Etninės kultūros globos taryba

Naujienos

Švietimo ir mokslo darbo grupės posėdis

2022 m. birželio 20 d. įvyko EKGT Švietimo ir mokslo darbo grupės (toliau – Švietimo grupė) posėdis. Buvo aptarti šie klausimai:

  1. ​Dėl Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados sąlygų pakeitimo.
  2. Dėl V Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados paskelbimo.
  3. Dėl V Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados testo temos.
  4. Dėl seminaro mokytojams surengimo (data, vieta, temos, lektoriai).
  5. Dėl Kultūros ministerijos patvirtinto Kultūros paveldo aktualizavimo ir išsaugojimo plano su ŠMSM ir EKGT priemone „Parengtos ir patvirtintos kultūros ir kitų specialistų (apimant pedagogus) kompetencijų tobulinimo etninės kultūros srityje bendrosios gairės, jų įgyvendinimo rekomendacijos“.

Atsižvelgusi į ankstesnių keturių Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiadų (toliau – Olimpiada) patirtį, EKGT nusprendė inicijuoti tam tikrus Olimpiados sąlygų ir rekomendacijų pakeitimus. Pirmas pakeitimas susijęs su dalyvių amžiaus grupėmis. Iki šiol mokiniai varžėsi 5–6, 7–8 ir 9–12 kl. amžiaus grupėse. Buvo pastebėta, kad vyresnių mokinių grupėje yra per didelė konkurencija, be to, naujai parengtose Bendrosiose ugdymo programose 11–12 kl. etninės kultūros programa labai skiriasi nuo 9–10 kl. programos. Todėl Švietimo grupė siūlo vietoj skirstymo sistemos 2/2/4 (5–6, 7–8 ir 9–12 kl.) rinktis 3/3/2 (5–7, 8–10 ir 11–12 kl.).

Kitas pakeitimas susijęs su užsienio lietuvių dalyvavimu Olimpiadoje. Švietimo grupė nusprendė sudaryti sąlygas užsienio lietuviams dalyvauti Olimpiadoje ir jau šiais metais pakviesti Punsko lietuvius prisijungti prie Olimpiados.

Posėdyje dalyvavęs Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro (toliau – LMNŠC) Gabių ir talentingų vaikų ugdymo skyriaus vedėjas Gediminas Beresnevičius dėl šių pakeitimų pastabų ir prieštaravimų neturėjo. Švietimo grupė įsipareigojo iki rugsėjo pradžios parengti naują Olimpiados sąlygų redakciją ir pateikti ją LMNŠC.

Posėdžio metu nuspręsta parengti ir iki birželio pabaigos išsiųsti raštą savivaldybėms dėl penktosios Olimpiados paskelbimo. Buvo nuspręsta šiek tiek pakeisti Olimpiados testo temą. Šiais metais ji bus tokia: „Etnografiniai regionai: tradicinė muzika, tautiniai drabužiai, tradicinė architektūra, kulinarinis paveldas ir regioniniai papročiai“. Daug dėmesio bus skiriama Punsko lietuvių papročiams.

Nuspręsta rudenį surengti jau tradiciniu tapusį seminarą mokytojams ir kitiems etninės kultūros specialistams, rengiantiems mokinius Olimpiadai. Seminaras įvyks spalio 13 d. (pradžia 12 val.) Kauno tautinės kultūros centre pusiau nuotoliniu būdu. Dalyviai gaus kvalifikacijos pažymėjimus. Seminare numatomos paskaitos Olimpiados testo temomis, dalyviai bus supažindinti ir su Olimpiados sąlygų pakeitimais, bus aptartas antrosios Olimpiados užduoties vertinimas.

Posėdyje buvo aptartas labai svarbus klausimas dėl Kultūros ministerijos patvirtinto Kultūros paveldo aktualizavimo ir išsaugojimo plano su ŠMSM ir EKGT priemone „Parengtos ir patvirtintos kultūros ir kitų specialistų (apimant pedagogus) kompetencijų tobulinimo etninės kultūros srityje bendrosios gairės, jų įgyvendinimo rekomendacijos“ (toliau – Priemonė), kuri turi būti įgyvendinta 2021–2022 m. Tarybos pirmininkė doc. dr. D. Urbanavičienė pabrėžė, kad būtina inicijuoti rekomendacijų ir gairių šiai priemonei rengimą. Švietimo grupės nariai suderino susitikimą su švietimo, mokslo ir sporto viceministru Ramūnu Skaudžiumi. Susitikimas vyks birželio 28 d. Su viceministru nuspręsta aptarti du klausimus: dėl Priemonės gairių ir rekomendacijų rengimo ir dėl etninės kultūros privalomo dalyko pradinėse klasėse.

EKGT informacija
Nuotraukoje – Algirdo Juškevičiaus paukšteliai

X