Etninės kultūros globos taryba

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos

AUKŠTAITIJA

„Pagulbis“ (Molėtų r.)

„Pagulbis“ – tai dvarelis su visais išsaugotais autentiškais pastatais, kurie po šiai dienai rakinami prieš 100 metų nukaltais raktais. Namą supa tradicinių gėlių darželiai ir senas obelų sodas. Prie vartų auga šermukšnis, saugantis nuo blogos akies ir kitų negandų. 

Interjere gausu antikvarinių dvarelio baldų: indaujos, krėslai, pianinas. Tačiau jaukumą kuria ir kiekvienai tradicinei aukštaičio sodybai būdingos vidaus detalės: svetainę puošia sodas, senovinė koklinė krosnis, rankšluostinės, namie austi rankšluosčiai, margaspalvės tradicinės lovatiesės, sienų kilimėliai, nertos staltiesės, langus dengia ne tik užuolaidėles, bet ir tradiciniai karpiniai.

Sodyboje organizuojamos stovyklos, etnokultūriniai renginiai ir tradicinių amatų dirbtuvės: liejamos vaškinės žvakės, lipdoma iš molio, gaminami odiniai papuošalai, veliama vilna, kepami šakočiai. 

Sodyba įsikūrusi Pagulbio kaime, Molėtų rajone. Sodybos paskyra veidaknygėje >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 „Pagulbiui“ skirta II vieta. 2020 metais sodyba tapo I vietos prizininke ir buvo pripažinta  Geriausia etnokultūrine Rytų Aukštaitijos sodyba 2020.

Senosios Gegužinės ūkis (Kaišiadorių r.)

Senosios Gegužinės ūkį savo protėvių žemėje įkūrė entuziastingi senosios Lietuvos kaimo architektūros tyrinėtojai, architektai Neringa ir Rolandas Bortkūnai. Sodyboje preciziškai atkurtos visos tradicinės Aukštaitijos kaimo sodybos detalės. Be to jaukumas sukuriamas pasitelkiant ir šiuolaikines technologijas.

Sodybos šeimininkai yra ne tik tradicinės architektūros, bet ir tradicinio gyvenimo būdo propaguotojai. Sodyboje auginami tradicinių lietuviškų veislių gyvuliai: Lietuvos sunkieji arkliai ir Lietuvos juodagalvės avys. Sodyba yra tapusi aplinkui gyvenančius žmones buriančiu kultūros židiniu.

Sodyba įsikūrusi Beržės g. 4, Gegužinės kaime, Palomenės seniūnijoje, Kaišiadorių rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. Senosios Gegužinės ūkiui skirta nominacija už tradicinės architektūros bei tradicinių gyvulių veislių puoselėjimą ir vietos bendruomenės būrimą.

Senoji Ruslių sodyba (Pakruojo r.)

Pirmieji Senosios Ruslių sodybos šeimininkai į Ruslius gyventi atsikėlė 1938 metais. Nors laikmetis buvo nelengvas, sodyba pamažu plėtėsi: atsirado klėtis, svirnas, kiti svarbūs kasdieniam gyvenimui pastatai. Atlaikiusi sovietinį sodybų naikinimo vajų, didelio šeimininkų užsispyrimo ir tiesiog laimingo likimo dėka sodyba išliko iki šių dienų, ir jos takeliais vaikšto šią sodybą sukūrusios šeimos palikuonys.

Senoji Ruslių sodyba – tai iš naujo atgimusi sodyba, kurioje harmoningai dera aukštaičių tradicijos ir modernios šių dienų detalės. Svečiai gali apsistoti atnaujintame, bet visus Vakarų Aukštaitijos ūkininko tradicinės trobos bruožus išlaikiusiame name arba sodybos klėtyje. Vestuves galima atšvęsti pagal Šiaurės Lietuvos papročius pastatytame moliniame kluone. O kieme dunkso sodybos šeimininkų iš gretimų kaimų sodybų naikinimo metu surinkti dubenuotieji-aukuriniai akmenys. 

Senoji Ruslių sodyba įsikūrusi Ruslių kaime 2, Lygumų seniūnijoje, Pakruojo rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 Senoji Ruslių sodyba pripažinta Geriausia etnokultūrine Vakarų Aukštaitijos sodyba 2020.

„Vėjų fėja“ (Kaišiadorių r.)

Sodyba „Vėjų fėja“ yra įsikūrusi aukštaitiškame ūkyje, kurio amžius siekia 150 metų. Visi pastatai renovuoti, tačiau kiekvienas iš jų tebestovi savo vietoje, kokia jam buvo paskirta laikantis Aukštaitijai būdingų sodybos planavimo tradicijų. Sodybos pastatus supa seni ąžuolai, eglės, beržai ir sodas, kuriame auga tradicinių veislių vaismedžiai. Šalia sodybos – ežerai ir miškai. 

Visą vasarą sodyboje vyksta etnokultūrinės stovyklos, visus metus rengiamos etnokultūrinės edukacijos. Edukacijoje „Baltų raštai“ lankytojai supažindiniami su tradicinėje lietuvių tekstilėje, molio, medžio ir metalo dirbiniuose aptinkamais ženklais. Edukacijoje „Iš pasakų skrynios“ nagrinėjamos senosios pasakos ir žaidimai. Edukacijoje „Gyvybės medis“ dalyviai dainuoja ir mokosi suprasti dainų simbolius. „Rugelio kelio“ edukacijoje susipažįstama su visu duonos gimimo procesu. Sodyboje galima mokytis audimo, vilnos vėlimo, siuvimo, karpinių karpymo, puodų žiedimo; užsimaniusieji gali giliau pažinti ir pirties, maisto gaminimo tradicijas.    

Šeimas, klases ir kitas grupes sodyba kviečia švęsti tradicijomis paremtas Kalėdas, Velykas. Organizuojami tradiciniai mergvakariai.   

„Vėjų fėja“ įsikūrusi Pratkūnų kaime 4, Kruonio seniūnijoje, Kaišiadorių rajone. Sodybos svetainė >>> 

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2020 sodybai „Vėjų fėja" skirta nominacija už kūrybingas etnokultūrines edukacijas.

Laumės sodyba prie Mūšos tyrelio (Joniškio r.)

Laumės sodyba prie Mūšos tyrelio – tai erdvė, kurioje kuriamas vaizduotę žadinantis lietuvių mitologinės būtybės Laumės pasaulis. Laumė, kurią  įkūnija pati sodybos šeimininkė Gerda Kinderienė, gali ne tik pavedžioti po greta esantį Mūšos tyrelį, bet ir pravesti įvairiausių užsiėmimų sodyboje. Čia ji turi iš pelkėje surastų šaknų suręstą burtų vigvamą, o sename moliniame tvarte įrengta visa edukacijų erdvė.

Daugelis sodybos pastatų – tai dėmesingai išsaugoti ir rekonstruoti XX a. pradžios statiniai. Tad Laumės sodyboje tikrai galima pajusti autentišką Žiemgalos etnografinės sodybos dvasią. 

Laumės sodybos adresas: Bičiušių vs. Joniškio r.  Interneto svetainė: www.laumessodyba.lt  

2022 metais sodyba dalyvavo Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse ir buvo pripažinta Geriausia etnokultūrine Aukštaitijos sodyba 2022. 

Ažvinčių sodyba (Ignalinos r.)

Ažvinčių sodyba įsikūrusi buvusios dvarvietės valdose, išsaugant autentišką išplanavimą. Daugelis pastatų rekonstruoti, išlaikant daugelį senosios architektūros detalių. Tai ramybe, nepriekaištinga švara ir subtiliu skoniu dvelkianti poilsio sala.  Į ją patenkama senu akmenimis grįstu keliu. Sodybą supa natūralios kalvelės ir daubelės, ją globoja seni dvaro klevai, akacijos, alyvos, jazminai. 

Ažvinčių sodyba didžiuojasi privačiu gamtos muziejumi. Gamtą mylintys šeimininkai Skirmantė ir Valdas Danilevičiai kviečia aplankyti ne tik sodybą, muziejų, bet ir šalia plytinčius miškus bei pelkes.

Ažvinčių sodyba įsikūrusi Ažvinčių kaime, Ignalinos rajone. Sodybos paskyra veidaknygėje >>> 

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse Ažvinčių sodyba dalyvavo 2022 metais. Jai skirta nominacija už Aukštaitijos mažųjų dvarelių savitos kultūros puoselėjimą. 

X