Etninės kultūros globos taryba

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos

DZŪKIJA (DAINAVA)

Sodyba „Po vienu rūmu" (Šalčininkų r.)

Sodybos „Po vienu rūmu“ įdomybė – sena dzūkiška pirkia su išsaugotu autentišku interjeru. Kadaise tai buvo ir gyvenamasis, ir ūkinis pastatas.  Iš čia ir sodybos pavadinimas: būtent taip Dieveniškėse buvo vadinami namai, kuriuose po vienu stogu gyveno ir žmonės, ir gyvuliai. 

Šiame sodybos pastate įrengtas namų muziejus, kuriame galima ne tik pamatyti, bet ir paliesti daugybę tradiciniame gyvenime naudotų rakandų. 

Naujas namas, kuriame kviečiami apsistoti svečiai, pastatytas laikantis Dzūkijos tradicinės architektūros principų.

Sodyba įsikurūsi Grybiškių kaime, Šalčininkų rajone. Apie sodybą svetainėje „Atostogos kaime">>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 sodybai „Po vienu rūmu“ skirta nominacija už senosios dzūkiškos pirkios išsaugojimą ir turtingą etnografinių daiktų ekspoziciją. 2020 metais sodyba laimėjo II vietą ir buvo pripažinta Geriausia etnokultūrine Dzūkijos (Dainavos) sodyba 2020. 2022 metais ši sodyba tapo Konkurso nugalėtoja – jai skirta I vieta ir Geriausios etnokultūrinės Dainavos sodybos 2022 vardas. 

Linos Černiauskienės sodyba (Varėnos r.)

Linos Černiauskienės sodyba – išsaugota tradicinė dzūkiška sodyba, pritaikyta jaukiam šeimos poilsiui. 

Sodybos šeimininkė svečius pasitinka apsirėdžiusi tradiciniais rūbais ir mielai parodo, kaip ruošiamos bulvinės bandos, darycinis, naminė gira, grikinė babka. Ji gali pamokyti lieti žvakes ir pažinti augalus. Advento laiku sodyboje organizuojami etnokultūriniai vakarai.

Sodyba įsikūrusi Kapiniškių kaime, Varėnos rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. Linos Černiauskienės sodyba tapo prizinės III vietos laimėtoja.

Sodyba „Grikucis" (Varėnos r.)

Laimos ir Kosto Mačionių sodyba „Grikucis" gali didžiuotis itin puikiomis etnokultūrinėmis edukacijomis. Būriai vaikų (ir ne tik!) čia sužino viską nuo pradžios iki galo apie grikių auginimą ir panaudojimą: apsilankę rugsėjo arba spalio mėnesį gali pabandyti grikius pjauti pjautuvais, o nuo lapkričio iki balandžio – iškulti juos spragilais ir sumalti senovinėmis girnomis. Sodybos šeimininkai moka sudominti kiekvieną vilnos vėlimu, žvakių liejimu, kiaušinių marginimu. Sodyboje laukia smagūs senoviniai žaidimai, o alkani vaišinami pagal visas dzūkų tradicijas kepamais grikiniais blynais, babkomis ir sausainiais (ne bereikalo parinktas toks sodybos pavadinimas!).

Sodyba įsikūrusi Pamerkių kaime, Varėnos rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. sodybai „Grikucis" skirta nominacija už kūrybingas etnokultūrines edukacijas ir kulinarinio paveldo puoselėjimą.

Sodyba „Šilas" (Varėnos r.)

Sodyba „Šilas"  įkurta 1936 metais. Kiemas aptvertas tradicine dzūkiška eglišakių tvora, kiemo centre stovi gyvenamasis namas, šalia jo svirnas, tvartas, pirtis. Kitoje keliuko pusėje kluono pastate, kur anksčiau buvo laikomi pašarai, dabar įrengtos amatų dirbtuvės edukacijoms, sodyboje yra duonkepė krosnis.

Sodyboje organizuojamose edukacinėse programose, skirtose ir vaikams, ir suaugusiems, galima išmokti: lieti vaškines žvakes, pasigaminti šiaudinį sodą ar žaisliukų Kalėdų eglutei papuošti, velti vilną, tradiciniu dzūkišku būdu marginti velykinius margučius, pasidaryti verbą, karpyti karpinius iš popieriaus, nusipinti kraitelę iš karnų, išsikepti dzūkišką bandą ar grikinę babką duonkepėje krosnyje. Sodybos šeimininkė kvalifikuota gamtos gidė Laima Saviščevienė gali pavedžioti po Dzūkijos Nacionalinį Parką ir Čepkelių valstybinį gamtinį rezervatą.

Sodyba „Šilas" įsikurūsi Maksimonių kaime, Varėnos rajone. Sodybos svetainė >>>

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. sodybai „Šilas" skirta nominacija už kūrybingas etnokultūrines edukacijas ir tradicinių amatų puoselėjimą. 2022 metais sodybai skirta nominacija už Dzūkijos (Dainavos) amatų bei kulinarinio paveldo puoselėjimą ir sklaidą.

Dalgedų sodyba (Trakų r.)

Dalgedų sodyba įdomi kuriamu namų muziejumi. 1928 metais statytame dabartinių šeimininkų senelių name kaupiama tradicinių apyvokos daiktų (medinių statinaičių, rėčių, sviestamušių, indų, melžtuvių, sūrspaudžių, molinių puodų, pintų krepšių, piestų, girnų, duonkubilių, druskinių, žarsteklių, trikojų, ratelių, audimo staklių) kolekcija.

Kita sodybos įdomybė – didelė edukacinių programų pasiūla: „Duonelės kelias", „Piemenavimo tradicijos", „Velykinių kiaušinių marginimas vašku ir raštų reikšmė", „Gandrinių tradicijos", „Kalėdinės dzūkiškos patrovos". Kalėdiniuose užsiėmimuose dalyvauja pats Kalėdų dziedukas.

Jau tradicija tapo Dalgedų sodyboje organizuojama duonos globėjos Šv. Agotos šventė. Pagal senovines tradicijas vedami mergvakariai, kurių metu janamartė mokoma kepti duoną, verpti, austi. Rengiamos tradicinės krikštynos. 

Dalgedų sodyba įsikurūsi Žuklijų kaime, Trakų rajone: https://www.pasirinksodyba.lt/dalgedu-sodyba.html

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2019 m. Dalgedų sodybai skirta nominacija už kūrybingas etnokultūrines edukacijas ir pagarbą giminės istorijai.

X