Etninės kultūros globos taryba

Naujienos

Aptarta etnografinio Mažosios Lietuvos regiono herbo kūrimo problema

Gruodžio 15 d. įvyko Mažosios Lietuvos regioninės etninės kultūros globos tarybos inicijuotas pasitarimas dėl vis dar neišspręstos etnografinio Mažosios Lietuvos regiono herbo problemos. Mažosios Lietuvos bendruomenė, vienijanti regiono savivaldybių valdžios atstovus, kultūrininkus ir visuomenininkus, remdamasi Klaipėdos universiteto atliktais Mažosios Lietuvos simbolikos tyrimais, siūlo kuriamame etnografinio regiono herbe įtvirtinti briedžio simbolį. Šis siūlymas jau ne kartą buvo pateiktas Lietuvos heraldikos komisijai, o pastaruoju metu su šiuo siūlymu kreiptasi net į Lietuvos Respublikos Prezidentą. Tačiau pritarimo bendruomenės siūlymui vis dar nesulaukta. 

Šių metų dešimtasis Tarybos posėdis – gruodžio 14 d.

Paskutinis šios kadencijos Etninės kultūros globos tarybos posėdis vyks 2021 m. gruodžio 14 d., 13.00 val. nuotoliniu būdu. Darbotvarkėje numatyti klausimai:

  1. Dėl siūlymų rengiamam Kultūros centrų įstatymo tobulinimo projektui – dėl etninės kultūros centrų tinklo įteisinimo (20 min.).
  2. Dėl Sūduvos metų įgyvendinimo (20 min.).
  3. Dėl Tarybos 2022 m. veiksmų plano projekto (30 min.).
  4. Dėl Tarybos iniciatyva atliktų tyrimų pateikimo EKGT svetainėje (15 min.).
  5. Dėl etnografinio regiono Mokytojo garbės ženklo steigimo (15 min.).
  6. Dėl kreipimosi į Lietuvos Respublikos prezidentūrą ir Kultūros ministeriją dėl Nacionalinės J. Basanavičiaus premijos laureato diplomo ir ženklo įteikimo kartu su Nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis (15 min.).
  7. Kiti klausimai.

Tarybos pirmininkė Dalia Urbanavičienė
Nuotrauka apipavidalinta studijoje „Fotodalykai

Svarstytos sutartinių puoselėjimo centrų kūrimo galimybės

2021 m. gruodžio 1 d. įvyko jau trečiasis susitikimas, kuriame aptartos sutartinių giedojimo tradicijos perdavimo ir puoselėjimo centrų kūrimo galimybės.

Pasitarime dalyvavo Etninės kultūros globos tarybos, Lietuvos nacionalinio kultūros centro, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Etnomuzikologijos katedros atstovės, sutartinių puoselėtojai iš Biržų, Kupiškio, Ignalinos, Pasvalio, Panevėžio, Ukmergės ir Kauno.
EKGT pirmininkė Dalia Urbanavičienė ir LNKC direktoriaus pavaduotoja Vida Šatkauskienė pristatė idėją parengti sutartinių puoselėjimo centrų kūrimo metodines gaires, kuriose būtų išplėtotas ir Sutartinių kelio steigimas. Jos pakvietė pasidalinti, kokios veiklos, susijusios su sutartinių tradicijos plėtra, vykdomos įvairiose Lietuvos vietose.

Vyriausybė pritarė Sūduvos metų minėjimo planui

2021 m. gruodžio 1 d. Vyriausybė pritarė atmintinų Sūduvos metų minėjimo planui. Pagal šį planą Etninės kultūros globos taryba įsipareigojo sukurti Sūduvos metų ženklą, o kartu su Marijampoliečių bendrija ir Marijampolės meno mokykla – surengti Sūduvos dienos minėjimą, skirtą Sūduvos metams pradėti.

Kartu su Kultūros ministerija ir Lietuvių kalbos institutu EKGT surengs konferenciją „Sudūvių tapatybės ženklai XXI amžiuje: kalba, kultūra, savimonė“. Kartu su Šakių rajono savivaldybe, Zanavykų muziejumi ir Lietuvos nacionaliniu muziejumi EKGT organizuos mokslinę konferenciją, skirtą Sūduvos regiono istorijai ir kultūrai.

Kalėdų folkloro ir postfolkloro grojaraštis

Prasidėjus Adventui (o senoviškai sakant – Leliumų laikotarpiui) ir artėjant Kalėdoms, dalinamės atnaujintu Advento ir Kalėdų folkloro bei postfolkloro grojaraščiu: https://www.youtube.com/playlist?list=PLZ_Oazhp1wMoq353WxJQbn3GwVMEo_5x

Teskamba senosios lietuviškos kalėdinės dainos arba jomis remiantis sukurtos puikios šiuolaikinės interpretacijos šeimose ir viešosiose erdvėse – miestų bei kaimų aikštėse prie Kalėdų eglutės, kalėdinėse mugėse, o taip pat mokyklose, darželiuose.

X