Etninės kultūros globos taryba

Naujienos

Lietuvos savivaldybių asociacija pritaria EKGT siūlymui

Etninės kultūros globos taryba 2025 m. kovo 19 d. raštu „Dėl siūlymo papildyti Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 7 straipsnį“ kreipėsi į Lietuvos savivaldybių asociaciją siūlydama papildyti Vietos savivaldos įstatymo (toliau – VSĮ) 7 straipsnį nauju punktu ir į savivaldybių valstybinių (valstybės perduotų savivaldybėms) funkcijų sąrašą įtraukti naują funkciją: „Nacionalinės kultūros sklaida ir plėtra, etninės kultūros, tradicinių amatų, etnografinių regionų ir vietos tradicijų globa, kultūros paveldo (materialaus ir nematerialaus) išsaugojimas, kultūros sklaidos ir edukacijos stiprinimas“.

Lietuvos savivladybių asociacija dėl šio Tarybos siūlymo apklausė savivaldybes. Dauguma savo nuomonę išsakiusių savivaldybių pritaria EKGT siūlymui, nes tai atitinka Lietuvos Respublikos kultūros politikos pagrindų įstatymo preambulėje įtvirtintą principą – „kultūra yra Lietuvos valstybės tapatumo ir tęstinumo pagrindas“. Etninė kultūra turi būti valstybės prioritetas, nes yra tiesiogiai susijusi su geopolitiniais iššūkiais bei nacionaliniu saugumu (tai įvardyta ir Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo pagrindų įstatyme). Savivaldybės atkreipė dėmesį, kad EKGT siūlomą VSĮ 7 straipsnio formuluotę būtina tobulinti, t. y. išdiskutuoti, ko siekia valstybė perduodant šią funkciją savivaldai. 

EKGT informacija 

2025 m. balandžio 15 d. posėdžio darbotvarkė

2025 m. Etninės kultūros globos tarybos posėdis vyks balandžio 15 d. 13 val. Tarybos būstinėje adresu Gedimino pr. 60, Vilnius (bus galimybė prisijungti nuotoliniu būdu). 

Posėdžio darbotvarkėje numatyti klausimai:

1. Dėl istorinio kultūrinio paveldo išsaugojimo miškuose (30 min.).

2. Dėl Etnologijos ir folkloristikos studijų krypties grąžinimo ir lituanistikos prioriteto mokslo bei studijų srityse įtvirtinimo (30 min.).

3. Dėl nematerialaus kultūros paveldo archyvų teisinės apsaugos (30 min.).

4. Dėl EKGT 25-mečiui skirto renginio ir bendrojo EKGT bei regioninių tarybų atstovų posėdžio organizavimo (30 min.).

5. Kiti klausimai.

EKGT informacija

Paveikslėlyje – Danutės Blažienės sukurto dekoratyvinio takelio fragmentas

Susitikimas su Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininke

2025 m. kovo 25 d. Tarybos pirmininkė doc. dr. Dalia Urbanavičienė susitiko su Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininke Vaida Aleknavičiene.

Susitikimo metu buvo aptarti etninės kultūros ugdymui bei mokslui aktualūs klausimai. D. Urbanavičienė supažindino V. Aleknavičienę su Tarybos siūlymais dėl Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo tobulinimo, dėl   Etnologijos ir folkloristikos studijų krypties įrašymo į Studijų krypčių ir krypčių grupių, pagal kurias vyksta studijos aukštosiose mokyklose, sąrašą bei dėl privalomojo etninės kultūros mokymo pradinėse klasėse. Šiais klausimais pastaruoju metu daug diskutavo ir dirbo Etninės kultūros globos taryba. Kovo 24 ir 25 d. minėti siūlymai buvo pateikti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai bei Seimo Švietimo ir mokslo komitetui šiais raštais: „Dėl lituanistikos prioriteto užtikrinimo“„Dėl etnologijos ir folkloristikos studijų krypties grąžinimo“„Dėl etninės kultūros ugdymo pradinėse klasėse“.

D. Urbanavičienė su Komiteto pirmininke Vaida Aleknavičiene aptarė, kurie iš šių klausimų yra Seimo kompetencijų sritis, o kurie – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos sritis. Vaida Aleknavičienė patikino, kad Seimo Švietimo ir mokslo komitetas bendradarbiaus su Etninės kultūros globos taryba švietimo ir mokslo klausimais, kartu tarpininkaudamas ir dirbant su Švietimo ministerija.

EKGT informacija

Trečiajame 2025 m. Tarybos posėdyje aptarta

Trečiasis Tarybos posėdis įvyko 2025 m. kovo 18 d. pusiau nuotoliniu būdu.

Be Tarybos narių, posėdyje dalyvavo svečiai: Evita Ieva Fedaravičiūtė, Seimo nario Šarūno Biručio patarėja, ir Andrius Milinkevičius, Suvalkijos (Sūduvos) regioninės etninės kultūros globos tarybos pirmininkas.

Posėdyje buvo apsvarstyti šie klausimai: 1) dėl siūlymų keisti Regioninės plėtros įstatymą įtraukiant su kultūra ir etnografiniais regionais susijusias nuostatas; 2) dėl siūlymų papildyti Vietos savivaldos įstatymo 7 straipsnį; 3) dėl Suvalkjos (Sūduvos) regioninės tarybos kreipimosi dėl Sūduvos pavadinimo vartojimo; 4) dėl Dzūkijos (Dainavos) etninės kultūros puoselėtojų pagerbimo nuostatų patvirtinimo; 5) dėl regioninių etninės kultūros globos tarybų narių sąrašo keitimo; 6) dėl Regioninės etninės kultūros globos tarybos tipinio darbo reglamento keitimo.

Daug dėmesio posėdyje sulaukė Suvalkijos (Sūduvos) regioninės tarybos kreipimasis dėl Sūduvos pavadinimo vartojimo. Šį klausimą pristatė A. Milinkevičius. Jis informavo, kad š. m. vasario 5 d. Suvalkijos (Sūduvos) regioninės tarybos posėdyje priimtas sprendimas savo atstovaujamos etninės grupės, etnografinio regiono, krašto ir (ar) regiono pavadinime vartoti tik Sūduvos ir sūduvių vardą, taip pat šiuos vardus vartoti ir bendraujant su krašto gyventojais, savivaldybių atstovais, įmonėmis, organizacijomis ir spaudos atstovais.

Posėdžio pirmininkė doc. dr. D. Urbanavičienė atkreipė dėmesį, kad tokiu atveju reikėtų siūlyti Seimui pakeisti etnografinių regionų pavadinimus keliuose įstatymuose: Kultūros politikos pagrindų įstatyme, Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatyme ir kt. Šiuo klausimu buvo balsuojama, sprendimas nebuvo priimtas. Tačiau dauguma posėdžio dalyvių pritarė doc. dr. D. Urbanavičienės pasiūlymui surengti plačią diskusiją dėl Sūduvos vardo vartojimo, pakviesti į ją regiono atstovus, mokslininkus ir kitus suinteresuotus asmenis, išklausyti įvairių nuomonių.

Kviečiame susipažinti su VII Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados testais

Atsižvelgiant į mokytojų ir kitų specialistų, rengiančių mokinius Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiadai, pastabas ir pageidavimus, 2024 m. buvo priimta nauja Užduočių rengimo ir vertinimo rekomendacijų redakcija. Rekomendacijos buvo patvirtintos Etninės kultūros globos tarybos pirmininko 2024 m. spalio 24 d. įsakymu Nr. ĮV-12, kurio 23 punktu nustatyta, kad teisingi Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados antrojo etapo atsakymai į testo klausimus skelbiami EKGT tinklalapyje.

Etnokultūros pažinimo testas yra pirmoji užduotis, skirta atskleisti bei patikrinti dalyvio etninės kultūros gebėjimus, žinias ir supratimą. Testas rengiamas vadovaujantis Etninės kultūros bendrosiomis programomis, atsižvelgiant į Olimpiados dalyvių tris amžiaus grupes (5–7 kl., 8–10 kl. ir 11–12 kl.). Testo užduotis rengia viešuosius pirkimus laimėjęs testo užduočių rengėjas, bendradarbiaudamas su EKGT ir kitais etninės kultūros specialistais.

VII Olimpiados testo tema – „Kalendoriniai papročiai ir liaudies kūryba“.

Kviečiame susipažinti su VII Olimpiados 2-ojo etapo testais >>> 

Ankstesnis 1 2 3 ... 136 Sekantis
X