Etninės kultūros globos taryba

Naujienos

Sveikiname III Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados nugalėtojus!

2021 m. balandžio 23 d. įvyko III Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados (2020–2021 mokslo metai) šalies etapas, kurio pagrindiniai rengėjai – Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Etninės kultūros globos taryba ir Lietuvos etninės kultūros ugdytojų sąjunga.

Į trečiąjį, šalies etapą šiais metais išimties tvarka organizatoriai pakvietė ne tik I ir II, bet ir III vietų regioninio turo laimėtojus. Šalies etape iš viso dalyvavo 39 mokiniai (20 mokinių iš 5–8 kl. amžiaus grupės ir 19 iš 9–12 kl. amžiaus grupės).

Olimpiada vyko nuotoliniu būdu Vilniaus Simono Stanevičiaus progimnazijos virtualaus mokymosi aplinkoje (MOODLE). Dalyviai savo etninės kultūros žinias pasitikrino spręsdami testą tema „Kalendorinės šventės ir papročiai“. Antroji užduotis – kūrybinės raiškos ir veiklos pristatymas – buvo parengta ir komisijos narių peržiūrėta iš anksto, o Olimpiados dieną komisijos nariai galėjo pabendrauti su mokiniais, užduoti jiems papildomų klausimų.

Trečiosios Olimpiados nugalėtojais tapo:

5–8 kl. amžiaus grupė

I vieta

Evita Morkūnaitė, Kaišiadorių r. Žiežmarių gimnazija, 7 kl. (mokytoja Laima Morkūnienė)

Petras Armonas, Klaipėdos Sendvario progimnazija, 6 kl. (mokytoja Irena Armonienė)

II vieta

Kamilė Gimbickytė, Zarasų Pauliaus Širvio progimnazija, 7 kl. (mokytoja Diana Skvarčinskaitė)

Gvidas Šakinis, Mažeikių Pavasario pagrindinė mokykla, 8 kl. (mokytojos Dainora Dimienė, Daina Petrikienė)

Morta Žaliauskaitė, Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos Aštriosios Kirsnos pagrindinis ugdymo skyrius, 8 kl. (mokytoja Lina Žaliauskienė)

III vieta

Deimantė Bružaitė, Šiaulių rajono Raudėnų mokykla-daugiafunkcis centras, 6 kl. (mokytoja Jovita Lubienė)

Aušrinė Petrauskaitė, Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos Kučiūnų pagrindinis ugdymo skyrius, 8 kl. (mokytoja Lina Pileckienė)

Liucija Bernatavičiūtė, Alytaus Vidzgirio progimnazija, 7 kl. (mokytoja Milda Vilkelytė).

9–12 kl. amžiaus grupė

I vieta

Lukas Simsonas, Pasvalio Perto Vileišio gimnazija, 12 kl. (mokinys pasirengė pats)

Jorūnė Dimaitė, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija, 10 kl. (mokytojos Dainora Dimienė, Dainora Petrikienė)

II vieta

Martynas Mikelionis, Lazdijų rajono Šventežerio mokykla, 10 kl. (mokytoja Lina Žaliauskienė)

Kotryna Černiauskaitė, Varėnos rajono Merkinės Vinco Krėvės gimnazija, 10 kl. (mokytoja Rita Černiauskienė)

Ieva Černiauskaitė, Kauno rajono Domeikavos gimnazija, 11 kl. (mokytojai Daiva Bradauskienė, Vilius Marma)

III vieta

Gabrielė Griciūnaitė, Biržų „Saulės“ gimnazija, 11 kl. (mokytoja Nijolė Kaulinienė)

Rūta Kolosovaitė, Rokiškio rajono Obelių gimnazija, 10 kl. (mokytojos Jolanta Kareniauskienė, Gita Kolosovienė)

Inga Bartulevičiūtė, Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija, 10 kl. (mokytoja Janė Zelenienė)

Austėja Tarailaitė, Varėnos rajono Merkinės Vinco Krėvės gimnazija, 9 kl. (mokytoja Renata Varanavičienė)

Dauguma dalyvių su etnine kultūra gyvena nuo pat gimimo ar ankstyvos vaikystės – jie ją pažįsta bendraudami su savo seneliais, tėvais. O keli dalyviai prisipažino, kad etnine kultūra susidomėjo tik sudalyvavę pirmojoje Olimpiadoje ir nuo tada ši veikla jų nebepaleidžia.

Vienas iš testo klausimų 9–12 kl. mokiniams buvo: Ką Jums suteikia savos kultūros, tautosakos, mitologijos, papročių pažinimas? Komisijos narius sužavėjo kai kurių dalyvių brandžios mintys ir etninės kultūros suvokimas. Štai keletas Olimpiados dalyvių atsakymų: 

Jorūnė Dimaitė, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija:

Man etninė kultūra padeda orientuotis gyvenime. Tai vertybių pagrindas, padedantis vertinti laiką su šeima, giminėmis. Aš galiu plėsti savo akiratį ir taip pažinti ne tik savo krašto istoriją, bet ir gilintis į kitus pasaulio kampelius. O visa tai padeda žmogui tobulėti kaip asmenybei, į gyvenimą žiūrėti ne paviršutiniškai, o giliai, vertini ne materialines vertybes, o tikras, dvasines.

Austėja Tarailaitė, Varėnos rajono Merkinės Vinco Krėvės gimnazija:

Savos kultūros, tautosakos, papročių pažinimas man leidžia plačiau žvelgti į pasaulį. Etnokultūra man padeda pažinti save, suprasti kitą, drąsiai žengti kiekvieną žingsnį ir mąstyti apie praeitį. Tai mano praeitis, be kurios negaliu drąsiai stovėti šiandien ir vargiai žengčiau į rytojų. Etnokultūra – mano gyvenimo kelias, kuris veda mane tolyn kiekvieną akimirką. Jaučiu, kad šis vedlys neleis man pasiklysti. Taigi, man labai svarbu suprasti, kaip ir kuo gyveno mano seneliai ir proseneliai, kad galėčiau ramiai, saugiai ir pilnavertiškai gyventi aš. 

Inga Bartulevičiūtė, Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija:

Labai džiaugiuosi turinti tokią galimybę pažinti savo tautosaką, protėvių kultūra. Dalyvaudama omlipiadoje sužinojau ne tik daug datų, ne tik daug pamačiau ir sužinojau. Tačiau aš supratau, suvokiau ir pažinau save, jog nesu tik žmogus. Aš esu asmenybė, turinti protėvius, kurie mylėjo gamtą, ją gerbė, kurie stengėsi vieni dėl kitų ir tikėjo į dievus, žemę, į žmogų. O visi mes tikėdami į žmogų galime labai daug pasakyti apie save. Daug sužinojusi apie kultūrą ir tautosaką geriau pažinau savo senolius, supratau, kad papročiai ir tradicijos suvienija. Džiaugiuosi turėjusi tokią nuostabią galimybę – pažinti, suprasti, kalbėti ir skelbti apie tautosaką.

Olimpiados respublikinio etapo kai kurie dalyviai sutiko pasidalinti savo kūrybinės veiklos pristatymais. Pristatymus galima pamatyti čia >>>

Pagrindinis prizas Olimpiados pirmųjų vietų laimėtojams – papildomi balai stojant į aukštąsias mokyklas (9–12 klasių grupėje) bei papildomi pliusai stojant į licėjus ar gimnazijas (žemesnių klasių grupėje). Etninės kultūros globos taryba sveikina Olimpiados prizininkus ir visus dalyvius! Džiaugiamės Jūsų laimėjimais kaupiant, gilinant ir skleidžiant etninės kultūros žiniją!

 
EKGT informacija
X