Šeštajame Tarybos posėdyje nutarta
2021 metų šeštasis Tarybos posėdis įvyko birželio 8 d. nuotoliniu būdu. Šiame posėdyje nagrinėtas itin platus klausimų ratas.
2021 metų šeštasis Tarybos posėdis įvyko birželio 8 d. nuotoliniu būdu. Šiame posėdyje nagrinėtas itin platus klausimų ratas.
Remdamasi Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos nuostatais, slaptu balsavimu Taryba išrinko 7 Nacionalinės J. Basanavičiaus komisijos narius. Plačiau apie tai >>>> Taip pat nutarta siekti, kad Nacionalinės J. Basanavičiaus premijos, kaip ir Nacionalinių kultūros ir meno premijų, laureatai gautų I laipsnio valstybinę pensiją.
Patvirtinti nauji Regioninių etninės kultūros globos tarybų pirmininkai ir jų pavaduotojai. Aukštaitijos tarybos pirmininke patvirtinta Dalia Urbonienė, pavaduotojais – Jonas Vaiškūnas, Kęstutis Stadalnykas ir Aušra Butkauskienė. Dzūkijos tarybos pirmininku patvirtintas Marius Galinis, pavaduotojomis – Aušra Plytninkaitė ir Neringa Rasiulienė. Mažosios Lietuvos tarybos pirmininke ir toliau bus Vilma Griškevičienė, pavaduotoja – Nijolė Sliužinskienė. Suvalkijos (Sūduvos) regioninės etninės kultūros globos tarybai toliau vadovaus pirmininkė Rima Vasaitienė, pavaduotojos bus Agnė Brazaitienė ir Dalia Venckienė. Žemaitijos tarybos pirmininko pareigas ne pirmą kadenciją eis Virginijus Jocys, pavaduotojai bus doc. Rūta Vildžiūnienė, Aldona Kuprelytė ir prof. dr. Juozas Pabrėža. Plačiau apie tai>>>
Nutarta pateikti siūlymus dėl Lietuvos Respublikos strateginio valdymo įstatymo tobulinimo. Vienas esminių siūlymų - grąžinti horizontalaus pobūdžio plėtros programas. Išgryninti siūlymus pavesta laikinajai darbo grupei, sudarytai iš EKGT bei EKGT regioninių tarybų narių. Taip pat nutarta parengti kreipimąsi į Regionines plėtros tarybas, raginant daugiau didesnio dėmesio kultūros sektoriui.
Aptarta keletas švietimo srities problemų. Viena iš jų – nauji bandymai panaikinti etnokultūrinės krypties Alytaus pradinę mokyklą „Sakalėlis“. Apsispręsta vėl siekti šios mokyklos išsaugojimo. Taip pat aptarti Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados klausimai: poreikis skatinti savivaldybes aktyviai dalyvauti organizuojant IV Olimpiadą, seminaro Olimpiados rengėjams organizavimas, būtinybė rasti lėšų naujam Olimpiados klausimų bankui parengti.
Vėl analizuota užsitęsusi A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejaus problema – Kauno savivaldybės siekis iškraustyti iš muziejaus tarnybinių patalpų šio muziejaus kūrėjus muziejininkus Vidą ir Arūną Sniečkus. Nutarta susitikti su Kultūros viceministru Rimantu Mikaičiu ir aptarti Muziejaus įstatymo projekto tobulinimą įtraukiant gyvojo muziejaus reglamentavimą. Taip pat nutarta aiškintis A. ir J. Juškų muziejaus statuso pakeitimo galimybes.
Posėdyje nagrinėtas Trakų bendruomenės kreipimasis dėl Trakų herbo keitimo. Posėdžio svečias, Trakų bendruomenės atstovas Albertas Žostautas išdėstė, kad didelei daliai Trakų žmonių yra nepriimtinas dabartinis herbas, kuriame dramatišku stiliumi vaizduojama nukirsta Jono Krikštytojo galva. Didelė dalis trakiškių norėtų savo miesto herbe matyti su Trakų istorija susijusius simbolius. Posėdžio viešnios, heraldikos tyrinėtojos dr. Gabrielės Jasiūnienės teigimu, iš tiesų herbas turėtų būti suprantamas bendruomenei, kurią jis reprezentuoja. Tai, kad bendruomenė pradėjo diskusiją dėl jai nesuprantamo simbolio, yra sveikintina. Kita vertus, ji pastebėjo, kad šis herbas tam tikrą istorinį pagrindimą turi, jį kuriant remtasi vienu iš senųjų miesto antspaudų. EKGT patarė Trakų bendruomenės atstovams pradėti diskusiją dėl herbo su Trakų savivaldybe, po to – su Lietuvos heraldikos komisija.
EKGT informacija