kad vienas iš svarbiausių dalykų – virtualios erdvės, kurioje būtų pateikiama visa informacija apie sutartines ir jų puoselėjimą įvairiose Lietuvos vietose, sukūrimas.
Pasitarime nutarta toliau plėtoti Sutartinių giedojimo tradicijos perdavimo ir puoselėjimo centrų kūrimo idėją, pirmiausia tobulinant jau pradėtą rengti šių centrų kūrimo metodinių gairių projektą.
EKGT informacija
Nuotraukoje – Kupiškio ansamblis „Kupkėmis“